Панове телевізійники, користуйтеся Інтернетом!
Днями вкотре вже почув з телеекрану про те, що Соцпартія на чолі з Олександром Морозом цього року стала повноправним членом Соціалістичного Інтернаціоналу. Йшлося про якусь буденну, поточну подію, і диктор сказав про членство СПУ у Соцінтерні, як про банальну самоочевидність. Я б пропустив усе це повз вуха, бо і сам вільно оперував інформацією про повноправне членство Соцпартії України у Соціалістичному Інтернаціоналі, але колега-журналіст, який завітав до мене в гості, зауважив: а це ж не так. Каюся, я йому не повірив. Бо ж нащо було лідерам СПУ говорити на всю країну неправду, навіщо треба було друкувати нісенітницю в газеті «Товариш»? Хіба членство в якомусь примарному для середнього українця Соцінтерні додасть голосів на виборах (а тоді, коли наче сталося прийняття, якраз була в розпалі виборча кампанія)?
І я поліз в Інтернет, щоб вкотре перевірити, хто є хто і що є що.
І найперше на офіційному сайті СПУ, шукаючи повідомлення про вступ цієї партії до Соцінтерну, наштовхнувся на дещо інше:
«О.Мороз своїм життєвим кредо вважає послідовність, порядність та відповідальність за свої слова
25 Січня 2006
Лідер Соціалістичної партії України, народний депутат Олександр Мороз назвав своїм життєвим кредо послідовність, порядність, відповідальність за дане слово.
Про це О.Мороз заявив 25 січня під час інтернет-конференції на сайті «Українська правда».
Відповідаючи на запитання щодо свого життєвого кредо, він перелічив «послідовність, порядність, відповідальність за дане слово, чинити по совісті».
Гарно сказано, чи не так?
А ось й інформація про зміну статусу СПУ в Соцінтерні. Зі зрозумілих причин наведу її повністю за офіційним партійним сайтом:
«СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ СТАЛА ПОВНОПРАВНИМ ЧЛЕНОМ СОЦІАЛІСТИЧНОГО ІНТЕРНАЦІОНАЛУ
31 Січня 2006
Соціалістична партія України стала повноправним членом Соціалістичного Інтернаціоналу
Таке рішення було ухвалено 31 січня 2006 р. на засіданні Ради Соціалістичного Інтернаціоналу, яке відбулося в Афінах.
Голова СПУ Олександр Мороз, коментуючи це рішення, назвав його очікуваним, оскільки протягом 10-ти років СПУ бере участь у всіх форумах Соцінтерну, а 4 роки тому отримала статус асоційованого члена.
Зокрема, лідер СПУ сказав: «Тема набуття СПУ статусу повноправного члена Соціалістичного Інтернаціоналу була предметом жвавої дискусії, і нам приємно, що наші партнери з Польщі, Франції, Німеччини, Австрії, Чехії акцентували увагу на тому, що позитивне рішення напередодні виборів до українського парламенту є виявом солідарності з боку соціалістичних і соціал-демократичних партій світу із соціалістами України. Це означає, що наша політична позиція, програмні засади партії знаходять розуміння і підтримку однієї із найавторитетніших політичних організацій світу».
У засіданні Ради Соцінтерну беруть участь голова Соціалістичної партії України Олександр Мороз та секретар Політради СПУ з міжнародних зв‘язків Віталій Шибко.
СПУ є єдиною українською політичною партією-членом Соцінтерну.
Соціалістичний Інтернаціонал - міжнародна організація, яка об'єднує соціалістичні, соціал-демократичні й робітничі партії всього світу. Офіційно Соцінтерн було засновано в 1951 році на Міжнародній конференції соціалістів, яка відбулася у Франкфурті-на-Майні.
Зараз в Соцінтерн входять понад 160 партій з Європи, Африки, Америки, Азії і країн Тихоокеанського басейну. Крім них, в Соцінтерн входить 10 асоційованих членів і три братські організації - Соцінтерн жінок, Міжнародна спілка соціалістичної молоді і Міжнародний рух Фальконів/Соціалистичний Інтернаціонал освіти.
Зараз організація об'єднує 56 правлячих партій різних країн світу.
Президентами Соцінтерну обиралися, зокрема, колишній канцлер ФРН, лауреат Нобелівської премії миру Віллі Брандт, прем'єр-міністр Франції П’єр Моруа і прем'єр Португалії Антоніо Гутьєрреш.
Після призначення А.Гутьєрреша Верховним комісаром ООН у справах біженців, на Раді Соцінтерну 30 січня 2006 року в Афінах президентом Соцінтерну було обрано лідера грецьких соціалістів (ПАСОК) Георгіоса Папандреу».
Думаю, багато хто читав передрук цієї інформації й на інших сайтах, і в газеті «Товариш», і у незалежній пресі. А й справді: чому не повірити? Слово Олександра Мороза ще на початку цього року вважалося чи не взірцем добропорядності у вітчизняному політикумі.
Але... От тут я пожалкував, що не дивлюся передачу «Іду на Ви». Адже саме там 14 березня ряд журналістів прямо поставив під сумнів вістки про набуття СПУ статусу повноправного члена Соцінтерну. На щастя, стенограма цієї передачі міститься на «Детектор медіа». Ось потрібний нам фрагмент із неї:
«Наталя БАБАНІНА, «Экономические известия»: Наталия Бабанина, «Экономические известия». Александр Александрович, ряд СМИ ставит под сомнение факт принятия Соцпартии в Социнтерн, ссылаясь на источники из Социнтерна. Как, на самом деле, обстоят дела? И как Вы расцениваете это замечание? Спасибо!
Олександр МОРОЗ, народний депутат, лідер СПУ: Та ніяк не розцінюю! Навіщо їх розцінювати, коли я знаю, кому належать ці засоби масової інформації! Якщо хто не вірить, то нехай візьме інтерв’ю. Тільки що от, Ян Вірсма, член Європарламенту, заступник керівника фракції у Європарламенті, який був, буквально, кілька днів тому тут, проводячи тут конференцію по... з питань євроінтеграції України. Він абсолютно чітко висловився з цього приводу! Ну хто... Давайте, ми запросимо президента Соцінтерну Папандреу! Якщо Ви наполягаєте, - запросимо! Він приїде сюди, Вас переконає в тому! Ну, навіщо на дурниці...
В’ячеслав ПІХОВШЕК, ведучий: Тобто, ваша відповідь, - Ви прийняті в... партія прийнята в Соцінтерн! І проти Вас - брудна кампанія! Так?
Олександр МОРОЗ, народний депутат, лідер СПУ: Я навіть не хочу зважати на це все!
Мустафа НАЙЄМ, «КоммерсантЪ-Украина»: Александр Александрович, кстати, газета «КоммерсантЪ» писала о том, что Вы не входите в Социнтерн именно потому, что Вас рекомендовали, чтобы Вы вступили! Но решение еще не принято, насколько я знаю! И ваша партия не смогла нам представить доказательств того, что Вы приняты! Там выдается специальный сертификат, насколько я знаю!
Олександр МОРОЗ, народний депутат, лідер СПУ: Ми не зобов’язані будь-кому!
Мустафа НАЙЄМ, «КоммерсантЪ-Украина»: Ну, если Вы говорите о том, что Вы приняты в Социнтерн, надо доказать это, ну, как-то!
Олександр МОРОЗ, народний депутат, лідер СПУ: Я ще раз повторюю! Є процедура прийняття така. Я... Можна, для паралельно... для порівняння скажу історію нашу до 96 року! Працює...
В’ячеслав ПІХОВШЕК, ведучий: Тільки коротко, будь ласка!
Олександр МОРОЗ, народний депутат, лідер СПУ: ...Президія Верховної Ради, рішення є, потім оформляються самою сесією. Вот, приблизно така процедура і в Соцінтерні. Протягом чотирьох років до прийняття до форуму Соцінтерну, всі рішення приймає рада, і вона прийняла ці рішення. Вони - остаточні, і діють! І маємо зобов’язання перед Соцінтерном... І беремо участь в «Горні», в прийнятті рішень, голосуємо за рішення, і так далі!»
Дізнавшись про це все, зайдімо на офіційний сайт Соцінтерну за. Там ми якраз і побачимо список членів Соціалістичного Інтернаціоналу - Members of the Socialist International. У цьому членстві є свої різновиди, і всі вони зазначені на сайті. Першими йдуть Full Member Parties (повноправні або ж дійсні члени Соцінтерну); далі - Consultative parties (по-нашому - партії з консультативним, дорадчим голосом, або ж неповні члени); за ними - Observer parties (партії-спостерігачі); і, нарешті, Fraternal organisations (братерські або дружні організації). Власне, це дочірні організації Соцінтерну - жіночі, молодіжні, освітні. А ще є так звані organisations, асоційовані організації, такі, як Міжнародна федерація соцуіалістичної і демократичної преси чи Міжнародна ліга релігійних соціалістів, Соціалістична група у Європарламенті чи Світовий сіоністський робітничий рух.
Після заяви Олександра Мороза і публікації на офіційному сайті СПУ, після розтиражованої у десятках, якщо не сотнях видань інформації про підвищення статусу Соцпартії, логічно було б шукати Соцпартію серед Full Member Parties. Але ні! Там її немає. Виявляється, вона - разом із СДПУ Юрія Буздугана - як і раніше, серед Consultative parties. Щоправда, є примітка: Council agreed to upgrade the status of this party to full member. Тобто, Рада Соцінтерну погодилася підняти статус партії до повного членства. Разом із чотирма іншими партіями з різних континентів. Але повноправними членами Соцінтерну вони зможуть стати (якщо це рішення буде проголосоване) тільки на наступному ХХІІІ Конгресі, який має відбутися 2007 року.
І тут ідеться зовсім не про порожню формальність: згідно зі Статутом Соцінтерну, Рада не має права приймати когось до членів організації або змінювати їхній статус; це - виключна прерогатива Конгресу: «The Congress... proclaims its principles, determines its Statutes and, on the recommendation of the Council of the Socialist International, decides by a two-thirds majority of all the members upon the admission and status of new members and organisations in relation to the Socialist International». Отож Рада тільки рекомендувала наступному Конгресу Соцінтерну підвищити статус Соцпартії, і Конгрес може більшістю у дві третини голосів або підтримати це подання, або відхилити його. То чи читав колись Олександр Олександрович Мороз статут Соцінтерну, куди його партія так рветься? Чи, може, він вважає, що процедури не важать нічого не тільки в українській політиці, а й у світовій?
На загал, видається, що Соцпартія та її лідер поширили в Україні дві недостовірні інформації: що СПУ вже стала повноправним членом Соцінтерну і що СПУ є єдиною українською партією-членом Соцінтерну. Бо ж у списку тих, хто позначений як Members of the Socialist International, нагадаю, є СДПУ, хоча й член із дорадчим голосом, як і Соцпартія. Вони поширили, а ми повірили. Й українське телебачення щедро поширює цю «дезу» по всій країні...
...Але тоді, коли все стало зрозуміло і я вже хотів закрити обидва віконечка - і сайту Соцінтерну, і сайту Соцпартії України, - око зачепилося ще об одну інформацію. Точніше, за її фрагмент:
«В цій кампанії її організатори і натхненники, які злісними навмисними діями провокують розпуск парламенту, не гребують відвертими наклепами і брехнею. Олександр Мороз як один із моральних авторитетів нації і чесний, непідкупний політик викликає у них особливу зоологічну лють, бо заважає здійсненню їхніх підступних намірів, видаючи себе за патріотичну частину парламенту, поховати парламентаризм і демократію в Україні, підкорити своїм наполеонівським амбіціям український політикум і український народ».
І далі в такому ж стилі за підписом голови фракції СПУ Цушка.
Панове, або «Олександр Мороз один із моральних авторитетів нації і чесний, непідкупний політик», але тоді він має визнати, що виборці були введені в оману твердженням про повноправне членство СПУ у Соцінтерні, або ще одна «високоморальна» політична репутація повинна розвіятися як дим завдяки сучасній інформаційній цивілізації.
Хоча, можливо, це і краще - буде менше на одну ілюзію?
