Чи можлива люстрація без спеціального закону?

11 Лютого 2005
1250
11 Лютого 2005
12:42

Чи можлива люстрація без спеціального закону?

1250
...чи можливо досягти тих цілей, які ставляться при здійсненні люстрації, на базі вже існуючих нормативно-правових актів?
Чи можлива люстрація без спеціального закону?

Богдан Яблонський, адвокат, старший юрист в адвокатській фірмі «Грамацький і партнери», для «Детектор медіа» Після того, як в Україні почало вимальовуватись обличчя нової влади та конкретизувалися ті завдання, які стоятимуть перед цією владою, дедалі частіше стало чути про вже призабутий з початку 90-тих років минулого століття термін «люстрація». Не вдаючись до того, щоби досліджувати наявність чи відсутність потреби у проведенні таких заходів у нашій державі, і враховуючи відсутність спеціального закону, ми спробували поставити перед собою завдання з’ясувати, чи можливо досягти тих цілей, які ставляться при здійсненні люстрації, на базі вже існуючих нормативно-правових актів. Результати такого дослідження у стислому вигляді були покладені в основу цієї публікації.

Цілком очевидно, що в Україні вже не ставиться питання про необхідність перевірки посадовців на предмет їхнього співробітництва з компартією чи КДБ, а мова ведеться лише про причетність певних осіб до протиправної діяльності, яку вони здійснювали, обіймаючи певні посади, порушуючи принципи, яких належало дотримуватись, обіймаючи такі посади, і яка (діяльність) шкодила інтересам держави та порушувала законні права громадян і юридичних осіб. Іншою особливістю потенційної «української люстрації» є те, що вона ставить собі за мету не тільки відставку чиновників, які скомпрометували себе незаконною діяльністю на важливих державних посадах, а й унеможливлення зайняття цих посад особами, які хоч і не обіймали їх раніше, однак були причетними до протиправної діяльності.

Наблизившись впритул до тих завдань, які стоять перед новою українською владою, дозволимо собі припустити, що в Україні існують три основних документи, у яких містяться інструменти, що надають теоретичну можливість виконати такі завдання. До числа вказаних нормативно-правових актів належать: Кримінальний кодекс України (надалі – «КК»); Закон України «Про боротьбу з корупцією» від 5 жовтня 1995 року; Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.

Якщо говорити про Кримінальний кодекс України, то головним інструментом люстрації, який міститься в цьому документі, можна вважати одне із покарань, яке передбачене у пункті 3 статті 51 КК – позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Зміст цього покарання полягає в тому, що особа, яка визнана винною у скоєнні злочину, позбавляється права на певний, визначений судом, строк, обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Таке покарання, як правило, призначається у двох випадках:

...

Богдан Яблонський, адвокат, старший юрист в адвокатській фірмі «Грамацький і партнери», для «Детектор медіа»




Повну версію тексту читайте в 1-му номері журналу "Детектор медіа", який незабаром вийде з друку.

З 1 січня 2005 року друкований журнал „Детектор медіа” розповсюджується платно. Про умови передплати докладніше можна дізнатися тут.

Проекти ГО "Детектор медіа" реалізуються за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) за угодою № F11158-TK-01. Погляди авторів не обов'язково збігаються з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку.

This publication was made possible through support provided by the United States Agency for International Development, under the terms of Award No. F11158-TK-01. The opinions expressed herein are those of the authors and do not necessarily reflect the views of the United States Agency for International Development.

Також підготовка матеріалів ГО "Детектор медіа" здійснюється за підтримки Міжнародного фонду „Відродження”.

Також реалізації проектів ГО "Детектор медіа" сприяють Тhe National Endowment for Democracy /NED/, Internews Network, Центр Медіареформ
.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1250
Читайте також
08.10.2001 15:37
gazeta,ru" target="_blank">"газета,ru"
1 123
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду