ЗМІ як ефективний механізм формування суспільної думки по відношенню до ВІЛ
ЗМІ як ефективний механізм формування суспільної думки по відношенню до ВІЛ
Дослідження Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, опубліковане в 2005 р., визначило - більше половини молодих людей вважають, що інфікування ВІЛ їм або абсолютно не загрожує, або ризик інфікування є малоймовірним. Навіть серед споживачів ін’єкційних наркотиків, значна частина яких уже є ВІЛ позитивними, хоч, можливо, і не знає цього, тільки 19% опитаних визначають свої шанси інфікуватися як «абсолютно реальні».
Хоча загал та уразливі до ВІЛ групи, здається, не зважають на небезпеку поширення ВІЛ, Україна продовжує посідати одне з перших місць за рівнем розповсюдження інфекції у Східній Європі. Більше 1% населення України ВІЛ позитивні - відчутний тягар для економіки та всієї соціальної сфери держави. В умовах швидкого поширення епідемії ВІЛ/СНІД, засоби масової інформації є найбільш потужним джерелом донесення інформації про запобігання інфікуванню, методи профілактики, діагностики та лікування ВІЛ/СНІД до широкого загалу.
Але дані моніторингу ЗМІ, проведеного громадською організацією Соціум-XXI свідчать, що друковані ЗМІ не завжди використовують свою здатність впливати на суспільну думку на повну силу, присвячуючи темі ВІЛ/СНІД лише до 3% усіх статей, і це дає підстави вважати, що загрозливий рівень розповсюдження ВІЛ/СНІД ще не знайшов свого відображення в пресі.
Міжнародній Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні активно працює в напрямку налагодження партнерських відносин з національними ЗМІ, піднімаючи рівень обізнаності з ВІЛ шляхом проведення всеукраїнських акцій. Перші освітні програми тренінгів для НУО та журналістів почалися 2001 року, в співпраці з Інтерньюз-Україна. У 2004-2005 рр. Альянс з ВІЛ/СНІД провів ряд тренінгів, в яких брали участь біля 80 журналістів та редакторів й більше 100 представників НУО. І сьогодні ці програми тренінгів приносять реальні результати.
День пам‘яті людей, які померли від СНІД, що припадає на 21 травня, дає змогу всім небайдужим та ВІЛ сервісним організаціям привернути увагу до загрози, яку становить ВІЛ, особливо по відношенню до української молоді. Продовжуючи традицію, закладену 2001 року, Альянс з ВІЛ/СНІД та Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ підтримають масові інформаційно-просвітницькі заходи, заплановані у більш, ніж 40 містах України із залученням мільйонів людей – потенційно величезна аудиторія для ЗМІ.
«Підвищення рівня обізнаності населення з проблемою ВІЛ/СНІД та формування толерантного ставлення неможливе без активного та свідомого залучення до цієї роботи представників партнерських ЗМІ, як місцевих так і національних.» – пояснює Тетяна Бордуніс, керівник юридичної служби Всеукраїнської мережі ЛЖВ, яка є основним українським партнером проекту, Посилення відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД в Україні шляхом надання послуг та інформації (САНРАЙЗ), за підтримки USAID.
Починаючи з літа 2005 р. Міжнародний благодійний фонд Реабілітаційний центр для наркозалежних Сходи є традиційним гостем щотижневих молодіжних програм Молодь за.., що транслюються в прямому ефірі Одеської обласної телерадіокомпанії (м.Южноє). Гості програми обговорюють теми, які зазвичай вважаються суперечливими, як то безпечний секс чи соціальні причини та наслідки вживання наркотиків. Пряма телефонна лінія, що працює під час ефіру, стала ефективним механізмом залучення нових клієнтів до програм профілактики вживання наркотиків, що працює при місцевому Молодіжному центрі розвитку. Як тільки почала виходити програма Молодь за.., Центр збільшив на третину кількість клієнтів програм профілактики для споживачів наркотиків - групи, яка залишається рушійною силою епідемії ВІЛ в Україні.
«В той час, як основні засоби роботи з маргінальними групами, як то метод рівний рівному - залучення цільової групи в якості консультантів програми реабілітації, дійсно дають результати, я наголошую, що ВІЛ є соціальна, не медична проблема. Тому, формування суспільної думки значно полегшує доступ до уразливих груп – осередків епідемії ВІЛ, і робить можливою подальшу суспільну реабілітацію споживачів наркотиків.» - говорить Олександр Ахмеров - керівник Реабілітаційного центру Сходи.
Від «Детектор медіа». – Якщо в наших колег-журналістів є власний досвід роботи в цій тематиці, питання для обговорення тощо, ми будемо раді надати свої сторінки для подібних дискусій та матеріалів. Наша адреса: info@detector.media
