Добкін-сіті
Експропріація експропріантів як спосіб наведення порядку. Дежа вю?
Як живеться в Добкін-сіті? – чую в телефонну слухавку характерний київський акцент. Це моя подруга-колега вирішила дізнатись, чи гарна вийшла бійка, цитую, «хохлів з кацапами» через мову під стінами Харківської мерії. Та, кажу, крім, «братчиків», які офіційних заяв на обзивання новоспеченого мера «фашистом» на погоджувальну раду не подавали, ніхто ніби не бешкетував. «Ну, шо, - каже далі моя стібна киянка, - землю вже почали ділити?» - Почали, кажу. Заблокували будівництво двох десятків об’єктів. І у папери дозвільні не глянули. Та ще й 1800 «ларьків», як кажуть чинуші з мерії, «МАФів» знесуть, бо ті «портят облик города». «Да? – кажуть мені на березі Дніпра, - а ми все з Черновецьким псалми співаємо…». «А ми чиновників рахуємо, що їх стало як…», далі без уточнень – може й доведеться якусь довідку брати – так за довгий язик хабарів нарахують – за все життя стільки не зароблю. «А що, ваші «регіони» не збираються спихнути Авакова з трону?» - питає. «Збираються. Кушнарьов так і сказав. Тут ролик по теве катають, мовляв, прийдіть на мітинг, підтримайте помаранчевого губернатора, якого на сесії облради регіони одноголосно з’їдять (чи «зариють». - Цитата Є.Кушнарьова) разом з його звітом, причому без солі, кетчупу і хліба». «А-а-а, - каже моя приятелька, -ну-ну, весело вам, у Добкін-сіті!»
Від чого залежить заробіток журналіста? Від кількості знайдених ним же інформаційних приводів. А коли цих приводів так багато, що встигай тільки матеріали знімати (писати), то подякуй ньюз-мейкерам. У цьому сенсі Михайлу Марковичу (меру Добкіну) та іже з ним (секретарю Г.Кернесу) немає рівних. Скільки б ММ не заявляв, що треба все вирішувати без революцій, у його команди це не виходить. Чого вартий тільки хедлайн на першій сторінці газети «События»: «Михаил Добкин бросил курить и не может пить на людях» - нічого не перебільшили, просто трохи перефразували одкровення мера.
Отже головні теми, які харківські ЗМІ «взахльоб» пропонували городянам у травні:
Статус російської мови в Харкові
Зупинка будівництва нових об’єктів у Харкові
Знесення кіосків у Харкові
Спроба самогубства у СІЗО
Збільшення штату міськвиконкому та кількості заступників голови облради
Новий сезон у зоопарку
Не скандальна тільки остання. Зізнаюсь, що щиро пораділа за наші рідні харківські ЗМІ, які усі (!) аж так пропіарили зоопарк, що зненацька самій туди захотілось піти. На нових звірят глянути. Про хороше діло гріх не сказати пару слів у випуску новин.
Тому що послідовні
Складно звинуватити Партію імені Віктора Федоровича у невиконанні передвиборної програми. Тому що послідовні. Аж надто. А обіцяли вони надати російській мові статусу рівного з українською, і з гідним подиву завзяттям почали втілювати цей програмний постулат у життя. Дивлячись місцеві новини, цього місяця здавалось, що питання надання російській мові у наскрізь російськомовному Харкові регіонального статусу чи найактуальніше на сьогодні. Тим часом іншим питанням приділяли набагато менше уваги. Чи згадав хто про постійні затори на дорогах, екологію, розвиток науки чи культури, освіту дітей чи про створення нових робочих місць? Хіба побіжно. Мовні чвари між центральними органами та місцевими радами, між місцевими радами та прокуратурою виливались на екран у численних коментарях та дослідженнях історії питання (уявіть собі!). Журналісти підливали масла у це вогнище, адже, хто як не ЗМІ формує «апщественноє мненіє». Втім, деякі журналісти, здається, зовсім забули, що їх власна думка у випуску новин трактується як щось беззаперечне, як правда. Приміром, журналісти АТН згадали про Білорусію, де офіційно дві мови. Побували б у тій Білорусі, де журналістам, які знають білоруську, за це доплачують, змінили б думку. По тональності цього та інших сюжетів названої новинної служби яскраво простежується їхнє ставлення до цього питання – вони підтримують «мовно-федералістичні» ідеї харківської міськради. Втім, у АТН чимало однодумців серед колег. І це не тільки партійний листок ПР газета „Вечірній Харків”. Коментарі мера Добкіна друкували усі, а фразу депутата міськради К.Кеворкяна про морально-нестійку прокуратуру Харкова, яка мовчала аж дотепер, а потім зненацька почала протестувати проти надання російській мові статусу регіональної, процитували усі. І справді, у тому є резон. Непослідовна прокуратура у нас. Але питання в іншому, де об’єктивність? Може, секрет такої налаштованості - в елементарному незнанні української мови, що, до речі, є великою проблемою в Харкові. У місті, де рятують російську мову, українською мало хто володіє. Цікаво було би провести опитування серед депутатів міськради, та навіть колег-журналістів, скільки з них може написати п’ять рядків українською без помилок. Сміх, та й годі. Тим часом менше уваги цій темі присвятили «Харківські новини», вочевидь, через те, що виходять напів-українською. Втім, якість цих новин залишає бажати кращого. На Р-1 є кілька розважальних програм українською, чи напівукраїнською-напівросійською, на 7 каналі – ток-шоу «Вечірній Харків» і ще подекуди на каналах почуєш слово українською, реклама і все.
Втім, елементарне опитування на вулицях підтвердить, що російськомовні харків’яни підтримують рішення міськради, але не бачать у тому великої проблеми. Вони не задумуються про те, що російська мова і так є домінуючою, і не потребує такої уваги. А може, варто було б просто залишити все як було? Жили - не тужили. Хто як хотів – так і розмовляв. А популізм – то хвороба дуже причеплива і важко лікується.
Шоу повинне продовжуватись. Це я про сесію міськради, яка збирає кілька тисяч протестуючих біля стін мерії. Тому що демократія. Прокурорський протест депутати відхилили більшістю, проти були тільки «нашоукраїнці». Тому що вони меншість. А «регіони за базар атвечают». Тому що послідовні.
Чому підприємці більше не будуть голосувати за Добкіна
Кіосків у Харкові, перефразовуючи Леся Подерев’янського, катастрофічно поменшає. Про це харківські ЗМІ попереджали протягом останніх двох тижнів майже щоденно. 1800 з них просто вивезуть, а потім вже будуть розбиратись, у кого є документи, а в кого немає. Це означає, що, по-перше, тротуари будуть ширші, а вулиці гарніші, по-друге, як мінімум 1800 наших співгромадян можуть залишитись без роботи, по-третє, якщо всі документи на землевідведення було правильно оформлено, то місто може ще й сплатити підприємцю компенсацію у судовому порядку. Але ММ заявив, що судів не боїться, оскільки впевнений у перемозі. Але це неминуче. Як неминуче потягнуть міських чиновників до суду ті девелопери, чиє будівництво або відмінили, або призупинили. Виходить, інвестори втрачають гроші, громадяни, які вже оплатили майбутнє житло, його не отримають, будівельники залишаться без роботи. Але є в цьому і позитивний момент – скільки років ніхто, окрім журналістів, не звертав уваги на будівництво, яке нищило зелені парки та сади, дитячі майданчики тощо! Тепер інвестори спочатку мають повідомити громаді про наміри будувати і отримати згоду. Тож ніби правильно, щоб будували нове житло на нових комунікаціях і на пустирях, а не там, де це заважає громаді. Громада ж, за свідченням п. Добкіна, кріпко нажалілась на забудовників у міськраду. Лише один момент сумнівний у цих радужних перспективах – тут пахне політикою. У новинах АТН якось прозвучало, що «…в предварительном списке отменяемых строек - в большинстве своём проекты застройщиков, которые во время выборов симпатизировали «Нашей Украине». Схоже на правду. Як і те, що мережа супермаркетів «Таргет», як повідомило джерело зі служби маркетингу фірми, не могла надрукувати транспарантів для пікету міськради у жодній типографії міста – бояться мера, кажуть. Директорат супермаркету хоче відтяти в суді у міськради кругленьку суму компенсації за зупинку будівництва. Та ж новинна служба абсолютно резонно повідомила городянам, що «сумма требуемых с горсовета компенсаций может превысить харьковский бюджет». Представники «Нашої України» кажуть, що так можна всі інвестиції з міста відлякати, а з недобудованим житлом ми отримаємо другий Еліта-центр. Лише б вантаж таких швидких рішень не ліг тягарем на платників податків, у першу чергу на приватних підприємців, чий єдиний податок зненацька може вирости в рази. Хтось казав про нові робочі місця?
Кіоски знесуть навіть на тих вулицях, де магазинів мало і жителям зручно було харчі чи водичку купувати в кіоску. Але «жираф большой – ему видней». Будемо сподіватись, що мер так само кардинально буде вирішувати інші питання – ЖКГ, шляхи, заводи, які не працюють, т.д.
Футбол по-прокурорськи
Коли прокурор області дізнається про інцидент з інтернет-ЗМІ, це говорить про те, що журналісти працюють добре, а от «органи» погано. Так і сталось, коли напередодні 9 травня в СІЗО в’язні порізали собі передпліччя. Журналісти буквально бомбували департамент з виконання покарань, але ті «грали у футбол». У переносному значенні. Чому – хай з’ясовує прокуратура. МедіаПорт (колишній колектив МГ «Об’єктив») провів розслідування, де подівся голова департаменту: «В областном управлении исполнения наказаний этот случай не комментируют. Начальник управления Александр Кизим сегодня отбыл в отпуск. (После проверки информации корреспондентами Агентства МедиаПорт, выяснилось, что Александр Кизим сейчас не находится на лечении в санатории)». Найповніше розслідування інциденту показав АТН, який, окрім офіційних коментарів (до речі, скупих), повідомляв також інформацію з власного джерела в СІЗО, яка навряд чи була до вподоби департаменту з виконання покарань, оскільки засвідчувала повний «бєспрєдєл» у слідчих ізоляторах.
1:0. на користь ЗМІ. Гол прокуратурі.
Невідомо, чи розраховували новоспечені чиновники на таку увагу ЗМІ, коли роздували штати, але гадаю, що у кожного громадянина, який дивиться ТБ, слухає радіо або читає газети, з’явиться чітке розуміння, що чиновників стане більше, але життя від того не полегшає. От голова облради В.Салигін вирішив узяти собі більше замів, аніж дозволяє закон. Втрутилась прокуратура. Щоправда, рішення міськради, яка постановила збільшити армію чиновників на 135 чоловік, прокурор опротестувати не може. Гадаю, тепер будуть працевлаштовані усі, кому ПР щось обіцяла до виборів, а ми заживемо краще!
1:0 на користь прокуратури. Гол облраді.
Сесія облради відхилила протест прокурора.
1:1. Нічия.
Прокуратура наклала протест на рішення міськради стосовно регіонального статусу російської мови.
1:0 на користь прокуратури. Гол міськраді.
Депутати на сесії відхили протест прокуратури.
1:1. Нічия.
А нічия означає, що у наступному раунді буде плей-офф. У суді.
Куди віє вітер, або Тенденції харківського телебачення
У Харкові з’явилась нова служба новин – МедіаПорт. Ті ж журналісти, незмінний формат. Інший бренд. Колишні журналісти «Об’єктиву» випускають новини на каналі «S-TET». Полеміка, хто правий, хто винний у розлученні - Зураб чи Давтян - перелилась у місцеві газети. Зокрема, «ВХ» надрукував листа радника О.Давтяна Д.Аннапольського, в якому той звинувачує Аласанію в інтриганстві і покладає всю провину на Зураба, який нібито організував цю, цитую, «…добре сплановану і майстерно зіграну п’єсу, з якої стирчать вуха нашого губернатора (А.Авакова. – Прим. авт.)». Те саме говорить С.Потімков – колишній «Комендант», тепер знову депутат ВР. Самі ж учасники подій не надто хочуть їх коментувати. На Симоні виходять новини «Об’єктиву» з новими обличчями, в основному, молодими. Чесно кажучи, не дуже хочеться дивитися ці новини, частина з яких починається словами сьогодні «Сьогодні на прес-конференції…». Очевидно, що дітки тільки вчаться робити новини.
Газети у травні приділили чимало уваги телебаченню, взявши інтерв’ю у відомих харківських телевізійників. Ігор Лузін, відомий у Харкові режисер, продюсер, рекламіст, розповів «Новой городской газете», що не планує повертатись на ТБ, оскільки «телебачення у нашій країні - занадто підвладна структура. Куди вітер повіє - туди воно й піде. Інтелектуальний глядач вже з нього пішов. Між каналами конкуренції як такої не існує». У тій же газеті висловлюється про харківське телебачення місцевий телевізійний кінознавець Ігор Жуков: «Мають бути цікаві програми, а їх створюють цікаві люди, які відомі глядачу. Новий час не приніс таких людей. Він приносить тільки рекламні програми… Саме це поняття стосується до провінційного телебачення. Ні на московських, ні на київських каналах рекламних програм немає.» І ще одна біда наших каналів – це відверта джинса, й у новинах, і в ток-шоу. Але це окрема розмова.
І, наостанок, про цензуру по-Красноградськи. Колеги-харківяни не надто підтримали головного редактора «Вістей Красноградщини». Тамтешню біло-синю більшість в райраді головред не влаштовує. Окрім служби новин 912, ніхто на розсилочку з далекого газоносного району області уваги не звернув. Кожен за себе.
