Хто і як ушанував пам’ять Ґонґадзе
16 вересня, у день зникнення Георгія Ґонґадзе, на Майдані Незалежності було організовано акцію для вшанування пам’яті загиблого журналіста. Поминальні мітинги на Майдані влаштовують щороку після зникнення Георгія в 2000-му. Цього разу організатори акції – небайдужі громадські організації та звичайні громадяни, яким дорога пам’ять Ґонґадзе – обіцяли внести певні зміни до традиційних правил проведення заходу. Спираючись на минулорічний досвід, вони постарались запобігти перетворенню мітингу на піар-акцію різних політичних сил. Натомість, планувалось символічне вшанування пам’яті Георгія хвилиною мовчання та хода до Секретаріату Президента. Можновладці та представники політичних партій, як повідомляє Майдан-Інформ, організували інший мітинг, де їм ніхто не заважав вимахувати партійними прапорами та повторювати свої давні, але поки що нічим не підтверджені обіцянки.
О 19 годині на Майдані Незалежності людно. Біля виходу з метро починають будувати сцену, хоча виступів не анонсували. Неподалік сцени учасники акції – люди різного віку - утворили коло пам’яті, яке світилось у темряві від запалених свічок. Майже кожен учасник акції тримає силует Ґонґадзе, який уже кілька років є одним із символів громадянського опору.
На плакатах, які тримають учасники мітингу, незвичні написи: «Ющенко (Кучма), де замовники Ґонґадзе?» та «Ющенко(Кучма), де голова Ґонґадзе?» Таким чином вони демонструють недовіру до обіцянок влади – як «помаранчевої», так і теперішньої «антикризової» – розслідувати вбивство Георгія та інших журналістів. Їхні прізвища – усього 38 – написані на великому транспаранті.
О 20.00 розпочинається символічна хвилина мовчання. Торік мовчанка тривала 5 хвилин, цього року – 10. Щоправда, деякі надто нетерплячі учасники мітингу не можуть відмовити собі в цей час у спілкуванні по мобільному телефону.
Ушанувавши пам’ять загиблих журналістів, колона рушиає на Банкову, до Секретаріату Президента – «поставити запитання, на які досі нема відповіді». Попереду процесії несуть транспарант із головним запитанням: «38 убито. Розслідувано?» Колону знімають кілька телекамер і маса фотоапаратів.
На Банковій люди знов утворюють коло. Транспарант із запитанням до влади розкладають на сходах Секретаріату Президента. Біля нього всі охочі ставлять свічки та кладуть квіти. Біля дверей президентської канцелярії зі свічок викладають слово «ГІЯ» – так Георгія називали його друзі та близькі.
Люди розходяться. Ймовірно, організаторам удалось ще раз привернути увагу громадськості до досі не розслідуваного вбивства Георгія Ґонґадзе. Проте, чи надовго?
