Підсумки телероку очима телевізійників. Частина 1

21 Грудня 2006
13670
21 Грудня 2006
15:42

Підсумки телероку очима телевізійників. Частина 1

13670
Експертне опитування. Відповідають Єгор Соболєв, Олександр Шилко, Дмитро Тузов та Ігор Кондратюк. Далі буде :)
Підсумки телероку очима телевізійників. Частина 1

«Детектор медіа» вже публікувала опитування щодо підсумків року, проведене серед медіаекспертів. Незабаром до вашої уваги буде запропоновано експертні підсумки року у сфері медіа реклами. Сьогодні ж ми пропонуємо подивитись на 2006 телерік очима телевізійників – відомих ведучих, журналістів і продюсерів, що працюють на ТБ.  Знаючи нелюбов деяких наших читачів до занадто довгих текстів, «ТК» публікуватиме опитування  частинами L.

 

Відповідають: Єгор Соболєв (журналіст, 5 канал), Олександр Шилко (журналіст, ведучий програми «ТСН», «1+1»), Дмитро Тузов (шеф-редактор інформаційної служби, ведучий програми «24 години», «ТОНІС») та Ігор Кондратюк (продюсер, ведучий програми «Караоке на Майдані» та ін., «Інтер»).

 

 

1.  Що нового дав телерік-2006  глядачам 

 

- у інформаційно-аналітичному мовленні?

 

Єгор Соболєв:

- Боюся, нового мало. В цілому ми далі програємо війну політтехнологам – зміст наших програм більше задають вони, ніж потреби людей. Але дедалі більше колег це відчувають, і це є здобутком року.

 

Олександр Шилко:

- Цей рік закріпив тенденцію: продюсери перестали боятися влади, і новини працюють не на одного глядача, а на мільйони. Блокаду прорвано, і тепер іде боротьба за якість. В ціні журналісти, менеджери, які знають, як цікаво зробити матеріал, яскраво подати інформацію, а не «як не зачепити владу».

 

Дмитро Тузов:

- 2006 рік був перехідним між періодом політичної істерики, пов`язаної з виборами, і добою серйозно зростаючих рекламним бюджетів. Поступово втрачали свою актуальність нинішні «зірки» ньюзмейкерства. Народ втомився від політиків, які ніби по колу продовжували ходити з каналу на канал, щось розповідаючи і, за інерцією – намагаючись переконувати. Паралельно, на тлі недовіри до політичної еліти, зросли рейтинги аналітиків, які намагались пояснити, що відбувається насправді за лаштунками і чому приймаються ті, або інші рішення. Інша справа, що країні бракує справжніх політологів, не заплямованих співпрацею з політичними штабами. Післявиборчий штиль, схоже, буде супроводжуватись скороченням інформаційної складової, особливо на каналах, які будують свої мережі. Нещодавно «перетрясло» канал НТН, існують ідеї суттєво скоротити інформаційне мовлення на «Тонісі», в стадії переформатування – 5 канал. Якщо ця тенденція посилиться, можна буде передбачити, що телевізійні новини залишаться в повному обсязі на «Інтері» і «1+1» - і тоді інформаційне забезпечення країни буде триматись на добрій волі кількох топ-менеджерів і їхніх команд – ситуація, знайома нам з недалекого майбутнього. Не виключаю, що політики, здебільшого, солідарні з таким трендом, оскільки вся ця свобода слова в країні їм вже добряче набридла. 

 

Ігор Кондратюк:

- Після активності, пов’язаної з виборами, в кінці року я майже не цікавлюсь інформаційно-аналітичними програмами. Здається, зараз канали позбулися «темників» і шукають свої фарватери у освітленні політичних подій. Я особисто не знаю, якій з інформпрограм  довіряю більш за все.  

 

- у художньо-розважальному мовленні?

 

Єгор Соболєв:

- Я не експерт у цьому напрямку. «Танці з зірками», вочевидь. Хоча Анатолій Борсюк був в нас і до цього :)

 

Олександр Шилко:

- Кількість телесеріалів зростає, і це добре, адже кількість поступово перетворюється в якість.

 

Дмитро Тузов:

- Незважаючи на зростання рекламних бюджетів, не сталося якісних змін в сфері власного виробництва. Домінування іноземної адаптованої продукції пояснюється бажаннями топ-менеджерів давати рейтинг і результат вже сьогодні, не закладаючи базу для повноцінної телеіндустрії. Зважаючи на лихоманку, яка відбувається на більшості  телеканалів у середовищі топ-менеджерів, можна припустити, що теж саме буде відбуватись у наступному році. У довготерміновій перспективі переможцями будуть ті, хто зможе збалансувати стратегічний розвиток з потребами «рубати капусту» вже сьогодні, оскільки завтра на цьому місці вже може бути інша людина. Серйозних проектів можна очікувати від студій-продакшн, які змушені виживати, займаючись креативом. Абсолютно вільною залишається ніша документального кіно, яке у нас чомусь асоціюється виключно з історичною тематикою. У розважальному сегменті можна виділити проекти «Шанс» («Інтер»), «Ігри патріотів» («Інтер»), «Світські хроніки» («Тоніс») та «Танці з зірками» («1+1»).

 

Ігор Кондратюк:

- Поява двох вечірніх шоу, відомих світових форматів – «Танці з зірками» та «Зірковий дует». 

 

 

- у політичних  ток-шоу? 

 

Єгор Соболєв:

- Оскільки конкуренція зростає, то зростає і якість – більш підготовлені ведучі, більше прийомів у сценаріях, зйомках, студіях. Але, на мій погляд, політичні ток-шоу страждають від тієї ж хвороби, що й усе інформаційне-аналітичне мовлення: не про те говоримо! Ну не мусять політичні сварки бути важливішими за їхні результати. А що в нас зі зростанням зарплат, а з цінами на житло, а зі станом довкілля, з якістю освіту, з безпекою на дорогах тощо – ось про що я хочу чути! А в нас далі експлуатується старий формат: політика як цирк (ринг, театр). Я вважаю це порушенням місії професії. Окрім того, це шлях до поступової втрати уваги до медіа.

 

Олександр Шилко:

- Поки що рівно навпіл лишається «show» і «talk», хоча, здається, намічається тенденція до серйозних аналітичних розмов на теми, які цікавлять людей.

 

Дмитро Тузов:

- Абсолютний успіх «Свободи слова» з Савіком Шустером. З самого початку я скептично ставився до запрошення чергового «варяга». Особливо – після провалу Дмитра Кисельова, який занадто буквально відпрацьовував свої гонорари. Залишається лише привітати менеджерів і продюсерів ІСТV, які зробили справжній прорив одразу в кількох сегментах телеринку – в сегменті ток-шоу і політичних програм. А Савік  Шустер продемонстрував, що він однаково впевнено тримається як на політичному, так і на футбольному полі. 

 

Ігор Кондратюк:

- Я так розумію, що нічого абсолютно нового не було. 

 

2. Хто на українському ТБ вас приємно вразив? Чим?

 

Єгор Соболєв:

- К1 усіма своїми проектами – я переконаний прихильник цього каналу. Згадувані вище «Танці з зірками» і окремо їхній ведучий Юра Горбунов – його програма! Новини на СТБ («Інтер» мусить кусати лікті). Становлення «Мегаспорту».

 

Олександр Шилко:

- «Перший відділ», «Закрита зона», «Інший вимір», - всі ці програми заслуговують на увагу, в Україні ще треба мати немало мужності і бажання, аби робити такі розслідування. На жаль, закрив свою програму «Чи на пять?» Єгор Соболєв, і мене вразив песимістичний висновок ведучого, мовляв , влада все одно не реагує на зауваження, нічого не міняється і програма не має сенсу. Даремно, треба лишатись оптимістом - хоча б заради принципу. 

 

Дмитро Тузов:

- Слово «вразив» занадто сильне. З огляду на телекартинку, я б реагував спокійніше. До вже згаданого Савіка Шустера додам ведучого «Інтера» Володимира Павлюка. Цікавий приклад авторської політичної програми і роботи як самого ведучого,  так і його команди.

 

Ігор Кондратюк:

- Мене продовжує вражати ведучий Андрій Кузьменко «Скрябін». На сьогодні він – ведучий номер один розважального телебачення України. Також задоволений роботою пари ведучих Маша Єфросініна - DJ Паша 

 

 

3. Які нові обличчя на нашому ТБ вас зацікавили? Чим?

 

Єгор Соболєв:

- Мені сподобався дебют супержурналіста Олександра Шилка у якості ведучого «ТСН» («1+1»). На правах шанувальника хотів би побажати Сашкові залишатися у кадрі журналістом, а не ставати диктором. Думаю, від цього виграють усі, а він стане класиком жанру.

 

Олександр Шилко:

- Автори всіх названих вище програм. 

 

Дмитро Тузов:

- Кілька нових облич з`явилось, але давайте людям дамо попрацювати – щоб не заважати зайвими епітетами і мати можливість не помилитись. В ефірі нашого каналу з`явились одразу дві дебютантки – Ірина Король і Юлія Лаврісюк. Ірину сватають вже втретє на інший телеканал, але вона тримається. Тож старт, я вважаю, був вдалим.

 

Ігор Кондратюк:

- Нові учасники програми «Шанс». Вони яскраві та «свіжі». Також віддаю належне Могилевській за перевтілення у «Танцях» (до її перевтілень у «Шансі» я вже звик). 

 

 

4. Якого нового досвіду набули особисто ви?

 

Єгор Соболєв:

- Відкрив у «Чи на 5?» формат: Людина і Політик разом, з рівними правами, на одному рівні. Думаю, це дуже перспективно і страшенно корисно: так можна допомогти людям навчитися бути вимогливими до владу і у повному сенсі цього слова керувати нею. Буду втілювати його в усіх наступних проектах.

 

Олександр Шилко:

- Особисто я почав цього року опановувати суміжну професію - ведучого новин. Є над чим працювати, і це радує. 

 

Дмитро Тузов:

- Розуміння необхідності експериментувати – як у футболі створювати «рваний ритм», застосовувати різні техніки ведення інтерв`ю – від агресивно-наступальної до пізнавальної. Не зациклюватись на темах і ньюзмейкерах, шукати людей з нестандартними варіантами відповідей (від журналіста Віталія Портнікова, який просто став в позу під час прямого ефіру, часто заперечуючи навіть себе, до науковця Юрія Любаревича, який дав рейтинг вищий від багатьох політиків).

 

Ігор Кондратюк:

- Я спробував виробляти «Брейн ринг» та шоу «Зірковий дует». Досвіду набув – на декілька місяців роздумів! 

 

 

5. Кого б ви назвали телепродюсером року?

 

Єгор Соболєв:

- Ганну Безлюдну.

 

Олександр Шилко:

- Поза конкуренцією лишається Олександр Роднянський, який створює уже піраміду продюсерів, лишаючись її верхівкою.  

 

Дмитро Тузов:

- Телепродюсери (принаймні, більшість із них) цей рік відверто проспали або готували базу для наступного рокуБули ефектні, рейтингові прориви на кшталт «Танців з зірками», але це теж копія, а не власне ноу-хау. Телепродюсерами року назвав би Юрія Морозова («1+1») та Влада Ряшина («Стар-Медіа»).

 

Ігор Кондратюк:

- На жаль, я не можу назвати його прізвище. Бо не знаю. Але це той продюсер компанії BBC, який першим запустив (або навіть придумав) проект «Strictly Come Dancing» (в Україні – «Танці з зірками»). Тому що проект дійсно – «бомба». При всій повазі до тих, хто адаптував «танці» в Україні, я їх не називаю, бо цей яскравий проект - не їхня ідея. 

 

 

6.  Головна телетенденція року: 

 

-  у політичному мовленні:

 

Єгор Соболєв:

- В обох – зростання конкуренції, що дуже добре.

 

Олександр Шилко:

- Телебачення вже нове, а політики ще старі. У журналістів не тільки сучасні цифрові камери, а й сучасні відкриті запитання, на кшталт «де поділася земля?». А чиновникам нема чого сказати, бо вчора їх  про це не запитували. Чиновники не вкладаються у формат новин. В політику має прийти нове покоління. 

 

Ігор Кондратюк:

– Здається, зараз канали не відчувають тиску з боку влади, і наразі шукають нові форми висвітлення політичних подій, які будуть цікаві глядачам.

 

- у розважальному мовленні:

 

Олександр Шилко:

- Триває пошук і закупівля нових форматів. Ідеї, формати - на вагу золота. «Танці з зірками» демонструють: головне - ідея. А втілити її професійно - це вже справа техніки. 

 

Ігор Кондратюк:

- Зростання вартості розважальних програм.

 

 

7. Що з того, чого на українському ТБ поки що немає, ви б хотіли на ньому побачити? А чого б не хотіли нізащо?

 

Єгор Соболєв:

- Усвідомлення, що медіа - це НЕ ЛИШЕ бізнес. Нізащо не хотів би повернення цензури. Та, сподіваюся, ми не дамо старій жодного шансу :) Хіба ні?

 

Олександр Шилко:

- Прийде час, і в нашому телепросторі зявлятиметься телебачення освітне, пізнавальне, дитяче, причому не програмами, а цілими каналами. Цього лише треба дочекатись. Не хотілося б бачити низькопробності, вульгарності на телебаченні і всього того, за чим стоїть неповага до телеглядача. 

 

Дмитро Тузов:

- Треба значно більше власної продукції!!! Можна помилятись, експериментувати, коригувати під час ефіру, але вкладати гроші у власне виробництво, сценаристів, ведучих, дизайнерів, операторів, а не бомбардувати ринок відпрацьованим секонд-хендом з-за кордону, витрачаючи гроші на закупівлю і адаптацію. Але розумію інертність ситуації і усвідомлюю, що дива у наступному році не станеться. Тому скажу, чого б я не хотів. По-перше, я б не хотів, щоб зменшувалась кількість новин. Не хотілося б о 21 годині сідати рівними рядами і дивитись в ефірі якогось «центрального» каналу ерзац-копію програми «Время», яка мала свого часу необмежену монополію на промивання мізків. Розумію, що це гротескна ситуація, до якої вже країна не повернеться, але для профілактики старих рецидивів диверсифікація джерел інформації – найкращий засіб. Це так як з нафтою і газом.

 

І ще одне - не хотів би бачити посиленої «дебілізації» ефіру проектами, побудованими на використанні примітивних рефлексів середньостатистичного власника «піплметра». Нехай це залишиться в спеціалізованих кабельних каналах. 

 

 

Ігор Кондратюк:

- Я хотів би побачити нові пізнавальні програми, на кшталт «Очевидне-неймовірне», «Клубу мандрівників», «Що?Де?Коли?». Нізащо не хочу бачити «Менти №?», «Бандитський Петербург №?», «Окна» і таку іншу «чорнуху».

 

 

Підготували Наталія Данькова і Олена Балацанова.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13670
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду