Чи залишається "Голос України" офіційним виданням?

15 Квітня 2004
0
5269
15 Квітня 2004
16:43

Чи залишається "Голос України" офіційним виданням?

0
5269
Президент України вніс зміни до Указу "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності".
Чи залишається "Голос України" офіційним виданням?
Згідно з документом частина друга статті 1 та стаття 6 відповідно викладені в такій редакції: "Офіційними друкованими виданням є: "Офіційний вісник України"; "Відомості Верховної Ради України"; газета "Президентський вісник"; газета "Урядовий кур'єр". Чи означає це, що оприлюднення нормативних актів у газеті "Голос України" не є офіційним?

Коментує заступник головного редактора - завідувач юридичного відділу газети "Голос України" Сергій Демський:

- Проблема визнання газети Верховної Ради України “Голос України” офіційним друкованим виданням і, відповідно, питання про час набрання чинності законів України, виникла у звязку з Указом Президента України № 503/97 від 10 червня 1997 року “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності”, який після прийняття деяких нормативно-правових актів, на наш погляд, в певній частині втратив чинність.

Президент України означеним Указом постановив, що закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями Указ визначив: "Офіційний вісник України"; "Відомості Верховної Ради України"; газету "Урядовий кур'єр". А згідно змін до цього Указу Президента від 8 квітня 2004 року "Президентський вісник".

Згідно ст. 94 Конституції України функцію офіційного оприлюднення прийнятих законів України здійснює Президент України. Але відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обовязки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Саме законом, а не Указом Президента.

Тому основним нормативно-правовим актом, який сьогодні визначає, де саме повинні оприлюднюватися закони України та інші нормативно-правові акти, є Закон від 23 вересня 1997 р. “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”. Слід зазначити, що закони України (за правовою силою) є актами, які вищі за укази Президента чи інші підзаконні нормативно-правові акти.

Стаття 22 зазначеного Закону встановлює, що: “Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування”.

Цей же Закон визнає, що офіційними друкованими виданнями органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність, а засобом масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування є засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів (ст. 1 Закону).

Газета “Голос України” була заснована Верховною Радою України 16 жовтня 1990 р. (Постанова Верховної Ради УРСР “Про заснування газети Верховної Ради Української РСР "Голос України" № 380-XII). Свій правовий статус газета не змінювала.

До того, згідно Регламенту Верховної Ради України (п.1 ст. 1.0.2), підписані Президентом закони та інші акти, прийняті Верховною Радою, публікуються у "Відомостях Верховної Ради України", а також в газеті "Голос України" і є офіційною публікацією (ст. 6.10.3).

У деяких законах України також визнається, що газета “Голос України” є офіційним друкованим виданням. Зокрема, в законах України “Про вибори Президента України”, “Про банки і банківську діяльність”, “Про концесії”, “Про захист економічної конкуренції”, “Про вибори народних депутатів України”, "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Таким чином, газета “Голос України” є офіційним друкованим засобом масової інформації єдиного законодавчого органу нашої держави — Верховної Ради України, а публікація законів чи постанов, що їх прийняла Верховна Рада України, є офіційною публікацією. Більш того, ми вважаємо, що офіційною публікацією законів і постанов, прийнятих Верховною Радою України, можна вважати лише ті публікації, які здійснено в газеті “Голос України”, “Відомостях Верховної Ради України” і журналі “Віче”. Тому, що тільки зазначені друковані видання засновані Верховною Радою і, відповідно до ст. 22 Закону України “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”, мають право на офіційну публікацію нормативно-правових актів парламенту України. Публікації законів чи постанов ВР в інших виданнях носять лише інформаційний характер.

Враховуючи існуючу помилкову практику судових органів щодо визначення дати набрання чинності законів України редакція газети зверталася ще два роки тому до голови Верховного Суду України з проханням надати відповідне роз’яснення суддям.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
завідувач юридичного відділу газети "Голос України"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
5269
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду