
Ув’язнений у Єгипті журналіст Пітер Ґрест звернувся до медіаспільноти
Ув’язнений у Єгипті журналіст Пітер Ґрест звернувся до медіаспільноти


Звернення з єгипетської в'язниці австралійського журналіста, колишнього кореспондента каїрського бюро англійської служби Al Jazeera Пітера Ґреста (Peter Greste) стало ключовим на церемонії вручення нагород у лондонському Frontline Club репортерам, які «виявили чесність, мужність і дух незалежності».
Повний його текст з роздумами про теперішнє становище медіа та медійників опублікував сайт популярного серед британських та закордонних репортерів професійного клубу Frontline Club London.
«Журналісти вже не на лінії вогню. Вони самі стали нею. У цьому масштабному конфлікті не існує такого поняття як нейтральний, незалежний репортер», - говориться у зверненні Пітера Ґреста з каїрської тюрми Масраа.
«Рідко коли так багато з нас, - наголошується у ньому, - виконуючи свої обов'язки, опинялися за ґратами, зазнавали побиття й залякувань, ставали жертвами убивств».
У посланні Пітера Ґреста акцентується на страхітливій страті терористами «ісламської держави в Іраку і Леванті» (ISIS) американських репортерів Джеймса Фоулі (James Foley) та Стівена Сотлоффа (Steven Sotloff), котрі заплатили за свою професію «найвищу ціну».
«Вони були журналістами й представляли західний світ, - відзначає він. - З цього погляду їхня доля - шокуючий приклад стану справ, що з ним зіштовхуються тисячі журналістів у світі».
Ґрест називає поіменно деяких убитих медійників, серед них і своїх друзів.
«Тільки Богу відомо можливе цьогорічне число (загиблих репортерів. - ТК) у Сирії, Іраку, секторі Газа та в Україні», - додає австралійський журналіст.
Він характеризує війну з тероризмом як «боротьбу ідей та ідеологій», «битву між конкуруючими поглядами на світ радше, ніж за землю чи корисні копалини».
«У цій боротьбі, - говориться у зверненні, - меседж так само є зброєю як і будь-яка інша. Свідчення цього - те, як «ісламська держава» використовувала YouTube, щоб вербувати прибічників і залякувати ворогів. Для нас, журналістів, складність у тому, що не існує нейтрального, безпечного місця, з якого можна було б повідомляти про події».
«Я переконаний, що наша найкраща професійна стратегія починається з твердої, як граніт, відданості ключовим і етичним і професійним стандартам», - наголошує Ґрест. І застерігає: «Що більшу недбалість ми виявляємо - то більше послаблюємо суспільну підтримку нашої справи, тим більше приводів даємо урядам для встановлення обмежень і контролю над нашою діяльністю».
Він вражений тим, скільки людей у світі підтримали боротьбу його та його ув'язнених колег не тільки за справедливість, а й проти наступу на свободу преси.
«Я й досі впевнений, що, зрештою, нас звільнять. І коли прийде цей час, це означатиме, що у кінцевому підсумку нас врятує ґлобальна підтримка», - оптимістично заявляє австралійський журналіст.
Послання Пітера Ґреста підготували його батьки після декількох зустрічей з сином в єгипетській тюрмі.
У лондонському прес-клубі його оприлюднила британська журналіста Сью Тертон (Sue Turton), якій єгипетський суд разом з двома її співвітчизниками-репортерами і нідерландським репортером заочно винесли вироки - 10-річне позбавлення волі.
У січні ц.р. світові ЗМІ оприлюднили перший лист Пітера Ґреста з тюрми Тора. У ньому журналіст розповідав про жахливі умови утримання його в одиночній камері й висловлював тривогу, що його ув'язнені колеги-єгипетські журналісти - «жертви більш драконівських методів у тюрмі Scorpion, спорудженій для засуджених терористів». У листі докладно розповідалося про поліцейське й правниче свавілля єгипетської влади, якого він зазнав.
Однак сутність листа у висловлюванні Пітера Ґреста: «Як журналіст я сповнений рішучості захищати фундаментальну свободу преси, без якої робота жодного представника моєї професії не заслуговує на довіру».
Єгипетський суд виніс йому вирок - 7-річне позбавлення волі за звинуваченням у підтримці забороненої організації «Брати-мусульмани» та у розповсюдженні фальсифікованих новин, що підривають національну безпеку і завдають шкоди іміджу країни за кордоном. Таким же був вердикт завідувачеві каїрського бюро англомовної служби Al Jazeera Мохамеду Фахмі (Mohamed Fahmy). Оператор Бахер Мохамед (Baher Mohamed) отримав 10 років тюрми.
49-рчний австралійський журналіст латвійського походження Пітер Ґрест - професійний репортер з 20-річним міжнародним досвідом у Reuters, ВВC і CNN. Після перебування у гарячих точках планети він перебуває у холодних камерах єгипетських тюрем вже майже 300 днів. Його та його єгипетських колег світ визнав політв'язнями.
Аркадій Сидорук для «Детектор медіа»
Фото - http://www.frontlineclub.com