
Медійні організації жорстко критикують поправки до угорської Конституції, що «підривають свободу слова»
Медійні організації жорстко критикують поправки до угорської Конституції, що «підривають свободу слова»


Віденський Міжнародний інститут преси (IPI) та його філія - Медіа-організація Південної та Східної Європи (SEEMO) розцінили схвалені цього тижня угорським парламентом поправки до Конституції як «нову загрозу свободі медіа в країні», повідомив сайт IPI.
«Наслідки запровадження поправок можуть виявитися згубними для свободи преси, бо деякі їхні положення безпосередньо чи опосередковано підривають свободу слова», - вважають IPI та SEEMO. При цьому медіа-організації акцентують увагу на суттєвому звуженні сфери політичної реклами.
Зважаючи на те, що майже дві третини угорців налаштовуються на приватні телевізійні канали, заборона політичної реклами на комерційних каналах серйозно обмежить доступ до альтернативних політичних поглядів у державній сфері, вважає EUObserver.com.
Кандидати змушені будуть покладатися на державні канали, що перебувають під контролем закладів, у яких уряд Віктора Орбана (Viktor Orbán) після приходу до влади 2010 року посів стратегічне становище. Це підірве також спроможність приватних ЗМІ, доходи яких залежать від такої реклами, лишатися на плаву.
У січні Конституційний суд Угорщини відхилив заборону на рекламу «як неконституційне обмеження вільної політичної конкуренції». Однак у майбутньому спроби приборкувати амбіції уряду можуть виявитися важчими, оскільки поправки, ймовірно, найбільше вплинуть на Конституційний суд.
Як повідомляє AP, «повна конституційна ревізія» позбавить суд можливості переглядати закони стосовно їхнього правового змісту і обмежить правничий перегляд суто процедурних аспектів. Крім того, поправки визначають, що Конституційний суд може звертатися тільки до чинної Конституції, вилучивши будь-яку прив'язку до попередніх правничих прецедентів.
«Ці поправки - кроки, які висвітлюють тенденцію подій останніх років, що викликає серйозне занепокоєння станом свободи медіа в Угорщині, - заявив заступник директора IPI Ентоні Міллз (Anthony Mills). - Позбавлення повноважень Конституційного суду - однієї з небагатьох інституцій, яка частково ще контролює державну владу, викликає особливу тривогу і сприяє ерозії свободи преси».
Депутати від очолюваної прем'єр-міністром Віктором Орбаном правлячої партії Угорський громадянський союз (Фідес) - (Fidesz) та її партнера по коаліції - Християнсько-демократичної народної партії схвалили список поправок на 15 сторінках. Серед інших положень, що «викликають тривогу», - заборона під час виборчих кампаній на політичну рекламу на комерційних каналах.
Парламент прийняв пакет поправок переважною більшістю голосів (265 проти 11 голосів) за 33-х, які утрималися. Це значно перевищує більшість у дві третини, необхідних для внесення поправок до ухваленої рік тому нової Конституції Угорщини.
Незважаючи на заклики протестувальників у Будапешті не схвалювати нововведення, президент країни, він же колишня службова особа партії Fidesz Янош Адер (János Áder) заявив, що він підпише законопроект.
Голосування в угорському парламенті відбулося, незважаючи на хвилю міжнародних протестів, зокрема, на критику зі столиць країн-членів ЄС, Вашингтона та з ООН, відзначає IPI.
Єврокомісія оголосила про намір вивчити питання щодо поправок, які порушують законодавство ЄС і суперечать його принципам, повідомила Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Згідно з іншими джерелами, голова Європейської комісії Мануель Баррозу особисто звертався до прем'єр-міністра Угорщини, пропонуючи відкласти голосування стосовно поправок до Конституції. Та цей заклик не був почутий у будапештській штаб-квартирі правлячої партії Fidesz.
«Детектор медіа»
