Стіна читацького стогону

1 Серпня 2007
11005
1 Серпня 2007
14:50

Стіна читацького стогону

11005
Українські книжки купують добре – проблема лише в кількості книгарень, кажуть видавці. Днями книгарень у Києві стало на одну більше.
Стіна читацького стогону

Якось так уже повелося, що, якщо книгарні в Україні відкривають, значить, це не просто комусь потрібно, а хтось просто-таки волає про необхідність бодай якихось просвітницьких закладів. У нас це означає, що проблема досягла своєї критичної межі, і бестселер Леоніда Черновецького «Як заробити перший мільйон» знайти легше, ніж будь-яку українську книжку. Та всі слова невиразні поруч із статистикою. В одній із найбільш читаючих країн світу на 100 тисяч осіб населення припадає лише одна книгарня!

 

На такому «життєствердному» тлі відкриття у Києві книгарні Товариства книголюбів на Пушкінській виглядає культурно-революційним подвигом. Принаймні, за користю для суспільства подія явно переплюнула майбутні вибори.

 

Свято, як годиться, відвідали представників усіх ланок, необхідних системі «книга – читач»: влада, письменники, книговидавці та журналісти. Гості руйнували символічну, але таку міцну стіну між українськими книжками та їх споживачами. Щоправда, більшість людей, що виступали, не втримались від самопіару. У Володимира Литвина передвиборна кампанія, тож йому й соромитись начебто нема чого. Він щиро побажав, аби при владі стояли політики, які за все життя дочитали до кінця хоча б одну книжку – вочевидь, мав на увазі самого себе. Хоча, зізнаюсь чесно, хотілось би більшого. Хоча б дві книжки…

 

 

Володимир Литвин прочитав до кінця більше однієї книжки

 

Після Литвина виступав голова Шевченківської районної ради в місті Києві Віктор Пилипишин. Реагуючи на слова екс-голови Верховної Ради, він по-піонерськи похвалився шкільною бібліотекарською грамотою, якою його колись нагородили. Заслуга чимала: маленький майбутній чиновник прочитав за рік аж 154 книжки. Тільки тепер розумієш, як пощастило Шевченківському району! По-жіночому скромною була й письменниця Ірен Роздобудьмо, яка побажала книгарні мати всі її книжки.

 

Символічну стіну було зруйновано, і всі бажаючі могли потрапити всередину книгарні. Вона невеличка, і всі книжки в ній – українською мовою.

 

Про те, що може зробити журналіст для забезпечення читачів українською книгою, «ТК» розповів телеведучий і письменник Юрій Макаров: «Журналіст не створює першу реальність, але вирішити, що важливо, а що не важливо, ніхто, крім журналіста, у ЗМІ не може. Сьогодні нема кому дзвонити й жалітись – ні до ЦК, ні до Адміністрації Президента. Ніхто поради не дасть. Тож, звісно, відповідальність лягає на журналістів».

 

«Українські книжки дуже добре купують, - каже головний редактор видавництва «Факт» Леонід Фінкельштейн. – Ця тенденція поширена в тих регіонах, де є книгарні. Не можна ні про що говорити серйозно, якщо книгарень немає. Проблеми з цим є в Кіровоградській, Чернігівській, Полтавській областях. Звісно, я не можу радіти з того, як продається україномовна книжка в Донецькій чи Луганській області. Але, якщо взяти переважно російськомовні регіони, то, на мій погляд, більш-менш пристойний стан в Одесі і Харкові. Знову ж таки, йдеться про обласні центри, а не про Одещину і Харківщину. Тому, якщо Кіровоград не працює з книжками, чого чекати від Кіровоградської області

 

 

Леонід Фінкельштейн прагне витягнути  постачання

 

За словами Леоніда Фінкельштейна, проблема не в якості книжок і навіть не в якості книгарень, а лише в кількості останніх: «Я завжди наводжу один арифметичний приклад: в Україні 670 районних центрів, у яких діє приблизно 50 книгарень. Про села я вже не кажу. Як можна говорити про наявність чи відсутність попиту, якщо нема де купити? Ось класичний приклад: книжка Оксани Забужко Notre Dame d’Ukraine коштує 45-50 гривень у книгарнях, і за 2 місяці продано три тисячі примірників. Це – не попса, це важка книга, але ж люди її купують!»

 

Фото надані видавництвом «Зелений пес»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
11005
Читайте також
02.10.2007 12:21
Лариса Денисенко
для «Детектор медіа»
24 935
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду