МЗС Чехії хоче створити російськомовний проукраїнський канал
Міністерство закордонних справ (МЗС) Чехії ініціює створення телекомпанії, яка транслюватиме інформаційні програми в Україні російською мовою і буде конкурувати з російськими телеканалами. Про це повідомляє видання Deutsche Welle.
Намір чеської дипломатії підтримують Польща, Словаччина та Угорщина. Ініціативу країн Вишеградської четвірки обумовлено тим, що російськомовні телевізійні канали в Україні перебувають під контролем Москви, і з огляду на це «вимикаються» київською владою. «Наслідком такої політики є те, що населення східних областей опиняється в інформаційній блокаді», - пише оглядачка газети Lidové noviny Катержина Шафаржикова.
У зовнішньополітичному відомстві Чехії наголошують, що Україна стане стабільною державою лише тоді, коли її громадяни матимуть крім незалежної преси і незалежне телебачення. «Допомога вільним засобам масової інформації є елементом нової чеської політики, коли йдеться про захист прав людини», - повідомив під час дебатів з вишеградськими партнерами глава чеської дипломатії Лубомир Заоралек.
До фінансування нової телекомпанії заступник глави МЗС Чехії Петр Друлак хоче залучити інші держави або навіть використати бюджетні кошти Європейського Союзу. Як приклад у чеському закордонному відомстві наводять досвід Euroradio FM і сателітного каналу Belast TV, які транслюють з Європи на Білорусь. Euroradio, яке щодня має 300 тисяч слухачів, є найулюбленішою станцією людей віком від 18 до 35 років. Програми польського каналу Belast дивиться кожний другий власник супутникової антени, а це - майже чверть від усіх дорослих глядачів.
На заклик «Вільне телебачення - Україні!» відгукнулись як провідні чеські політики, так і знані громадські діячі. Зокрема, ініціативу підтримує голова Міжнародного комітету в чеському парламенті Карл Шварценберґ. Щоправда, він висловився за україномовний канал.
Більш скептично поставилась до ініціативи чеського МЗС частина української громади й тих чеських фахівців, чиї інтереси безпосередньо пов'язані з Україною. «Намір, безперечно, вартий уваги, але, на превеликий жаль, спізнілий, - сказала DW україністка Ленка Віхова. - Росія давно розв'язала інформаційну війну проти України, але у західних столицях та й у самому Києві цього не хотіли помічати. А тепер Україна цю війну програла». Як припускає пані Віхова, населення Донеччини та Луганщини настільки зманіпульоване московською пропагандою, що «пеклом дихає на все західне, а тому й не дивитиметься передачі з Праги».
Заступник голови «Української ініціативи в ЧР» Богдан Райчинець зазначає, що російськомовні трансляції в Україну з-за кордону - це «вода на млин сепартистів, які не визнають державності української мови». На його думку, сепаратисти сприйматимуть наявність в ефірі такої станції як доказ на те, що в Україні мусять таки бути дві державні мови.
«Детектор медіа»