Freedom House б’є на сполох

5 Травня 2006
26156
5 Травня 2006
15:47

Freedom House б’є на сполох

26156
2005 року стан свободи преси погіршився в ряді країн, в яких раніше спостерігалося поліпшення.
Freedom House  б’є на сполох

Cвобода преси найбільше потерпає на Близькому Сході та в Північній Африці, постійно погіршується становище у Латинській Америці та на пострадянському просторі (в Росії й Узбекистані). Україну американська правозахисна організація включила за критеріями свободи медіа до категорії “частково вільних” країн.

Як повідомляли українські ЗМІ, правозахисна організація "Freedom House" (США) у звіті "Свобода преси - 2006: всесвітній огляд незалежності ЗМІ", оприлюдненому напередодні Всесвітнього дня свободи преси, що відзначається 3 травня, констатувала поліпшення стану свободи слова в Україні в 2005 році.

Однак американські правозахисники звертали увагу, що просування відбувалося малими кроками, і порушення прав засобів масової інформації в Україні ще існують. Серед 194 держав Україна в рейтингу "Freedom House" посіла лише 113 місце і потрапила не до категорії “вільних” країн, а до “частково вільних”. Хоча це місце і є найкращим для країн - членів СНД.

«ТК» сьогодні публікує аналіз звіту "Freedom House", більш детальну версію якого читайте в наступному, 5 числі, журналу «Детектор медіа».

Куди не кинь – всюди клин

2005 року стан свободи преси погіршився у ряді важливих країн Азії та Африки, зокрема у тих, де раніше спостерігалося поліпшення. Про це говориться в аналітичному дослідженні “Свобода преси - 2006: всесвітній огляд незалежності ЗМІ”, поширеному впливовою американською правозахисною організацією Freedom House. Найпомітніше погіршення у таких азійських країнах, як Східний Тимор, Непал, Філіппіни, Таїланд, африканських - Уганда, Ботсвана та Ефіопія, і на теренах колишнього Радянського Союзу.

Бажанене завжди дійсне

Щодо України у доповіді, зокрема, говориться: “2005 року загалом зменшилося політичне втручання у справи преси й було досягнуто деяких важливих успіхів. Однак прогрес незначний, необхідно ще припинити різні порушення прав медіа”. Президент Ющенко обіцяв, що резонансна справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе стане пріоритетною для влади і швидко оголосив, що убивць знайдено, а справу розкрито, нагадує Freedom House. Однак цього не сталося.

Американська правозахисна організація включила Україну до категорії “частково вільних” країн. Однак 113 місце у світовому рейтингу 194 країн – досить скромний здобуток.

Прикметно, що до числа “частково вільних” країн потрапила й Італія – довгорічний член Євросоюзу й НАТО. Тим часом, колишні балтійські республіки СРСР (Естонія, Литва й Латвія) увійшли, за критеріями Freedom House, до категорії “вільних”.

Дослідження засвідчило: в Африці триває нестабільність, а в Латинській Америці та колишньому Радянському Союзі – свобода преси продовжує занепадати. “Ці висновки закономірно викликають стурбованість, - заявила виконавчий директор Freedom House Дженніфер Віндсор. – Нас особливо турбує погіршення стану свободи преси у тих країнах, які досягли раніше загального прогресу в сфері демократії, зокрема, свободи преси”. “Ми й надалі пильно стежитимемо за її руйнацією там, де відбулися демократичні вибори”, - додала вона.

У Росії, яка посіла 158 місце серед 194 країн і територій, що фігурують у дослідженні, 2005 року становище продовжувало погіршуватися. Віндсор порадила урядам США та інших країн, які збираються взяти участь у самміті “великої вісімки” у Санкт-Петербурзі в середині липня, торкнутися проблеми обмежень свободи преси в Росії.

В оглядах Freedom House, започаткованих 1980 року, оцінюється ступінь свободи друкованих, трансляційних медіа та Інтернет-видань у різних державах світу. Кожна з них набирає відповідну кількість пунктів – від 0 до 100, що визначає її належність до категорій з “вільною”, “частково вільною” чи “не вільною” пресою. Рейтинги визначаються методом дослідження трьох широких категорій: правничого середовища, політичних впливів на журналістів і доступу до інформації та економічного тиску, що впливає на зміст і поширення новин. Рейтинги огляду, в якому аналізуються події календарного 2005 року, базуються не тільки на оцінці дій уряду й державної політики, а й на оцінці позиції журналістів щодо подолання накладених на них обмежень..

Ми поки що у “сірій зоні”

Зі 194 країн і територій 73 (38 відсотків) потрапили до категорії “вільних”, 54 (28 відсотків) – до “частково вільних”, а 67 (34 відсотки) – до категорії “не вільних”.

За демографічними критеріями 17 відсотків населення світу живе у країнах, де преса “вільна”, 40 відсотків – там, де преса “частково вільна”, і 43 відсотки – у країнах, де преса “не вільна”. Статистика засвідчує зменшення кількості населення, яке живе у середовищі “вільних медіа”, а також “не вільної" преси. Водночас, більше країн знаходиться в “сірій зоні”, де преса “частково вільна”.

Згідно з оглядом 2006 року, поліпшилося становище двох держав, а двох – погіршилося. Позитивна зміна: дві африканські країни - Кенія та Мавританія - перейшли з категорії “не вільних” до категорії “частково вільних”. Негативна зміна: статус Ботсвани і Східного Тимору знизився з “ вільного” до “частково вільного”.

Ключовий висновок: упродовж останніх 15 років поспіль триває занепад свободи преси у регіоні Латинської Америки та Карибського басейну. Число “вільних країн” зменшилося тут більше, ніж деінде, - з двадцяти трьох 1990 року до сімнадцяти 2005-го. Інший регіон, де відбувається помітний занепад, - це терени колишнього Радянського Союзу. Число “не вільних" країн збільшилося тут з семи в 1995 року до десяти в 2005-му.

“Прикро, що події у цих двох регіонах розгортаються у небажаному напрямку”, - заявила Дженніфер Віндсор. Вона висловила особливу стурбованість тенденцією у Латинській Америці. “Можливо, це ще не криза , - сказала Віндсор, – та дрейф у бік дестабілізації очевидний. Для демократів Західної півкулі, зокрема, для Організації американських держав, настав час визначити причини виникнення проблеми і політичних діячів, винних у тому, що відбувається”.

Скромні досягнення відмічено у деяких країнах Близького Сходу та Північної Африки, особливо в Єгипті. Тут завдяки Інтернету та супутниковому телебаченню розширено доступ до інформації, а журналісти домагаються дещо толерантнішого ставлення до себе з боку політиків. Однак переважна більшість країн регіону (84 відсотки), як і раніше, належить до категорії “не вільних”.

Регіональні тенденції

Західна півкуля. 2005 року 17 країн (49 відсотків) Північної та Південної Америки отримали рейтинг “вільних”, 14 (40 відсотків) – “частково вільних” і 4 країни (11 відсотків) – “не вільних”. Стурбованість викликають передусім Мексика, показники якої знизилися переважно через розгул насильства проти журналістів, Венесуела, де уряд Уго Чавеса домагався встановлення контролю над пресою, Аргентина, де національний уряд і влада штатів широко використовували рекламу як знаряддя тиску на пресу.

Азійсько-Тихоокеанський регіон виявив порівняно високий рівень свободи. 17 країн (42,5 відсотка) отримали рейтинг “вільних”, 8 (20 відсотків) – “частково вільних”, 15 країн (37,5 відсотка) – “не вільних”.

Східний Тимор опустився з катетегорії “вільних” до “частково вільних” через ухвалення нового кримінального кодексу, що передбачає суворе покарання за дифамацію і кампанію цькування провідної газети. На Філіппінах свобода преси занепала через постійне фізичне насильство над репортерами і нетерпимість офіційних чинів до журналістів, які займаються розслідуваннями. У Таїланді медійне коло свободи звузилося через безперервні спроби залякати пресу або встановити над нею контроль. Для цього використовувалися непомірні судові дифамаційні позови відносно окремих журналістів, а також економічні методи, зокрема купівля газетних акцій.

У Непалі умови теж погіршилися. Медіа зіткнулися з посиленим тиском, що здійснюється у масштабах ширшого придушення громадянських свобод після “двірцевого перевороту”, здійсненого у лютому 2005 року королем Г'янендрою. Він перебрав на себе виконавчу владу і запровадив надзичайний стан. Було введено цензуру щодо провідних видань, а уряд проштовхнув обмежувальні поправки стосовно медійного законодавства і спробував закрити незалежні радіостанції.

Центральна і Східна Європа/колишній Радянський Союз. 8 країн (30 відсотків) визнані “вільними”, 9 (33 відсотки) – “частково вільними”, 10 країн (37 відсотки) – “не вільними”.

Особливу тривогу, як і раніше, викликає Росія. Вона опустилася до категорії “не вільних” , якою визначалася востаннє у 2002 році. 2005-го становище надалі погіршувалося. Щоб запобігти поширенню новин на такі гострі теми, як становище у Чечні, російська влада використовувала засоби правничого та економічного тиску разом з відвертими фізичними погрозами. 2005 року, в рамках придушення опозиції після травневого повстання в Андижані, помітно погіршало становище преси в Узбекистані.

Позитивний бік: внаслідок успіхів демократії в Україні та Киргизії становище в обох цих країнах поліпшилося, хоча остання поки що лишається в категорії “не вільних”.

Близький Схід і Північна Африка утримують найнижчий рейтинг серед усіх регіонів. Тут “вільна” 1 країна (5 відсотків) – Ізраїль, “частково вільні” – 2 (11 відсотків) і 16 країн (84 відсотки), зокрема, окуповані Ізраїлем території та Палестинська автономія, - “не вільні”.

Попри різке посилення насильства у Лівані, мішенню якого обрано журналістів, ця країна лишилася 2005 року в категорії “частково вільних”. Це сталося великою мірою завдяки тому, що преса вирізнялася плюралізмом і критичністю поглядів. Подібне посилення насильницьких нападів на репортерів у Ємені, навпаки, ще більше ускладнило висвітлення новин і призвело до посилення серед журналістів самоцензури. У доповіді відзначаються позитивні тенденції не тільки у Єгипті, а й в Алжирі, Марокко та Йорданії. Щоб потрапити до категорії “частково вільних”, їм бракує по одному пункту.

Африка південніша Сахари. 7 країн (14,5 відсотка) визнані “вільними”, 19 (39,5 відсотка) – “частково вільними”, 22 країни (46 відсотків) лишаються “не вільними”.

Ботсвана опустилася до категорії “частково вільної” після того, як посилилася нетерпимість влади до критичних поглядів і з країни було вислано двох журналістів. Кенія підвищила свій рейтинг з “не вільної” до “частково вільної” завдяки тому, що зменшилися випадки залякувань журналістів. У Мавританії після безкровного перевороту і приходу до влади нового, тимчасового уряду відбулися драматичні політичні зміни. Наслідком цього стало пом'якшення драконівських законів щодо преси, а державні засоби масової інформації стали сприйнятливішими до різноманітних думок. Рейтинг свободи преси у цій країні підвищився до”частково вільної”.

В Ефіопії та Уганді страх уряду перед успіхами опозиції на виборах призвів до масових політичних репресій. Це негативно позначається на становищі преси.

Західна Європа знову претендувала на найвищий рівень свободи преси у світовому масштабі. 2005 року 23 країни (92 відсотки) належали до категорії “вільних”, 2 країни (8 відсотків) – до “частково вільних”.

2003 року Італія приєдналася до Туреччини: вони стали єдиними країнами в регіоні, які отримали рейтинг “частково вільних”. 2005-го свобода преси в Італії лишалася обмеженою через панівний вплив медіа-холдингів Сільвіо Берлусконі.

Найгірші серед гірших

Найгірший рейтинг за 2005 рік, як і раніше, отримали 5 країн: Бірма, Куба, Лівія, Північна Корея і Туркменистан. У цих державах незалежних медіа немає або вони ледве животіють, роль преси зведена до рупора правлячого режиму, а доступ громадян до неупередженої інформації суворо обмежений.

Умови для свободи преси лишилися жахливими у Бєларусі, Екваторіальній Гвінеї, Ерітреї та Зімбабве. Щоб жорстко обмежити діяльність незалежних медіа, авторитарні режими використували проти журналістів судочинство, кидали їх до буцигарень, всіляко цькували.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для “Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
26156
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду