Телепрограма «П’ять копійок» з Романом Чайкою, 5 канал, 15 березня 2008 року
Телепрограма «П’ять копійок» з Романом Чайкою, 5 канал, 15 березня 2008 року
ВЕДУЧИЙ: Доброго весняного вечора. Весна - це коли всі виходять на весняну вулицю. І от так збоку постоїш, подивишся на рідний народ, гламурно вдягнутий в спортивні штани заправлені в шкарпетки, послухаєш, про що говорить і думаєш: «Боже, яка справді еліта керує нашою країною». Послухаєш за тиждень, що говорить політична еліта і думаєш: «Боже, який все-таки у нас народ хороший». От в такій гармонії ми сьогодні розпочинаємо. Хоча говорити будемо про інше. Кажуть, що є така весела арифметика, що кожен уряд України в середньому працює десять місяців, правда, цього вистачає потім, щоб все життя не працювати. Але чи правду кажуть в народі і ця народна прикмета втратила свій зміст чи навпаки продовжує працювати при новому уряді, ми й з’ясуємо сьогодні. До речі, хай забобонні там собі нумерологи чекають своїх сто днів, ми знаємо, уряд все міряє по бюджетних кварталах, тому 90 днів, тобто перший квартал ми з урядом разом пережили і як крокує ця команда будемо з’ясовувати в цій програмі. Звичайно, що треба все порівнювати. Будемо порівнювати з іншими урядами. А от лише деякі активи й пасиви з того, що обіцяли і виконано на сьогодні.
Сюжет: «Вже цілий квартал відпочиває у шухляді політиків програма уряду «Український прорив: для людей, а не для політиків». Її так і не затверджено. Після дострокових виборів було пораховано коаліційну угоду, однак, відмазкою від невиконання громіздких передвиборчих зобов’язань став такий собі протокол розбіжностей. Перші зерна сумніву у виконанні обіцяного було посіяно. У довгій шухляді прагнення БЮТ скасувати армійський призов із січня 2008-го року. До кращих часів відклали скасування податку на додану вартість. Коаліціянти так і не можуть нашкрябати голосів для зняття недоторканності. Закон про імперативний мандат не діє, доведено ЦВК. Мало хто згадує про обіцяну «швидку допомогу» у кожне село чи подорожчання у п’ятеро всякої третьої дитини. Тихо і на ниві медичного страхування. Розбудову судової системи пропускаємо. Обіцяний ефективний ринок землі і далі відсутній. Оптимальні схеми забезпечення газом – це триватиме вічно. Прорив до створення суспільного телерадіомовлення традиційно забуксував на рівні чергової зміни керівництва НТКУ. Решта все - ефективна підготовка до «Євро-2012». З божою поміччю усі і з різних боків пишемо нову Конституцію. Обіцяні внески з «Ощадбанку» Советского Союзу повертають, процес триває. Пенсії підвищуються за обіцяною схемою перерахунку. Забезпечують пільгами дітей війни. Уряду вдалося за лічені дні минулого року підготувати і затвердити у Парламенті перехідний бюджет 2008. Зміни грядуть. Шахтарі отримали 500 мільйонів гривень заборгованої зарплатні. За два тижні Уряд звітуватиме про сто днів свого господарювання і до цієї книги скарг і пропозицій можна буде дописати ще багато».
ВЕДУЧИЙ: Ну що ж, панове, перш, ніж всі будуть це робити, ми все-таки поквартально будемо рухатися і мої гості так чи інакше знають більше. Валерій Бондик, заступник Міністра юстиції в попередньому уряді і народний депутат «Партії Регіонів». Вітаємо, Вас. Володимир Філенко, народний депутат Блоку Юлії Тимошенко, тобто це владний блок. Вам вітання. Ксенія Ляпіна, вона народний депутат від «Нашої України – Народної самооборони», а в 2001-му році вона була радником Прем’єр-міністра України Ющенка, так?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Так.
ВЕДУЧИЙ: Сергій Дубовик, бувший радник Прем’єр-міністра Януковича. Вас вітаємо. Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Добрий вечір.
ВЕДУЧИЙ: Та Володимир Гонський, політичний оглядач, відомий під псевдонімом Каналіс, ну, на сайті «Український політичний дурдом». Це нам знадобиться. З чим крокуємо до стоденного ювілею роботи нового Уряду, про це побалакаємо в нашій програмі. А запитаємо у наших глядачів таке. На вашу думку, хто допомагає працювати Уряду? Якщо вважаєте, що Президент, дзвоніть першим номером телефону. Якщо вважаєте, що Верховна Рада – другим номером телефону. Ксенія Ляпіна, Віталій Бала розпочнуть святкову звітну виборчу конференцію. Раунд перший. Відповідаю на запитання, яке пролунало поза кадром, чому святкову, бо перший квартал закінчується, кожен, завершення кожного кварталу – це свято. От Міністр внутрішніх справ діючої команди Уряду, так, Юрій Луценко, каже сьогодні, що почалася операція відставки Уряду і вона призначена на березень. Я подивився на календарик. Зараз 15-те березня, значить, два тижні до кінця березня залишається і два тижні саме до ста днів Уряду. Може, ми зібралися даремно сьогодні, може, не буде взагалі сто днів уряду, бо буде раніше відставка.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ні, я думаю, що…
ВЕДУЧИЙ: Прошу, Ваших п’ять копійок і починайте.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Я думаю, що сто днів буде Уряду, бо, насправді, не вигідно ні одним із політичних опонентів зараз відправляти Уряд у відставку, треба дочекатися, з їх точки зору, якихось серйозних прорахунків, а зараз на хвилі, то в особливому стані ці газові перемовини, де Юлія Володимирівна і Уряд вийшли, скажемо так, на білому коні, це немає сенсу. Що стосується Міністра внутрішніх справ, можливо, він вже настільки, вже, скажемо так, став Міністром, і всі ці операції, які там проводять його підлеглі, він почав читати якісь книжки, можливо, якісь матеріали і десь додає натхнення. Ці вислови вже появились професійні такі хороші, чисто, скажемо так, міліцейські терміни в його лексиці, це дуже добре.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Дозвольте мені втрутитись.
ВЕДУЧИЙ: Є згода, да?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я хочу звернути увагу, що, власне, сам Юрій Луценко сказав, що йому відомо про це, що така операція є, тим не менш оцінив її як невірогідну. Тобто, власне кажучи, він і сам дав відповідь на це питання, що цього не буде. Більше того, логіка політична про це каже, оскільки Уряд у нас утворює, хочу нагадати, парламентську коаліцію. А якщо парламентську коаліцію можна було б переформатувати в якийсь інший спосіб, якимись зовнішніми силами, то вони б це вже давно зробили. Це просто неможливо, бо, власне кажучи, всі учасники парламентської коаліції просто тримають слово.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Просто, панове, ми отримали головне питання, що ми можемо починати розмовляти про Уряд сміливіше, так. Дивіться, програма Уряду «Український прорив» вона так і не затверджена, ми її читали, колись розбирали в цій програмі. І от я хочу дізнатися у Вас спочатку, як краще, коли уряд працює от так як попередній кабмін Януковича, тобто зовсім без програми чи коли уряд працює з програмою десь написаною, але незатвердженою?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, я переконана, що, по-перше, ми затвердимо цю програму, да. Вибачте, зекономила п’ять копійок, це типово для владної коаліції, економити бюджетні кошти. Я хочу звернути увагу на те, що ми безумовно, обов’язково затвердимо цю програму і нам жаль, що довгий період блокування трибуни Верховної Ради призвів до того, що, фактично, ми заборгували суспільству багато чого, зокрема і програму.
ВЕДУЧИЙ: У вас був час. Але у вас був час проголосувати програму, ви голосували абсолютно інші речі, будучи розблокованими.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, власне кажучи, хочу звернути увагу, що коли було коротке розблокування для нас, наприклад, зовсім незрозуміло, коли проголосували якийсь геть незрозумілий законопроект про тендерні закупівлі, який такий собі пополам на пополам, ми, «Наша Україна – Народна самооборона», за це не проголосували, це для нас було незрозуміло, чому задля цього була, так би мовити, тимчасово розблокована трибуна.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Не можу не вставити свої п’ять копійок. Я би хотів запитати шановну пані Ксенію, скажіть, будь ласка, чому, якщо ви дійсно хочете прийняти цю програму ніде в інформаційному просторі про це не говориться, тобто громадськість не інформується, що ми хочемо реально прийняти цю програму для того, щоб люди знали через півроку, через рік будуть такі-то, такі-то дії. Щоб всі розуміли, що давайте розблокуємо Парламент для того, щоб ми таки приймали цю програму. Тобто, я не бачу якоїсь такої цілеспрямованої, якраз інформаційної політики для того, щоб віддати підґрунтя для…
ВЕДУЧИЙ: Пане Віталій, скажіть, будь ласка, відповідь на моє запитання, як краще взагалі уряду, коли в нього взагалі немає програми чи коли от так, ніби програма є і ніби не прийнята.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ви знаєте, насправді, цьому Уряду, мені здається, все-таки краще, коли програма є.
ВЕДУЧИЙ: Є червона картка, я просто, щоб ми далеко не відійшли від того на що прореагував пан Валерій. Прошу, Ваша червона картка, кому і за що?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Жінці.
ВЕДУЧИЙ: Без мікрофона Вас не почують.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, у мене є ім’я, у жінки.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Мене звуть Ксенія, якщо Ви забули.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, моя червона картка… Да. Якщо я, як джентльмен, в страсний тиждень вимушений був толерантно і об’єктивно показати червону картку з того приводу, що, ви знаєте, коли кажуть от ці нісенітниці, якщо заборгованість, ми там економимо кошти державні. Ви спитайте, яку казну залишив Уряд Януковича, що дало змогу виплатити по тисячі гривень, зробити транш на цю програму для «Ощадбанку». І згадайте, до речі, чий це закон був «Про тендер».
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло, давайте так все по порядку.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: А чий це закон був?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Роман Зварич вносив. До речі, більшість моїх колег з фракції «Регіонів» не голосували за цей закон.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Ваша червона картка, прошу.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Так, Ви дуже помиляєтеся щодо колег.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Але домовленості були, дійсно, коли розблокували трибуну.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Як раз, нажаль, голосували. Якщо б Ваші колеги не голосували…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Подивіться стенограму.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: То, власне кажучи, що там в неї дивитися.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: А хто його вносив - Роман Зварич.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Кожен громадянин може подивитися.
ВЕДУЧИЙ: Час вичерпано на червону картку.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: До речі, він не голосував.
ВЕДУЧИЙ: Пані Ксенія, пані Ксенія, запитання було про те, що станом, ми про Уряд зараз говоримо, що станом на сьогодні, я так зрозумів, що в нашій державній казні, до якої ми, в принципі, доступу не маємо, грошей менше, ніж вам залишив попередній уряд. Я правильно Вас зрозумів?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
ВЕДУЧИЙ: Так прошу відповідати на це питання.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я хочу звернути увагу на те, що бюджет виконується більше, ніж на сто відсотків. Виконується у відповідності до запланованих показників. А з приводу залишків на казначейському рахунку, про які зараз іде мова, по-перше, Міністр фінансів, якому я, наприклад, довіряю, я не бачу підстав йому не довіряти, стверджує, що залишки утворилися через, м’яко кажучи, нерозумне урядування попереднього Уряду. А, по-друге, ці залишки, насправді, нічого не варті, якщо немає нормально затвердженого бюджету. По-третє, залишки на казначейському рахунку утворюються щомісяця і щомісяця потім розраховуєте.
ВЕДУЧИЙ: Тобто, Ви хочете сказати, що у Вас більше в Уряду грошей ніж було, так?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я хочу підкреслити, що в нас грошей стільки, скільки передбачено по бюджету. І це, відповідно, дозволяє як раз виплачувати всі ці необхідні кошти, які заплановані.
ВЕДУЧИЙ: Я спитаюся Вас більше глобально, так. Щоб ми зараз не в цифри вдарялися. От в країнах дикого недорозвиненого заходу, так, коли приходили уряди реформаторські, вони проводили за сто днів комплекс реформ, тобто вони всі були запущені. Скажіть, будь ласка, Ви, як аналітик, так, крім конституційної реформи, яка в нас ще запущена, бо я просто не помітив.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, скажемо так, до конституційної реформи Уряд має так, досить таке, скажемо так, ну, умовне, да, відношення.
ВЕДУЧИЙ: Тоді інші покажіть нам за сто днів реформи.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, реально, дійсно, ситуація склалася досить парадоксальна, Уряду не повезло. Не повезло по двом причинам, в нього була опозиція, скажемо так, формалізована, в виді, в вигляді «Партії Регіонів» на чолі з Віктором Януковичем, але була внутрішня опозиція, яку очолив пан Балога. І в цій ситуації, скажемо, ще парламентська криза, яка додавалася до цього, працювати в умовах, коли немає законодавчої підтримки, да, ініціатив, які можна законодавчо закріпити, насправді, це дуже, з моєї точки зору, непросто.
ВЕДУЧИЙ: Я правильно розумію, без Парламенту реформи неможливі? На цій тезі зупинимось.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Я б так сказав, що, насправді, всі ті заяви, які були в першу чергу і в підписаній угоді про створення демкоаліції ще під час виборчої кампанії, вони були заявлені. Але з точки зору, скажемо, запущення механізму, ну, можливо, тільки ця по «Ощадбанку», виплати, це об’явлена антикорупційна програма, яка пішла.
ВЕДУЧИЙ: Але це не реформи, ми говоримо, я про реформи запитувався. Про оплати, виплати, ми це підкреслили в сюжеті.
Плакат з залу: «Прорив на Черновецько-мародерському напрямку!»
ВЕДУЧИЙ: Скажіть, будь ласка, це ваш Парламент вашому Уряду не дозволив за перший квартал запустити реформи, які обіцялись?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, я би хотіла сказати, що, насправді, ці реформи готуються. І, насправді, за сто днів при Парламенті заблокованому реформи провести неможливо. Реформи, наприклад, Ви згадували, що в велику шухляду поклали реформу з приводу медичного страхування. Це не так, ця реформа готується, наші народні депутати подали…
ВЕДУЧИЙ: Готується, це значить вона в довгій шухляді, бо ми не бачимо цього.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ні, ні, ні. Вона готується, тобто поданий законопроект. Шановні колеги, я не знаю, як от мені тільки що дорікали, що от ви недостатньо говорите. Знаєте, складно бути таким собі попугаем, який весь час говорить одне і те саме. Я підкреслюю, все, що треба, ми сказали і сказали в нашій програмі, і в нашій коаліційній угоді. І в цій угоді сказано про цю реформу. Відповідний законопроект поданий і це найкращий спосіб, до речі, повідомити суспільство про те, якою буде ця реформа.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ви коли, я вибачаюсь…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Власне, я думаю, що найближчим часом ухвалена.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Коли я мав на увазі не говорите, то не доносите до суспільства, тому що суспільству це не треба говорити по телебаченню чи… Це зовсім інші мають бути технологічні процеси…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я думаю, що один із способів донесення до суспільства це є як раз подання відповідного законопроекту. От підкреслюю, наші народні депутати подали відповідний законопроект. Далі, зараз Уряд розглядає на засіданні…
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Зараз, пояснюю, пояснюю свою думку далі, якщо Ви не хочете.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Концепцію пенсійної реформи.
ВЕДУЧИЙ: Пані Ксенія, по правилах, по правилах.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Я гроші заплатив, я мушу говорити по правилах.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Так, будь ласка.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Коли йшла мова про те, що треба розблокувати Парламент, мова пішла за те, що давайте будемо недоторканність, це дуже важливо, Україна без цього жити не може, зібралися, нічого не могли зробити. Чому ви не говорили, що хлопці, давайте розблокуємо Парламент, будемо приймати реальну програму Уряду, країна в небезпеці, умовно кажучи, тому що немає орієнтирів, куди рухатися, які мають бути реперні точки. Ви цього ж не говорили, ви говорили давайте постійно недоторканність, давайте ще якісь десь речі.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я з Вами абсолютно не згодна, оскільки просто недоторканність – це один…
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Я не хочу, щоб Ви були зі мною згодні.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Да, вибачайте, я не буду економити кошти. Недоторканність – це просто одна з наших передвиборчих обіцянок, яку ми зобов’язані виконати.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Дуже важлива, безумовно.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: І вона також важлива, оскільки вона просто дає нам підстави показати, що це буде вища якість Верховної Ради.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Простим людям без цього не можна купити хліба, не випити молока, це дуже важлива обіцянка.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: А для того, щоб прості люди мали нормально наповнюваний бюджет, треба, щоб працювала Верховна Рада. Щоб працювала Верховна Рада, треба, щоб там працювали депутати.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Треба, щоб вона прийняла програму уряду.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Щоб депутати працювали, треба щоб у нас було, не було недоторканності.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Щоб уряд міг спокійно собі працювати.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: От Вам логічний зв’язок, якщо Ви його не бачите, мені дуже жаль.
ВЕДУЧИЙ: Ланцюжок логічний ми з Вами…
Володимир Гонський, політичний оглядач: Червона картка.
ВЕДУЧИЙ: Так. Ми ланцюжок вималювали. Прошу. Вас без мікрофону не чують, пане Валерію.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Не потрібна недоторканність.
ВЕДУЧИЙ: Ваша червона картка, кому і за що, бо ми забудемо, слухаємо.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пані Ксенії. Пані Ксенія, я згідний з Вами, що, дійсно, важко при заблокованому парламенті проводити реформи. Але я Вам підняв червону карточку тому, що коли ви приймали бюджет, ну, я розумію, що було цейтнот, це було в передноворічну ніч фактично. Багато дірок і свиней, які вам підсунули в бюджеті Янукович з Азаровим, ви вичистили і закрили, зокрема корупційних. Але чи в вас не дійшли руки, чому ви залишили такий кричущий ляп, я би сказав, як фактичне зменшення акцизного податку на тютюн, що призвело, наприклад… Остання фраза. На пачці, на одній пачці «Парламент», сім гривень, не додає до бюджету 23 копійки, на одній пачці.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я з Вами абсолютно згідна.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Прошу.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Що це, як раз питання акцизів треба переглядати. І це не єдине питання, яке треба переглядати, яке було ухвалено разом з «Законом про держбюджет».
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ви це готуєте?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Готуємо і готуємо не тільки це. Наприклад, питання по землі. І це зараз підготовлені, і законопроекти, і підготовлені відповідні постанови Кабінету Міністрів, які дозволять зараз реалізувати земельні аукціони, наприклад.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Це була відповідь на червону картку.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: І так далі.
ВЕДУЧИЙ: Давайте…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Тобто, фактично, низка готується змін…
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я Вам тут…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Давайте, давайте.
ВЕДУЧИЙ: Потім, потім, це на останній хвилині, зараз ми продовжимо нашу розмову.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ну, добре.
ВЕДУЧИЙ: Панове, я все-таки від акцизних марок на тютюні для курців, так, переїдемо далі. От з одного боку нам Уряд звітує про те, що різко зросли надходження з митниці, ми це чули в цифрах.
Плакат з залу: «Вітер в голові – гроші в гаманці…»
ВЕДУЧИЙ: З іншого боку нам журналістам звітують контрабандисти, що потоки контрабандного бізнесу в об’ємах не зменшилися ні при попередньому уряді, ні при цьому і при наступному теж вони кажуть не зменшаться.
Плакат з залу: «Обіцянки – цяцянки, електоратові радість».
ВЕДУЧИЙ: Я хочу, щоб зрозуміти, кому я маю вірити Уряду чи їм?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, я би хотіла сказати наступним чином, я не ідеалізую ситуацію на митниці і не вважаю, що вона ідеальна. Але є об’єктивні показники, які просто береш як статистику і дивишся, скільки було надходжень із митниці і скільки стало, то це дійсно збільшилось, ну, це просто об’єктивний показник, подобається це мені чи ні, але це так.
ВЕДУЧИЙ: Пане Віталію допоможіть мені, звідки беруться такі високі і об’єктивні показники, якщо об’єм контрабанди, кажуть, ну, ми віримо на слово, не зменшується?
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, Ви знаєте, насправді на слово не можна вірити нікому.
ВЕДУЧИЙ: Як не можна, ми всі віримо.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Я абсолютно тут підтримую пані Ксенію, що є статистичні данні, тобто є структура, якій, в принципі, треба довіряти, що вона показує, що є ці надходження, то цьому можна, скажемо, умовно вірити, бо ми розуміємо, що маніпулювання цифрами - це одна із таких же технологій любого уряду, щоб показувати свої успіхи. В цьому контексті, мені здається, що, насправді, що стосується контрабандистів, Ви знаєте, я сам контрабандою не займаюся, друзів контрабандистів не знаю і не знаю, чи там підвищилися чи зменшилися об’єми. Можливо, вони навпаки зараз збільшилися і почали більше платити.
ВЕДУЧИЙ: Я вам зараз навіть більше скажу. Кажуть, що об’єми не зменшилися, ціни зросли. Вірити їм чи це піар-штука проти Уряду?
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Якщо ці ціни зросли і гроші ідуть в бюджет, то це дуже добре.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Це значить, все ж таки, що ми робимо контрабанду менш вигідною, навіть це вже добре. Але я не ідеалізую ситуацію на митниці і переконана, що як раз для того, щоб на митниці покращити ситуацію, там також нужна низка змін до законів, які також готують.
Плакат з залу: «УРЯД працює. ВітЯ критикує, блокує, ..є, ..є!!! Хто на що здатен ».
ВЕДУЧИЙ: Коли, моє наступне запитання, коли в нас критикували попередній Уряд перед приходом цього коаліційного Уряду, то казали, що Уряд там той діяв в ручному режимі. Я хочу зрозуміти, Уряд за цей квартал, на Вашу думку, от Ви дивитеся, діє ринковим чи ручним механізмом?
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ви знаєте, з точки зору, якщо він не має програми, яка не затверджена, з точки зору, що законодавча, нічим не підкріплена діяльність Уряду, я можу говорити, що, безумовно, це ручний режим, це треба бути об’єктивним.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, дозволю собі не згодитись, оскільки я хочу звернути увагу, що цей Уряд діє за Конституцією де Уряд утворюється коаліцією, а коаліція має, коаліція має коаліційну угоду.
Плакат з залу: «Відповідальність одна для всіх. Для правників ×2».
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Можете вважати, що це і є сьогодні затверджена основа для діяльності Уряду. Зокрема, всі наші дискусії…
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Не хотів я чіпати вашого Президента, але таки прийдеться.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: З Урядом, але виникають виключно у відповідності до угоди.
ВЕДУЧИЙ: Прошу.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Не хотів я, так. Давайте будемо ми тоді щирими. Люба ініціатива Уряду, щоб вони не робили, Ви кажете згідно Конституції, моментальна реакція, навіть через годину, через дві, що в нормальній країні взагалі такого немає від Секретаріату Президента. Як в таких умовах Уряд може працювати згідно якоїсь програми чи…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я тут звернула Вашу увагу на те, що у нас...
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Абсолютно вони мусять в ручному режимі реагувати на цю, скажемо так, реакцію Секретаріату Президента.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я хочу сказати, що це абсолютна єрунда.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: І таким чином… Ну, безумовно єрунда, безумовно єрунда.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Оскільки Уряд керується, власне кажучи, своїми засновниками. Його засновники - це фракції Верховної Ради і що там думає з цього приводу такий орган як Секретаріат будь-кого…
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Але чому фракція не змогла розібратися із своїм ще недавнім, скажемо…
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Чесно кажучи, нікого не хвилює.
ВЕДУЧИЙ: Панове, це тільки початок дискусії.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Так.
ВЕДУЧИЙ: А гонг пролунав, що це час вийшов лише на першу серію, так. Ми на цьому моменті зупиняємося. Зараз буде час висловити експертам всі незгоди. А я попрошу режисера додати там 30 секунд, бо вже була червона картка від пана Володимира і ми не встигли відреагувати. Отже, з чим були незгодні експерти, слухаючи початок дискусії, їм слово. Пане Володимире, прошу.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ну, в мене не було принципових зауважень, можливо, за винятком одного, яке виникло тільки-но, що в ручному чи не в ручному режимі. Уряд діє в рамках чинного законодавства.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Коаліційної угоди.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: І коаліційної угоди. Можна говорити про недосконалість, можна говорити про те, що не прийнята, дійсно, програма, але ручним режимом це назвати не можна, тому що є закони, які Уряд виконує. І друге, по тону розмови заданої, і по тону дискусії я б хотів зразу звернути увагу на таку обставину. Ми обговорюємо те, чого не було. В якому сенсі, чи квартал, як Ви кажете, пане Роман, чи сто днів, їх у Уряду не було, з точки зору демократичної, світової практики, дійсно, будь-якому уряду дається сто днів, коли уряду, умовно кажучи, дозволяється помилятися, пробувати, вчитися, вивчати ситуацію, експериментувати. Сто днів уряд не чіпають, пил з нього здувають, працюйте нормально, ніхто вас, умовно кажучи, не чіпатиме і через сто днів вперше запитують. То, з точки зору практики діяльності Уряду Тимошенко, вони з першого дня виявилися в надзвичайно складній ситуації. Складний економічний спадок, заблокована Верховна Рада і ті акценти, які розставлялися вже в дискусії, що крім зовнішньої опозиції, ще, нажаль, є і внутрішня опозиція, і це, так би мовити в лапках «допомога», яка постійно надходить там з іншої вулиці.
ВЕДУЧИЙ: Ми почули. Це буде продовження розмови, до речі, це тема, про що Ви говорите, пане Володимир. Ваші зауваження, прошу, до аргументів сторін.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Я хотів би сказати про операцію по боротьбі з контрабандою і про ринкові механізми в роботі Уряду. У роботі Уряду відбуваються ринкові механізми, тому що Уряд працює в умовах анархії. Тому що як і в 2005-му році відбувається заміна менеджерів вищої і середньої ланки. А що стосується збільшення надходжень, то після кожної зміни керівництва митниці, протягом першого кварталу відбувається збільшення таких видатків, оскільки не зменшується кількість контрабанди, збільшується кількість хабарів і іде пошук, скажімо, відпрацювання тіньових схем. У нас зараз відбувається ситуація, яка нагадує 2005-ий рік. Один до одного перший квартал 2005-го року.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Прошу мікрофон до Володимира Гонського. Ваші зауваження на аргументи сторін. Ми пам’ятаємо червону картку, тобто, крім неї.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я не маю, не маю заперечень, що Уряд попри всі недоліки і перепони внутрішньо і зовнішньо працює достатньо ефективно. Я би навіть сказав, що ефективніше, ніж перший Уряд Тимошенко. Але, все ж таки, я казав пані Ксенії, поняття реформи досить комплексне, системне і довге. Тому для початку, коли ви будете допрацьовувати бюджет, як обіцяли, хоча б позакривайте ті діри, ляпи, які ви не встигли, не дійшли руки чи з якихось інших причин того бюджету, який розробляв фактично для вас Азаров-Янукович, ви його переробляли, я вже назвав. Плюс, тут говорили про митницю. За моїми даними це збільшення на 80 відсотків, надходження з митниці, тому тут вже мова йде і про збільшення соціальних виплат, ну, і тоді все буде добре.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Це було більше побажання, ніж зауваження. Я думаю, зауважень пан Валерій має, назбиралося. Прошу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, не хочу бити популістом, щоб критикувати цей Уряд, але ж нам всім, ті, хто зараз на цю передачу приїхав, ті, хто добирався там власним транспортом чи громадським якимось транспортом, Ви подивіться, що не виконується, от чому я показав червону картку, коли Ксенія Михайлівна казала про виконання бюджету. А звітує Уряд про прожитковий мінімум, чому не виконується закон про прожитковий мінімум? Бо тисячу гривень, яка зараз, на сьогоднішній день виплачується, це вже не та тисяча гривень, яка була в тому році, бо іде інфляція. А чому Уряд скриває інфляцію? Ви ж розумієте, зараз залити бак бензину почті євро, п’ять гривень з копійками. Ви розумієте, про що мова йдеться.
ВЕДУЧИЙ: Євро вже майже вісім.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Уже вісім. А це, до речі…
ВЕДУЧИЙ: А це Уряд винуватий, що євро вісім, а долар такий низький?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: А як же, росте інфляція, да, він не стримує всіма економічними важелями.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я думаю, що, український Уряд, я не думаю, що він має впливи на співвідношення євро і долара.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Не стримує інфляцію. Ви ж бачите, яка девальвація гривні.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: До речі, Уряд не скриває інфляцію, абсолютно.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Скриває.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Розробляє антиінфляційні заходи.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Скриває, бо Уряд, до речі, і не пускає журналістів… Я Вас не перебивав, шановна Ксенія Михайлівна. Не пускає журналістів на свої засідання. Чому не публікуються індекси інфляції, бо це скривається.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Популістські міри. Да, дійсно, знов, як тоді «Криворіжсталь» продали, щоб виконувати свої обіцянки передвиборчі.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я абсолютно не згодна. На сайті Держкомстату, ну, не треба говорити неправду.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так і зараз.
ВЕДУЧИЙ: Пане Валерію, це наш час.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: «Бориспіль» продаємо, що там…
ВЕДУЧИЙ: Ви продовжите зараз, Ви продовжите зараз дискусію вже в центрі кола, а ті, хто були диспутантами стануть експертами, експерти стануть гостями, це все далі, в другому раунді. До речі, «П’ять копійок» нагадують всім, що світле майбутнє існує тільки для тих, в кого було достатньо темне минуле. Реклама, панове.
Реклама
ВЕДУЧИЙ: Дивне приватне оголошення знайшов цього політичного тижня. «Колишній Генпрокурор шукає роботу. Інтим не пропонувати». Хто знає пояснення цього оголошення дзвоніть нам на програму. «П’ять копійок» повернулися в прямий ефір. До речі, ми почуємо думку перехожих в Луцьку і в Донецьку, бо наші кореспонденти чіплялись до людей на весняних вулицях і по нашій темі, власне, порівнювали уряди. Що конкретно покращало у вашому житті за часів Уряду Януковича, запитували вони в лучан і донеччан. Ось як люди кажуть.
Донецьк:
«Конкретно улучшилось всё практически, стабилизация цен настала. Стабилизирование просто в стране было».
«Не знаю, даже затрудняюсь ответить».
«Ну, за время правления Януковича не то чтобы улучшилось, хотя бы была стабильность какая-то в ценах, во всём, в жизни, в зарплатах».
«Перед первыми выборами президента стипендия поднялась планово. В данный момент особо разницы не замечаю, что Янукович, что не Янукович».
«Ну, было постабильнее, чем сейчас и я знал, что будет завтра».
«Ну, была больше, как бы, у нас заработная плата».
«Тогда была более заметна стабильность, цены были не такие высокие».
«Повысилась зарплата за это время где-то процентов на 20».
«Была обеспеченность и уверенность в завтрашнем дне».
«За Януковича? Нічого».
«Нічого, абсолютно. Моє життя абсолютно від цього не змінилося».
«Ну, пенсію то я отримала».
«Ну, я можу сказати, нічого не покращилось».
«Абсолютно нічого».
«Пенсія підбільшилась за часів Уряду Януковича. Ну, і трошки така стабільність стала, якесь затишшя в душі».
«За часів Уряду Януковича? Нічого не покращилось».
«Януковича? Боже, це вже так давно було».
«Взагалі погіршилось».
«Навряд ли как-то повлияло на нашу жизнь, только в негативную сторону».
«Януковича? Ну, нам же ж зарплату повысили, ну и хорошо».
«При Януковичі дуже було погіршили».
«Януковича? Не пам’ятаю».
ВЕДУЧИЙ: Потім ми ще дізнаємось як покращилось життя за перший квартал цього Уряду. Але зараз нагадаємо, що у наших глядачів запитуємо, хто, на вашу думку, допомагає працювати Уряду? Якщо вважаєте, що Президент, дзвоніть першим номером телефону, якщо Верховна Рада – другим номером телефону. А дискусію продовжать регіонал Валерій Бондик, він був заступником Міністра юстиції в Уряді Януковича, політичний оглядач Каналіс, ой, перепрошую, Володимир Гонський, правильно.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Звідки Ви це взяли?
ВЕДУЧИЙ: Ну, я не знаю, це така дорозвідка інтернетівська донесла. Раунд другий. От я хотів зразу зрозуміти, панове. Ми побачили водорозділ у сприйнятті людей, він полягає в одному слові, магічне слово, я його з дитинства пам’ятаю кучмівського, стабільність.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Брежнєвського, скоріше.
ВЕДУЧИЙ: Ну, я не знаю, Кучма любив це слово. Скажіть, будь ласка, чому так одні люди вбачали в діяльності попереднього Уряду стабільність, а інші не побачили цієї стабільності? Ви розгадали для себе цей феномен?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Феномен…
ВЕДУЧИЙ: Прошу, Ваші п’ять копійок і починаємо, пане Валерію.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Не хочу, знаєте, так підсумовувати думку, яка там лунала, бо дуже так заангажована.
ВЕДУЧИЙ: Яка заангажована, ми ж?..
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну так, Ви ж подивіться як. Але, до речі, що єдине, що я відмітив…
ВЕДУЧИЙ: Ну, це ми й ними проманіпулювали.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Да. Що я хочу, на що зробити наголос. Бачите, літні жінки сказали, що, дійсно, підвищилась зарплатня і підвищилась пенсія. Бо Уряд, який працював, який мав на меті підвищити життя громадян, рівень життя громадян, він дійсно робив не популістські…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Це цей Уряд казали.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ні, вони ж казали за Януковича. Я прошу не…
ВЕДУЧИЙ: Ми запитували про попередній Уряд.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: У Вас, червону картку не показали.
ВЕДУЧИЙ: Це було запитання про той Уряд. Скажіть, будь ласка, чому в Луцьку не побачили стабільності?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: А знаєте чого, а в Луцьку більш-менш молодь відповідала на запитання журналістів. Але Ви ж не забувайте тепер про такі глобальні заходи, які відбуваються у всьому світі. Підвищення рівня цін на нафту і таке інше. От взяти, як з чого ми починали, газові ці домовленості. Домовились два президенти, навіщо Прем’єр-міністру потрібно було їхати туди. Ми що не розуміємо, що газ цей, який получає Україна, це вже газ повністю «газпромівський».
ВЕДУЧИЙ: Я так зрозумів, що Ви зі всіма тезами погоджуєтесь, тому можете… Зрозуміло. Але прошу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це ж «газпромівський» газ.
ВЕДУЧИЙ: Реагуйте на ці тези, це ж те саме запитання.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Навіщо це було затівати, ці ревізії всі, домовленості.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пане Валерію, що…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: І отримали 320 гривень.
ВЕДУЧИЙ: Право, право, прошу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Вибачаюсь, доларів.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Щодо стабільності. Стабільність Уряду Януковича, як першого так і другого, була в стабільному зменшені темпів промислового виробництва.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Що Ви кажете?
Володимир Гонський, політичний оглядач: І інших… Дайте я закінчу, дайте я закінчу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Про яке, якого промислового виробництва.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я можу Вам сказати тільки…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ні, ні, я не погоджуюсь, категорично не погоджуюсь.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ну, добре, будь ласка, будь ласка.
ВЕДУЧИЙ: Ви маєте право п’яти копійок.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, якщо «Партію Регіонів» - це ж не партія мілких, так, середнього класу, ні, це партія дійсно промисловців.
ВЕДУЧИЙ: Крупного бізнесу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Крупного бізнесу, крупного вітчизняного бізнесу. А чого ми повинні як от той жираф голову в пісок прятати. Це партія крупного бізнесу, але ж це свій бізнес. Куди інвестує Ахметов, він інвестує в свою державу, дійсно.
ВЕДУЧИЙ: Прошу.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пане Валерію, я беру голі цифри статистики. Я не є прихильником будь-якого уряду, тому що, хоча б тому, що я не є його членом.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну так, розумію.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Але статистика говорить, що в січні темпи зросту промислового виробництва були 5,7 відсотків, у лютому вже 11,5 відсотків, тобто вдвічі.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну, Ви якщо захоплюєтесь статистикою і математикою, то скажіть…
Володимир Гонський, політичний оглядач: У Вас вона знижувалася.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Скажіть, яка інфляція зраз, яка була при Януковичі, скажіть?
ВЕДУЧИЙ: Давайте по цифрах інфляції, дуже хороші ці цифри.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: У Вас є папірці, назвіть там, назвіть.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Значить, я не дивився, яка інфляція є, я б не сказав, що вона…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну, яка була при Януковичі, яка зараз.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Вона приблизно така ж сама, як і при Януковичі.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Та ні, ні.
ВЕДУЧИЙ: Давайте ми зараз все з’ясуємо, панове. Я пам’ятаю цифру 16.9, тобто під 17 відсотків на кінець року коли мінялися уряди. Зараз є більше ніж 17 відсотків, Ви можете довести мені?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Доведіть, що це так.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Як можна міряти річну інфляцію за два місяці, що Ви кажете.
ВЕДУЧИЙ: Не можна, бачите. Нам зразу. Так я хочу зрозуміти, як Ви говорите більша чи менша, якщо рік не закінчився. Тобто, станом на кінець року було 17 відсотків.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Давайте складні речі будемо з’ясовувати такою простою мовою. Як я вже казав, зараз от той рівень зарплатні, який є у нас, ті ж виплати, що Ви там показували по кадру, виплати на дитину, тобто Уряд зараз робить, Ви знаєте, деякі популістські речі. Дійсно, потрібно було виконувати ці обіцянки, які давались на виборах Юлією Володимирівною Тимошенко.
ВЕДУЧИЙ: Ви про які конкретно говорите?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Потрібно виконувати.
ВЕДУЧИЙ: Уряд Януковича піднімав зарплати.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
ВЕДУЧИЙ: Уряд Тимошенко піднімає зарплати?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Але це робилося поступово.
ВЕДУЧИЙ: В якому випадку має бути популізмом, а в якому виконання обіцянок?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це ж була система, система засобів. Чому Уряд Януковича, маючи за програму виплати заощаджень…
ВЕДУЧИЙ: Говоріть зразу.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пане Валерію, пане Валерію.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Чому він починав з п’ятдесяти гривень, а не з тисячі, тому що це потрібно робити поступово.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я бачу… Дякую.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Щоб не зірвати рівень інфляції.
ВЕДУЧИЙ: По правилах.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я бачу, у Вас немає якихось конкретних аргументів чи якихось конкретних цифр щодо підтвердження Ваших ідей і фактів. У мене тому давайте, знаєте, набридло вже говорити про ці цифри, газ, економіку. У мене до Вас давно назріло питання, знаєте.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Давайте.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Людська жадібність, злодійкуватість – це класичні вади української, ну, взагалі людини.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: З цим погоджуюсь.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я маю на увазі вашу, вашу частину. Так от, так от…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Мою частину?
ВЕДУЧИЙ: Це яку Ви частину маєте?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Давайте поговоримо про речі фундаментальні. Я давно хотів спитатися якогось вашого «брата» регіонала про речі нелогічні, незрозумілі.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Дам відповідь.
Володимир Гонський, політичний оглядач: От тут ще не відшумів резонанс від Северодонецького з’їзду, де ви цілком правильно піднімали…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: І я брав участь.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Гуманітарні питання, мова і так далі, культура, це чудово. Скажіть, будь ласка, чому ваші ідеологи і практики не розуміють, що такі фундаментальні поняття як українська ідея, патріотизм є не тільки, закінчую, рушійними силами розвитку людини і стабільності суспільства, але, говорячи вашими поняттями, це є криша, психологічно-світоглядна криша вашого бізнесу?
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, це риторичне питання.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: А от тут я погоджуюсь, дійсно, немає національної ідеї, яка об’єднує. І мене, який зі сходу України і розмовляє, і думає російською мовою, але так же вільно намагаюсь розмовляти українською мовою.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Тобто вона, тобто вона є.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Дійсно, немає національної ідеї. І мета з’їзду у Северодонецьку була почути людей.
ВЕДУЧИЙ: Панове, панове, ви добралися…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Почути депутатів всієї України.
ВЕДУЧИЙ: Панове, згадайте мене, це прохання і до політологів.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: І депутатів всіх рівнів. Захист населення…
ВЕДУЧИЙ: І до Вас так само, ми не про Сєвєродонецьк робимо програму і ми говоримо, порівнюємо зараз уряд, так.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так, так.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ні, Романе, діяльність уряду…
ВЕДУЧИЙ: Є дві червоні картки, я мушу прореагувати, бо ми забудемо.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Діяльність уряду - це не тільки економіка.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Це є гуманітарні речі, так.
ВЕДУЧИЙ: Ми про гуманітарний блок поговоримо. Але перші червоні картки, відреагуйте, на що.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ну, у мене червона картка колезі Бондику, три позиції. Позиція перша, ну, Ви не можете не знати, що угоди про газ підписує уряд і не треба Вам заявляти, чому Тимошенко поїхала до Росії. Це повністю в її компетенції, це перша обставина. Стосовно інфляції, маховик інфляції був закручений Урядом Януковича. Останній квартал минулого року, Ксенія може підтвердити, якби рівень темпів інфляції був такий, вона склала б 30 відсотків за останній квартал. Зараз вперше, хоч і невеличка, але є перемога, у лютому місяці інфляція впала на 0,2. Я задавав пряме питання Прем’єр-міністру, яка буде інфляція, вона мені і фракції гарантувала, що ми за рік за десять відсотків не вийдемо.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Час просто.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я схильний вірити і їй, і Міністру фінансів Пинзенику.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, я хочу зекономити час. Ми зразу відреагуємо на другу червону картку, щоб зібрати весь комплект. Ваша, кому і за що?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я б хотіла звернути увагу наших колег обох, що не треба маніпулювати цифрами, оскільки це просто небезпечно, якщо ти не розумієш, що за ними стоїть. Дійсно, є сьогодні тенденції досить складніші до інфляції, вони були народжені ще прошлого року. І це, нажаль, інфляція ніколи не змінюється таким собі стрибком. Вона, нажаль, має такий досить плавний характер. Ми, дійсно, маємо позитивну динаміку і, дійсно, у місячному обсягу інфляція у лютому стала зменшувати свої темпи. Але, щоб я ще хотіла сказати, обов’язково…
ВЕДУЧИЙ: Давайте ми продовжимо просто, бо ми забираємо час у наших диспутантів.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Добре.
ВЕДУЧИЙ: Панове, я, щоб Ви зараз не вдарялися, наскільки важливим є там гуманітарна складова в діяльності Уряду, а Ви наскільки є Сєвєродонецький з’їзд для Вас там. Я про прості…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це і не я починав.
ВЕДУЧИЙ: Так. Два прості запитання. Дивіться, от як алкоголіки говорять в житті, вони кажуть, що ранок добрим не буває, так. У нас так народ говорить про уряд, я маю на увазі. От який уряд…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Як раз трьох, так?
ВЕДУЧИЙ: Так. Який уряд, на вашу думку, давайте сообразимо на трьох, який уряд, на вашу думку гірший, Уряд Януковича чи Уряд Тимошенко. Давайте зберемо аргументи сторін. Прошу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це дуже таке питання не тактичне.
ВЕДУЧИЙ: Як не тактичне, нормальне народне питання.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Будь-який уряд, він на меті має, м’яко кажучи, ці надбання, які були в попередньому уряді, продовжувати, позитивні надбання. І Уряд Януковича робив свою прогресивну, історичну справу, якщо мій колега про гуманітарну сферу розмовляє. І Уряд Тимошенко робить прогресивну, я так сподіваюсь, що він повинен робити прогресивну історичну справу. І майбутній уряд, ми не знаємо, який, але він буде.
ВЕДУЧИЙ: Який уряд? Моє питання було дуже просте.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це ж прогрес, ми рухаємося.
ВЕДУЧИЙ: Можете сказати просто.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ми ж йдемо путём реформування суспільства.
ВЕДУЧИЙ: Та реформи аж киплять в результаті, з 91-го року.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: І майбутній уряд. Тому я Вам не скажу.
ВЕДУЧИЙ: Скажіть, який гірший.
Плакат з залу: «Гро$і € - думок н€ тр€ба».
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я так не скажу. Бо у кожного уряду….
Володимир Гонський, політичний оглядач: Давайте я скажу.
ВЕДУЧИЙ: Який уряд гірший? В аргументах.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пане Валерію, найкращим аргументом діяльності…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Лазаренка самий кращий Уряд.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Діяльності.
ВЕДУЧИЙ: Ні, найгірший. Ми зараз з двох обираємо.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Оцінки діяльності того чи іншого уряду є…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Життя наше з Вами.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Є рейтинги, є рейтинги… Правильно.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Правильно.
ВЕДУЧИЙ: Рейтинг двох.
Володимир Гонський, політичний оглядач: А життя оцінюється…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Давайте заліземо в кишеню і що за ці кошти ми можемо купити.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Рейтинги діяльності, рейтинги Юлії Тимошенко, Януковича, Віктора Ющенка і т.д.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ви знаєте, наскільки опустився зараз рейтинг і «Партії Регіонів», і Віктора Януковича, і наскільки зараз зріс…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Та не хвилюйтеся за наш рейтинг, прошу Вас.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ні, Ви це визнаєте, що ваш рейтинг суттєво знизився?
ВЕДУЧИЙ: А Ви гадаєте, що рейтинг - це є критерій?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Та я не хочу робити аналітику. Що казати, до рейтингу наших колег, він в сумі менший, ніж рейтинг одного Януковича.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Особливо на Донбасі.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: В сумі от цих наших колег по парламенту.
ВЕДУЧИЙ: Моє питання було чи рейтинг політиків, які входять в Уряд…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я Вибачаюсь, що так перстом указую.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Я говорю про рейтинг прем’єр-міністрів Януковича і Юлії Тимошенко. Юлія Тимошенко зараз перегнала Януковича.
ВЕДУЧИЙ: Панове, панове, відреагуйте.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Перегнала. По тисячі гривень виплатила за рахунок чого…
Володимир Гонський, політичний оглядач: То чому ж ви не виплатили?
ВЕДУЧИЙ: Ви вже скористалися червоною карткою, це вже кінець.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Давайте так, давайте я…
ВЕДУЧИЙ: Панове, можна я зупиню ваш спір. Тобто, я сприйняв, що ви двоє погодилися, що нам, нам громадянам кажуть: «Рейтинг політиків, які входять в уряд - це і є мірило, мірило ефективності уряду». Тому я зараз запитаю у вас, тепер почну від Вас, яким категоріям громадян попередній Уряд покращив життя ще вчора?
Плакат з залу: «Бізнес. Народ. Бізнес=Держава».
ВЕДУЧИЙ: Назвіть ці категорії і потім Ви скажете.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
ВЕДУЧИЙ: Тому тільки по категоріям громадян ми зрозуміємо, скільки людей стали краще жити.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Знаєте, є така категорія…
ВЕДУЧИЙ: Яким?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Бариг, які дуже уміло користувалися вільними, так званими економічними зонами, от цим людям, безумовно, він відновив їхні пільги.
ВЕДУЧИЙ: А можна Ваші бариги в соціальний зріз якось перевести, тобто це є крупний бізнес, середній…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Поконкретніше.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ну, 0,5 відсотка нашого населення, можливо покращили це, покращили своє подальше. Ренат Ахметов, ви знаєте, наскільки збільшив свої мільярди.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Та він не має жодного відношення до свободної зони, Ренат Ахметов.
Плакат з залу: «Марсіани – проти дерибану земельних ділянок на Марсі».
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ні, так я говорю просто, я про інше зараз говорю.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Жодного.
Плакат з залу: «Покращено життя вже в капусті?»
ВЕДУЧИЙ: Добре, добре. Відреагуйте, будь ласка, яким категоріям громадян Уряд, в якому Ви працювали, покращив показники життя?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: От я Вам докази привожу, той, що сюжет показували.
ВЕДУЧИЙ: Пенсіонери?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Пенсіонери, молодь і держслужбовці, можна так казати. Тобто ті, хто живуть на свою зарплатню, середній клас.
ВЕДУЧИЙ: Є згода?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Чому я так кажу. Ні…
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, це серйозний аргумент.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Немає згоди. І студентам зараз підвищена стипендія і підвищена зарплата, а стосовно пенсіонерів…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: А що він може купити на цю стипендію, що він може, спитайте нашої молоді.
Володимир Гонський, політичний оглядач: При вас була пенсія, цитую, при вас була пенсія 591 середня, зараз 750 гривень середня пенсія, так що пенсіонери також це, я думаю, відчувають.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так от, правильно, Ви посилаєтесь на цифри.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Так.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Який зараз початковий мінімум, і який заклала в бюджеті Юлія Володимирівна Тимошенко, чому вона про це не звітує?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ви знаєте…
ВЕДУЧИЙ: Буде сто днів Уряду, щось почуємо, напевно.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ось почуємо.
Володимир Гонський, політичний оглядач: До речі, зараз пані Ксенія підтвердить, я думаю, що зараз буде переглядатися, в тому числі і прожитковий мінімум, тому що вже констатовано, що 12 мільярдів гривень більше надійшло, ніж навіть заплановано. Три мільярди до місцевих бюджетів.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Як вони можуть надійти, це тиск на податківців. Дивіться, податкова база залучена та ж, бо налогово-податковий кодекс не прийнятий Урядом Тимошенко, він підготовлений, але не прийнятий. Тобто, йде тиск на наших промисловців, на наших підприємців, звідкіля ж податки брати, щоб казна існувала, щоб виконувати популістські обіцянки на виборах.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Але, знову ж таки збір податків, збір податків збільшився приблизно в два рази.
ВЕДУЧИЙ: Панове, панове, можна я вас примирю.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: За счёт чого? За счёт того, що тиск іде податковий, перевірки.
Володимир Гонський, політичний оглядач: За счёт того, що не йде в тіні, в кишені і в вільних торгових зонах не дерибаняться ці гроші.
ВЕДУЧИЙ: Панове, почуйте мене, пане Володимир і пане Валерій, моє запитання буде дуже просте. Дивіться, кажуть, що для бізнесу найкращим був Уряд Єханурова. Знаєте, чому? Бо нікуди не пхав носа, так пишуть аналітики, не пхав носа. І це було найкраще для бізнесу. От скажіть, будь ласка, чому наші попередній уряд і сьогоднішній не чіпають ахметових, коломойських, фіртошів, а гноблять маленьких капіталістів, малий бізнес? Можете пояснити, по 30 секунд, прошу.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ну, наскільки я знаю, то цей Уряд намагається чіпати і в тому числі і Ахметова, ви знаєте, «Дніпроенерго» і так далі.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: На користь Коломойського «Дніпроенерго», тиснути через суд.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Там є внутрішнє копирсання, ви знаєте, з боку кого.
ВЕДУЧИЙ: А тиск на маленький бізнес зменшився, Ви бачите тенденцію?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ви знаєте, принаймні, я говорив з малими, з малим, буквально бізнесом.
ВЕДУЧИЙ: Зараз їм краще, ніж за попереднього Уряду?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Так, так.
ВЕДУЧИЙ: Ваші аргументи, чому?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я й кинув якось п’ять копійок, вставлю свої п’ять копійок.
ВЕДУЧИЙ: Так, прошу.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, коли уряд займається такою, лобіюванням якихось, якихось таких, Ви знаєте, містечкових схем, тобто, що зараз робиться, «Дніпроенерго» віддати зараз на користь групи «Приват» Коломойського.
ВЕДУЧИЙ: Я про Уряд Єханурова питався. Чи справді Уряд Єханурова був найефективніший?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Мій колега сказав. Да, я погоджуюсь з тим, що Уряд Єханурова працював відведений час, який йому вдався.
ВЕДУЧИЙ: Саме через те, що мало втручався в справи бізнесу, так?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так.
ВЕДУЧИЙ: Це були цікаві аргументи, на які відреагують зараз експерти. Пані Ксенія намагалася другу картку пану Володимиру.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: І третю.
ВЕДУЧИЙ: І третю, і четверту. Отже, все, що накипіло тепер наші експерти і скажуть. Незгода на аргументи сторін, їм слово.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Можна, да, коментувати.
ВЕДУЧИЙ: Пані Ксенія, прошу.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, перше, Уряд Єханурова, дійсно, був найбільш ліберальним, найбільш такий орієнтований на реформи, але я переконана, що зараз цей Уряд Юлії Тимошенко буде робити так само. Вони зараз розробляють всі необхідні кроки для лібералізації. Тепер щодо малого підприємництва. Що робив Уряд Януковича - це добре відомо і з цього питання були скарги підприємців малого і середнього бізнесу, бралися податки наперед. Просто от звідки були потім надлишки на казначейських рахунках і так далі.
ВЕДУЧИЙ: А зараз не беруть наперед?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Зараз наперед податки не беруть, це перше. Друге, повернення ПДВ, це те, що власне… Нічого подібного, зараз не беруть більше. З приводу повернення ПДВ, це те, що зараз і Уряд, і Президент поставив як питання номер один, це повернення ПДВ. І, нарешті, третє я хочу сказати.
ВЕДУЧИЙ: Добре. Час забираєте у пана Володимира.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Ну, вибачайте, буквально, це дуже важливо. Якщо в країні починає добре житися тільки олігархам, які концентрують величезні капітали, це небезпека для країни, треба базуватися на малий і середній бізнес.
ВЕДУЧИЙ: Все. Про це ще поговоримо. Зразу видно, що ми чуємо голос Заступника голови комітету, так, парламентського. Прошу, Ваші зауваження на аргументи сторін.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, по-перше, я би хотів сказати, що порівнювати Уряд Януковича і Тимошенко, дійсно, не зовсім коректно.
ВЕДУЧИЙ: Чому?
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: По тій простій причині, що у них умови стартові і зараз зовсім були інші. Що стосується Єханурова, це був чисто технічний Прем’єр, давайте знову вже будемо говорити про це щиро. І Янукович, і Тимошенко - це є політичні лідери. І якщо Ющенко не міг, скажемо так, певний час заважати Януковичу працювати, бо в них була досить серйозна, стабільна, скажемо так, антикризова коаліція, вони могли законодавчо підкріплювати Уряд, то зараз в Тимошенко такого запасу, такого тилу немає. І в цьому контексті дехто, що зробив, зараз на цьому проміжку часу це абсолютно, я погоджуюсь з паном Валерієм, тут не можна зараз робити якісь конкретні висновки. А що стосується, скажемо, як би то правильно сказати, по ту чи іншу сторону барикад, я вже хочу наших політиків всіх закликати до того, що давайте все-таки дивитися на спільне майбутнє, а не на майбутнє одної політичної сили і майбутнє іншої політичної сили.
ВЕДУЧИЙ: Нам вже про це говорять четвертий рік в програмі. Ви закликайте, закликайте, воно рано чи пізно, воно на них подіє. Ваші зауваження, прошу.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Значить, ну, я проти тих оцінок рейтингів, але про це, очевидно, говоритимемо тоді, коли я тут стану. Я тішуся, що колега Бондик визнав, що «Партія Регіонів» - це партія крупного капіталу. І, дійсно, за період роботи Уряду Януковича жити краще стало невеличкій частині людей, перш за все олігархічним групам, які на конкретних місцях знаходяться у вашому списку. В той же час Уряд Тимошенко демонструє народну політику і кількість виплат, кількість виплат, які здійснені вже за цей час, що ми обговорюємо, Урядом Тимошенко, стосується мільйонів пенсіонерів, мільйонів студентів, стосується мільйонів людей, які почали отримувати заощадження. Мільйонів матерів, які народжують, дітям війни почали виплачувати і так далі, і так далі. Тобто, діяльність цього Уряду спрямована на широкі верстви населення.
ВЕДУЧИЙ: Продовжите аргументи з боку Уряду в наступному раунді. Ваші зауваження, прошу, на аргументи сторін конкретних.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Ну, по-перше, я би хотів повернутись до початку передачі, коли порівнювали Донецьк і Луцьк, нам намагалися довести, що люди говорять про різні речі. Ні, вони говорять про одне і те ж саме, бо стабільність, про яку говорили в Донецьку, відповідає тому, що нічого не змінилося, про яке говорили в Луцьку. Це значить, що життя людей йшло планово, поступово, люди могли спокійно жити і планувати своє життя. Хотів би зауважити щодо Уряду Єханурова. Я не згоден, що він був технічний Уряд. Уряд Єханурова був останній рецидив президентських повноважень по відношенню до виконавчої влади, тому що закінчували діяти, ну, починали діяти перехідні положення Конституції. Але зауважу, що і Уряд Тимошенко, перший Уряд, другий, і Уряд Януковича були урядами після виборів, а Уряд Єханурова був урядом перед виборами.
ВЕДУЧИЙ: Ви продовжите свої аргументи як раз в наступному раунді. Ми зібрали думки експертів, причому я до цих пір в загадці чи можна вважати рейтинги політиків таким мірилом ефективності уряду. Ну, про це ми поговоримо, напевно, в наступному раунді. До речі, ще з оголошень цього тижня. «Хочеш схуднути, спитай мене як. Пенсійний фонд». Реклама, панове.
Реклама
ВЕДУЧИЙ: Кажуть, що саме після прослуховування двох годин трансляції чергового засідання Верховної Ради України, офіційний Ватикан значно розширив список смертних гріхів. «П’ять копійок» знову з вами в ефірі. Кого модно обкрадати в центрі Києва, як краще закосити від армії і чим це для вас закінчиться, і що буде після п’ятнадцяти суток для столичного градоначальника. Приколи політичного тижня далі в сюжеті.
Сюжет: «У центрі столиці відбувся нечуваний розгул правопорядку і жертвою грабіжників став сам Голова Служби Безпеки країни. Виконувач обов’язків Наливайчинка мирно займався фітнесом, шейпінгом та аеробікою в найкрутішому готелі «Хаят», а злодюги тим часом поцупили його портмоне з доларами, правами і ксівою головного СБУ-шника. Головний СБУ-шник подав заяву до міліції. Напевно, більше здивування у міліціонерів було не від особи потерпілого, а те, що їх на місце злочину преспокійно не пустили охоронці готелю. Гаманець з різними посвідченнями ще того дня підкинули, правда, вже без доларів. І з цієї історії «П’ять копійок» винесли для себе чітке знання про піраміду силових органів, де у верхах є Міністр внутрішніх справ, але ще крутіше Генпрокурор та Голова СБУ. Вище стоїть начальник сек’юриті готелю «Хаят». А ще крутіше сам начальник готелю. А ще ми зрозуміли те, як швидко зростає добробут простих злодіїв, які мають змогу відвідувати фітнес-центр «Хаят-Редженсі». Цікаво, у них також абонемент на рік за ціною 12 тисяч доларів? Міністр оборони Єхануров активно включився в Болонський процес. Він запропонував усім, хто два роки відтарабанить у армії за контрактом, без вступних іспитів поступати до Вузів. Тобто, якщо ти повний дундук і армії не потрібний, ти автоматично зараховуєшся до університету чи інституту. І жодного тобі зовнішнього тестування для очкариків. «П’ять копійок» пропонують Міністру освіти, пану Вакарчуку, зробити симетричну відповідь. Якщо ти два роки після тестування просидів на студентській лаві, то можеш без комісії бути зарахованим не менше як старшим лейтенантом Збройних сил України. Такий собі кругообіг дундуків у природі на тлі посилення обороноздатності та наукового потенціалу країни. Боротьба за чи проти мера Києва розгорілася настільки, що навіть припинили землевідведення, ще встигнеться. А зараз і мер Черновецький, і Прем’єр-міністр Тимошенко одночасно просять у Президента звільнити або його, або її. Вже створено чотири різні комісії по розслідуванню подвигів столичної влади: парламентська, одна від Міністра Луценка, який б’ється, одна від Уряду Тимошенко, яка обзивається і ще одна нова комісія, яка дуже сподобалася самому меру, бо нагадує фан-клуб. Сама ж Прем’єр вже налаштувалася на краще і вірить, що результати розслідування усіх комісій будуть протилежними за змістом.
Юлія Тимошенко: «Якщо через десять днів ця комісія заявить, що в Україні і в Києві корупції немає, це як колись в Радянському Союзі заявляли, що в Радянському Союзі сексу немає».
Через таку тяганину державні мужі вже не встигають з термінами. У це мало віриться навіть Прем’єр-міністру.
Юлія Тимошенко: «До Дня космонавтики у нас були оголошені дострокові вибори мера Києва і, думаю, що так воно і буде».
Було б краще до міжнародного свята Першого квітня встигнути, бо ще стільки справ треба зробити у європейській столиці».
ВЕДУЧИЙ: Такий був політичний тиждень, а ми повертаємося до дискусії. Отже, в порівнянні, як то кажуть урядів, пізнаємо істину. А в глядачів запитуємо, хто допомагає працювати Уряду. Якщо вважаєте, що Президент, першим номером дзвоніть нам. А якщо вважаєте, що Верховна Рада підставляє плечі, то другим номером телефону. Володимир Філенко від правлячого блоку БЮТ і Сергій Дубовик, колишній Заступник міністра по зв’язках з Верховною Радою в попередньому Уряді, у раунді третьому. У вас право п’яти копійок, у експертів червоні картки. Можете, пане Сергію, пояснити, от стільки критики, скільки за один квартал зібрав Уряд Юлії Тимошенко, ну хіба в останній раз ми чули на адресу уряду в 92-му, 93-му, це коли Кучма був такий реформатор на чолі Уряду, так. Що це, на Вашу думку, чому стільки критики саме за цей уряд, саме за такий період, прошу, починайте. Ваші п’ять копійок.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Ну, по-перше, це полягає в діях, власне кажучи, в економічному просторі. Значить, зросла ціна на паливно-мастильні матеріали, невміння домовлятися з Росією, коли Президент змушений брати на себе, фактично ініціативу в зовнішньополітичних зносинах. Постійно, скажімо, кадрові ротації, які іноді не мають ані сенсу, ані здорового глузду, просто робляться за політичними мотивами. Скажімо, в «Укрзалізниці» вже зараз, здається, 12 заступників генерального директора, це в спецмонополії, з яких тільки половина є залізничниками.
ВЕДУЧИЙ: Ви перечислюєте за що стільки критики лунає. А можна маленьке уточнення на моїх п’ять копійок. Чи не можна це все, що Ви перечислили, приєднати до будь-якого уряду, а їх у нас було багато.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Ні, не можна. Тому що, скажімо, газові обговорення є у нас традиційними, але ми згадаємо 2005-ий рік, коли були зірвані домовленості з Російською Федерацією, з цього часу у нас розпочалась нестабільність з цього питання.
Плакат з залу: «При владі одні бариги».
ВЕДУЧИЙ: Аргументи прийняв. Якщо є згода по всіх тезах, то їдемо дальше. Бо я бачу, що у Вас повна згода, да, пане Володимире?
Плакат з залу: «Почуйте народ!!!»
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ні, тут у мене незгода.
Плакат з залу: «Припиніть на бідність подавати – не заважайте людям заробляти!»
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я думаю, що ключове за що, можливо, так би мовити, критикують Тимошенко не за те, що називають, причина в іншому. Причина в тому, що Уряд Тимошенко, як і в 2005-му році проводить дуже серйозну детінізацію, детінізацію.
ВЕДУЧИЙ: Детінізацію - це значить вивід бізнесу на світло?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Це вивід тіньового бізнесу на світ Божий. І це ключове, чим уряд Тимошенко незручний, незручний для багатьох.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Це переключення на себе всіх комерційних схем, які існували, тобто і тендерних пропозицій і закупівлі матеріально-технічних цінностей.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: З тендером, я думаю, ми розберемося. Я думаю, закон буде відмінений. Є спільна опозиція коаліції, ми вже не допустимо тих помилок, які були допущені і цей закон буде відмінений. Про переключення, треба називати речі своїми іменами, якщо бюджет це, навіть, Ющенко, один із критиків Уряду, визнав в Брюсселі нещодавно, надійшло додатково 12 мільярдів до центрального бюджету і три мільярди до місцевих бюджетів.
Плакат з залу: «Юра, давай 2 и раунд с нокдауном. P.S. перезвони мне! В. Кличко».
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: То це дуже серйозний успіх Уряду.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Комерційних лобістів БЮТ треба вивести з тіні і поставити на державні грошові потоки, щоб їх ефективно використовувати.
ВЕДУЧИЙ: А можна це простими словами для глядача, тобто Ви хочете сказати, що переключення інтересів роботи на одних олігархів на других, так, я правильно зрозумів?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Так, так.
ВЕДУЧИЙ: Хороше запитання. І це воно у мене, як то кажуть, запам’яталося з попереднього раунду. Ви ж говорили, Ви говорили, що дуже радієте, що «Партія Регіонів» визнала себе як партію крупного бізнесу, так. Чи можна, і сказали, що вони робили добре, їхній Уряд для своїх бізнесменів. Чи можемо ми сказати, що Уряд Юлії Тимошенко робить добре для всіх олігархів незалежно від того, в якому партійному списку чи, навпаки, робить всім зле, незалежно від того, чи вони в «Партії Регіонів», БЮТ, НУ-НС чи в комуністів?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я думаю, що підходи і коаліції, і Уряду будуть гласні, відверті, відкриті по відношенню до всіх крупних підприємців, які є в Україні.
ВЕДУЧИЙ: Тобто, їм зроблять харакірі щипцями чи навпаки зроблять офшор?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Їм не зроблять харакірі. Ключове, що їм треба робити, щоб вони діяли в рамках закону і головне, щоб платили податки. І підвищити ринкову конкуренцію.
Плакат з залу: «Стабільність, стабільність, стабільність. А покращення?»
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: З іншого боку, якщо відомо, що за минулий рік, за минулий рік…
ВЕДУЧИЙ: Реагують на Ваші слова.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я закінчу фразу, Сергію, закінчу фразу. За минулий рік, зараз з’ясовуємо, що порядку семи мільярдів гривень крупними бізнесменами, так як і Коломойським, між іншим, і Пінчуком не доплачено з прибутків у бюджет, Уряд буде цим розбиратися незалежно, від якої фракції цей олігарх.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Буде. Але замість цього, скажімо так, в 2005-му році Урядом Тимошенко розпочалася систематична виїмка грошей з таких державних підприємств як «Укрзалізниця», «Нафтогаз України».
ВЕДУЧИЙ: Це звинувачення в корупції Ви зараз чи як?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Ні, ні, я кажу про інше, це звідки беруться гроші на бюджет. Сьогодні із-за цих вилучень у підприємств транспортної галузі ми відстаємо в оновлені транспортного парку, а гроші ідуть на поточні видатки. Уряду Януковича не вдалося зламати цю тенденцію, оскільки під кожен державний видаток, під кожні гривні є план.
ВЕДУЧИЙ: Прошу реагуйте. Потім Ваша червона картка.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Це затверджено в плані, це ж неправильно.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я не погоджуюся з фразою виїмка грошей. Гроші виймаються, але це державні підприємства, вони і за рахунок цього наповнюється державний бюджет. А так як виймалося майно і з тої ж самої «Укрзалізниці», як по 12 тисяч вагонів передавали конкретним приватним фірмам, за якими стоїть той самий Ахметов. Зараз Міністерство транспорту веде 350 судових справ, шукає, де подівалося майно, де подівалося майно, немає зараз ні пароплавів, ні літаків, ні подвижного составу на залізниці і так далі. Все, все вийняли, користуючись Вашою технологією і термінологією.
ВЕДУЧИЙ: Пане Сергій, ми відреагуємо на червону картку, бо забудемо, на що вона була. Пане Валерію, кому червона картка? 30 секунд експерта.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я не забуду. Червона картка моєму колезі Володимиру Пилиповичу. Ви знаєте, от така от «шаріковщина», Володимир Пилипович каже, що відняти і поділити. Ну це ж вже класик писав, це «шаріковщина». Від кого віднімати?
ВЕДУЧИЙ: В олігархів.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: В олігархів. Так яким чином, це ж…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Не відняти, а платити податки.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: О помилився, сплатити податки. Так відняти чи сплатити податки?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я й не казав відняти, я казав поділити.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Знаєте, Володимир Пилипович, знаєте, от ця, ну, вже набридло, коли іде реприватизація. Яка ж буде у нас затишна держава, затишний інвестиційний клімат, хто ж до нас прийде з інвесторів, якщо Уряд Юлії Володимирівни починає знов щось віднімати, знов ще намагатись підвищити платню.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Реагуєте на цю червону картку?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я реагую дуже просто. Якщо воно було вкрадене, то його треба повернути державі. І приклад «Криворіжсталі» - це хрестоматійний приклад.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Це ще треба довести.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Коли чотири мільярди і 24 мільярди. «Луганськтепловоз»…
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: 200 мільйонів і мільярд ціна. І таких прикладів скільки завгодно я можу навести.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, продовжимо розмову. Приклади ми пам’ятаємо, це… Пане Сергію, може, Ви нам допоможете, бо ми от тут вже знаходили варіант, от як людям взагалі казати, от цей Уряд хороший, цей поганий. Як вони мають заміряти, по чому, шлунком мають міряти в кінцевому варіанті діяльність уряду чи рейтингами, як нам запропонував Володимир Гонський? Ваш варіант, як міряти?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Я думаю, вони мають виміряти гаманцем, але гаманцем з реальною спроможністю на ці гроші щось купити.
ВЕДУЧИЙ: Тобто шлунком?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Гаманцем, тому що крім шлунку треба ще заплатити за електроенергію, треба придбати щось ще.
ВЕДУЧИЙ: І комунальним пакетом, так назвемо?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Так.
ВЕДУЧИЙ: Отже, цим треба міряти?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Цим і незмінністю основних показників в законодавстві. Тобто податкових навантажень, навантажень на фонд оплати праці, можливість отримувати соціальні пільги по лінії фондів.
ВЕДУЧИЙ: Кращі показники Вашого Уряду, скажіть, за цей квартал, ніж за один квартал Уряду Януковича?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я стверджую, вони кращі.
ВЕДУЧИЙ: Аргументуйте.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ми називали цифри, я їх повторю. Збільшились надзвичайно…
ВЕДУЧИЙ: Може не цифрами а…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ні, ні, тоді дві цифри. Надзвичайно серйозно збільшились надходження в бюджет. Перш за все з митниці і по збору податків, перше. Маленька тенденція по зупиненню інфляції, я називав, на 0,2 в лютому зупинено.
ВЕДУЧИЙ: Завтра знову долар обвалиться, краще, може, не говоріть.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Нічого, подивимось, подивимось. Хоча є тенденція в світі інфляції росту. І третє, і третє, пішли надзвичайно серйозні масові виплати, не так як робили колеги в Уряді Януковича.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Азаров розробив це…
ВЕДУЧИЙ: Зараз, зараз, зараз час не експертів.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ви перед виборами завжди платили людям гроші, а наша коаліція і наш Уряд почали відразу виконувати свої передвиборчі обіцянки.
ВЕДУЧИЙ: А які, крім тисячі гривень заощаджень, Ви можете…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: І я, і висновок, і висновок.
ВЕДУЧИЙ: Зреагуйте.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Ви змогли виконати вашу обіцянку, повернувши людям хоча б по тисячі гривень заощаджень. Вже сьогодні йде мова про те, що грошей немає для цих виплат.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Зокрема тому, що Верховна Рада заблокована і ми не можемо замінити Голову фонду держмайна, якого ви там тримаєте. І Ви знаєте чудово, і Ви знаєте чудово, що ключові кошти, які закладені в бюджет, мають бути отримані в приватизації і це одна із причин…
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Голову фонду держмайна треба…
ВЕДУЧИЙ: По правилах.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Одна із причин чому була заблокована Верховна Рада.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, по правилах.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Голову фонду державного майна треба замінити для того, щоб приватизувати «Одеський припортовий завод», який дає в бюджет, і в тому числі, по державним вилученням сотні мільйонів дивідендів, приватизувати «Укртелеком», коли, стратегічне підприємство, коли повністю галузь зв’язку опиниться в приватних руках.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Де ж Ви такі розумні були, як розбазарили практично все і порозприватизовували. Де Ви були? Сотні, тисячі заводів і фабрик пішли. Чому одним урядам можна приватизувати, іншим урядам - ні. Це один момент. І я все-таки…
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: То що приватизацію робив кожен уряд. І Ваш Уряд в програмі приватизації, яка передбачалась, теж виставляв сотні фабрик, заводів, акції 25 плюс одна, 51 відсоток, хіба їх менше було ніж при Уряді Януковича, але…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ми за одну «Криворіжсталь» виручили більше коштів для держави. 16 мільярдів перейшло Уряду Януковича. Уряд Тимошенко в 2005-му році жодною гривнею не скористався від «Криворіжсталі», вони перейшли Уряду Єханурова і 16 мільярдів перейшло від Єханурова Уряду Януковича. Я все-таки, Романе, на одне питання.
ВЕДУЧИЙ: Панове, це був наш час. Закінчить фразу і все, час просто вийшов.
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Я думаю, тих грошей, що перейшли Вашому Уряду вистачить на погашення заборгованості перед вкладниками «Ощадбанку».
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: На те питання, що Ви поставили, я не встиг відповісти просто. Вибачте, це 30 секунд. От у Вас своя думка про Уряд Тимошенко, у мене своя думка про Уряд Тимошенко, відповідно як і у народу своя. Я Вам можу назвати десяток останніх соціологічних досліджень, де всі соціологи сходяться, що рейтинг персональний Тимошенко і рейтинг Уряду на сьогодні невпинно зростає. В той час як рейтинг «Партії Регіонів»…
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, соціологія соціологією…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: І персональний рейтинг Януковича падає.
ВЕДУЧИЙ: Панове, час на цю дискусію вийшов, це як раз зараз є час для експертів всі незгоди на аргументи сторін оцінити. Слово експертам. Пане Валерію, Ваші зауваження на аргументи сторін.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Мене дивує, коли, знаєте, хтось так збоку піклується про рейтинг когось, когось. Ну, не ми починали цю дискусію щодо рейтингу. Я запам’ятав, коли Володимир Пилипович каже, що це завдання, заключення газових умов Прем’єр-міністра, та ні, це завдання «Газпрому», господарчого суб’єкта, «Нафтогазу України» з «Газпромом», бо є угода, є угода.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Працює Уряд і Прем’єр.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Да, ми підписали і ми зараз уже маємо ціну, яка ціна була при Уряді Януковича газу, згадайте, Володимир Пилипович, і яка зараз.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Юля Тимошенко, Юля Тимошенко в 2005-му році здала…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: До речі, зараз по плану я кажу, да, мій час.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ціну на газ 50 за тисячу кубів. Зараз отримала 179, от і є тенденція.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Да, бо обізнана в схемах газових була Юлія Володимирівна, це дійсно так. Але ж не потрібно забувати, що, Ви знаєте, от Юлія Володимирівна каже, що ми повинні всіх посередників убрати. Та це ж російський посередник і контрактований газ, вже який у нас постачається в Україну, він вже контрактований до 2017-го года «Газпромом».
ВЕДУЧИЙ: Дякую, дякую.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Як ми можемо зараз з Росією неуважно вести переговори. Ну як?
ВЕДУЧИЙ: Прошу мікрофон пані Ксенії. Пане Валерій, маленьке, маленьке зауваження, пан Фіртош громадянин України, ми за це будемо відстоювати, це наш громадянин.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Він у нас що, російський посередник.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Шановні колеги.
ВЕДУЧИЙ: Так, прошу Вас.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Мені здається, що дуже багато спекуляцій сьогодні навколо всього цього, оскільки я переконана, що в першу чергу уряд треба оцінювати рівнем свободи, зокрема свободи підприємницької діяльності, зокрема свободи і можливості працювати людині там, де вона хоче. І я переконана, що коли Уряд попрацює, наш спільний Уряд буде високо оцінений за цим показником. І, друге, в чому я абсолютно переконана, що рівень життя буде зростати, але не тільки тому, що Уряд буде роздавати кошти, а, в першу чергу тому, що Уряд буде утворювати умови, за яких ці кошти люди зможуть заробити. І от це прописано в нашій коаліційній угоді, це почало робитися, безумовно, тут важлива роль Парламенту. І наша функція, двох коаліційних фракцій, все ж таки, забезпечити роботу, безперебійну роботу Верховної Ради.
ВЕДУЧИЙ: Єдине у нас залишається питання, в нас все одно залишається питання коли те, що сказала пані Ксенія, але ми про це поговоримо далі. Прошу, Ваші зауваження.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, буквально декілька римарок. Скажемо, я вважаю, що, насправді, Прем’єр-міністр мала їхати і заключати, і домовлятися, бо пан Президент не розуміє, що він спілкується з Президентом Путіним, де форма правління зовсім інша, ніж в Україні. І тут трохи от як би вони мали зрозуміти, коли Кучма був, і він мав ці повноваження, він тоді міг їхати і домовлятися, зараз це, безумовно, має робити Прем’єр-міністр, бо ситуація, скажемо так, концепція помінялася, як ми будемо говорити. Що стосується, значить, питання з приводу оплати тисячу гривень. Ну, ви знаєте, насправді, я скажу свою суб’єктивну думку. Я вважаю, що тут і Президент неправий, і опозиція неправа. Можна, безумовно, воювати зі своїм політичним опонентом, звинувачувати його в популізмі, але від цього буде гірше тільки простим громадянам, які насправді хотіли, чекали ці виплати. Більше того, як кажуть мої знайомі хороші, банкіри, всю інфляцію насправді більше наговорюють ось цими своїми заявами, чим є якісь серйозні підстави для цього.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Це про інфляційні очікування і магію слова. Пане Володимире, Ваші зауваження на аргументи сторін.
Володимир Гонський, політичний оглядач: Пан Сергій говорив на початку своєї розмови про деякі схеми, які там забираються, переорієнтовуються. Ви знаєте, я думаю, що дуже багато схем розподілу, перерозподілу і передерибану, якою користувалися люди Януковича і «Партії Регіонів», мабуть, очевидно, треба просто припинити, тому що вони виглядають як безкоштовний чи майже безкоштовний сир у такій собі новоімперській мишоловці. Розуміючи, що на кожного Рената у них є по два-три своїх Романи, я би дуже не хотів, от я вірю в «Партію Регіонів», я б дуже не хотів, щоб наші українські господарі Донбасу дуже скоро перетворилися у російських васалів Донбасу.
ВЕДУЧИЙ: Нас вже тут почали лякати деребасками і абрамовичами. Панове, кажуть, що Україна – це перша держава, в якій секретарсько-президентська форма правління. Реклама, панове, потім продовжимо з народом.
Реклама
ВЕДУЧИЙ: Ми, знаєте, не повинні жити з незрозумілими, непрозорими тими корупційними схемами. Ці схеми повинні бути зрозумілими і прозорими. «П’ять копійок» повернулися до вас і нагадують, що наші кореспонденти, також в Луцьку і Донецьку запитували в перехожих і інше запитання. А що вже встигли зробити для вас доброго нинішній Уряд Тимошенко? В Луцьку і Донецьку люди кажуть так.
«Це, що почали платити на дітей гроші».
«Тимошенко? Вони дали, вона дала за дітей, от».
«Що Янукович, що Тимошенко, мені просто немає абсолютно ніякої різниці».
«Ну, у всякому разі мої батьки відчули, що таке добавка до пенсії».
«Наразі, я думаю, в нього мало часу було для того, щоб зробити щось погане чи щось добре».
«Нічого. Те, що гроші дають, то вони вообще обезцінились. Що я можу за ту тисячку купити, скажіть мені, будь ласка».
«Ничего хорошего».
«Вы мне не говорите про неё, я её не люблю».
«Ну, трошки зарплату підняли нам».
«Ну, можливо, дав якусь надію на майбутнє і більше нічого».
«Повисила трохи раз пенсії і все».
«Тимошенко на сто процентів зробив краще, тому що ми маємо пенсію більшу, тому що ми маємо доплату одержуємо, тому що всё-таки…
Как дети войны.
Так, діти війни».
«Ну выплатили деньги на ребёнка, это очень хорошо с её стороны».
Донецьк:
«Практически ничего. Они ничего не делают, кроме того, как разговаривают и не знают о чём даже, они разговаривают».
«Ничего хорошего пока я не вижу».
«Ну, пока ещё ничего».
«Ну это только хорошее, если вступят в ВТО, а больше так ничего. Только хуже».
«Пока оно отличилось только обещаниями хорошего».
«Юлию Владимировну я как-то так не воспринимаю, Вы понимаете, так, я честно хочу сказать».
«Пока ничего, самого главного нет, повышения зарплат».
«Ничего не вижу я хорошего здесь, ничего».
«Вообще ничего. Остальное даже можно промолчать».
«Кстати, по мне, я не заметил такой большой разницы между Януковичем и Тимошенко».
ВЕДУЧИЙ: Чи не агент той був, що казав, що «what’s the difference»? Ну, як то кажуть, сила слова, сила народу. До речі, народ сьогодні до нас прийшов різний, мені шпаргалку підкинули, кажуть, що у нас є молодь з Київського економічного університету, от наслухались, да. З Міжнародного Соломонового університету, Київського Міжнародного університету, Національної академії наук громадська варта прийшла до нас, «Батьківщина молода», партія «Батьківщина молода», я надіюсь, Київський університет права, Політехнічний інститут, Форум порятунку Києва та університет «Україна». Так що в нас сьогодні спектр великий. Чому, правда, Ваших немає, молодих регіоналів? Отже, народу сила, народний раунд, тобто постскриптум. Хто ж не хоче помогти своєму Уряду, знаєте, так. Так от хто помагає, на вашу думку, працювати Уряду? Якщо вважаєте, що Президент, дзвоніть першим номером телефону. Якщо Верховна Рада, дзвоніть другим номером телефону. Я пішов в народ, якого правди сила ніким, як писав поет, так. Відповідно, хотів би спитати, почну від Вас, Вам пощастило, Ви крайній, так. Скажіть, будь ласка, от коли люди так по-народному починають оцінювати, от хороший уряд, поганий, от цей мені краще зробив, бо мені симпатичний лідер, а цей мені гірше зробив, бо мені лідер не симпатичний. Воно це все заплутує, тут люди політики, серйозні аналітики говорять одними аргументами, а народ другими. Як же тоді уряд треба оцінювати, по-народному чи в аргументах, цифрах і серйозних законах?
Гість в студії: К сожалению, мне кажется, что чаще именно простые граждане, люди оценивают деятельность правительства по каким-то популистским шагам, то есть по социальным каким-то выплатам, там, то есть по такой деятельности. Но мне кажется, что нужно посмотреть немного глубже, вот например, последние социальные выплаты, они, из-за них очень сильно увеличился объём денег в обиходе, и теперь было бы интересно услышать антиинфляционные политики. То есть, какие будут приниматься меры для того, чтобы темпы инфляции уменьшались, потому что от этого зависит уровень жизни населения.
ВЕДУЧИЙ: Зрозумів Ваш аргумент. Я просто хочу спитатися, а хто, панове, з вас, політиків чи експертів може мені пояснити. Нам одні кажуть, що кількість грошей, які виплачують, це мізерна дрібничка, яка не може розкрутити механізм інфляції в масштабах країни, де нас майже 52 мільйони. Ну, якщо враховуючи нелегальних мігрантів. А інші кажуть навпаки, подивіться, от молодий чоловік каже, стільки грошей.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: А ну, дозвольте мені це суто економічно прокоментувати. Насправді, збільшення, яке може бути інфляції за рахунок виплат, воно оцінено, це десь два відсотки річних, ну, три відсотки річних, які може…
ВЕДУЧИЙ: В інфляції процентів так?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Саме у відсотках інфляції, збільшення відсотків інфляції. Це пораховано. Тепер з приводу загалом зростання інфляції, її чинники далеко не тільки ті виплати, які зараз відбуваються. Її чинники - це, в першу чергу, зростання оптових цін, яке відбулось прошлого року. А як Ви розумієте, оптові ціни попереднього року переносяться на роздрібні ціни цього року. Ми, фактично, маємо сьогодні так званий навіс інфляції.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло, пані Ксенія.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Тепер з приводу грошової маси. У уряду є способи стерилізації грошової маси.
ВЕДУЧИЙ: Купа гарних людей.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Це для студентів економістів. Я вам хочу доповісти, що Уряд вже застосовує ці методи і відбувається зменшення грошової маси, ми вже бачимо і, я думаю, що по результатам лютого буде опубліковано вже звіт «Нацбанку» і Держкомстату з приводу зменшення грошової маси.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. А є якісь інші аргументи, так? От молодий чоловік задав один з векторів оцінки, так.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Давайте я.
ВЕДУЧИЙ: Ви згоджуєтесь з пані Ксенією?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ні, не згоджуюся.
ВЕДУЧИЙ: Чому?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я радію за нашу молодь. До речі, дуже питання було таке акцентоване. Ви знаєте, Уряд, згадайте постанову Уряду від п’ятого березня.
ВЕДУЧИЙ: Не згадаємо.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ще врожай не зібрали, ми, от я цей епізод згадую, який там був ВТО. Яка із постанов Уряду вже торкається ВТО, який законопроект Уряд вже лобіює, щоб ми готувалися до вступу в ВТО. А я Вам нагадую, ще врожай не зібрали, а Уряд вже робить маніпулювання цінами на зерно. От це що, захист? Я чого після Ксенії Михайлівни взяв…
ВЕДУЧИЙ: Ще не ратифікували нічого в Парламенті, а Ви вже хочете, щоб вони вже приймали.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Так. А я чого взяв мікрофон після Ксенії Михайлівни, коли вона була щира, коли зараз коментує і чогось умовчує от це фіксування ціни на зерно, чи коли вона лобіювала зміни до закону про ветеринарну медицину і коли відкрилися кордони для польської…
ВЕДУЧИЙ: Пане Валерію, ми почули аргументи, дивіться.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Чого, польського зерна чи чого?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Курятини польської.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Про що Ви таке кажете. До чого тут зерно і фіксація цін до курятини.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну, згадайте Вашу зміну до закону про ветеринарну медицину. Ви відкрили ринок.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Друзі мої, це як раз реформа системи сертифікації.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Коли Ви були щирі?
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: Я була, є і буду щира завжди, що цю реформу треба проводити. І от ці лобісти, які хочуть з нашого виробника і імпортера лупити по три ціни, то цього не буде.
ВЕДУЧИЙ: Пані Ксенія.
Ксенія Ляпіна, народний депутат, НУ-НС: А з приводу того, що фіксація ціни на зерно, то це зовсім інше.
ВЕДУЧИЙ: Ви дали відповідь просто, бо це вже почалась курячо-лобістська тема, знаєте, це вже людей лякає, знаєте. А я… Аргументація, якою користувався пан Володимир Гонський. Зараз ми подумаємо чи це Ви так НЛП впливаєте на красиву частину людства. Кого Ви розумієте під баригами? Бариги і національний капітал як тут говорили або олігархи, як казали треті, це одне і те ж саме чи ні? Щоб ми просто зрозуміли.
Гість в студії: Це держслужбовці, які зараз знаходяться при владі, які нам, простим людям зменшили всі виплати.
ВЕДУЧИЙ: Вам зменшили виплати?
Гість в студії: Так.
ВЕДУЧИЙ: Хто Вам зменшив?
Гість в студії: Уряд.
ВЕДУЧИЙ: Ну, от Ваш Уряд.
Гість в студії: Правильно, ось.
ВЕДУЧИЙ: А що Вам зменшили, розкажіть.
Гість в студії: Заробітна плата не була підвищена. Як паралельно з підвищенням заробітної платні піднімаються всі ціни, ціни на комунальні послуги, ціни на промислові продукти, на все. Тому це не співпадає з нашими сьогоднішніми умовами. Багато бізнес-структур знаходяться зараз в тіні, тому ми не можемо прослідкувати за їх діяльністю.
ВЕДУЧИЙ: А можна тепер ще маленьке питання. Попередні уряди.
Гість в студії: Ні.
ВЕДУЧИЙ: Коли там працювали інші службовці, вони теж були баригами і вони теж все відбирали?
Гість в студії: Так, так, так.
ВЕДУЧИЙ: Кругообіг бариг в природі, я так зрозумів. Так, а ну, Ви від владної коаліції поясніть нам вже, подивіться, молода людина, вона хоче їсти, а Ви в них з своїм Урядом все відібрали.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Я себе ловив на думці, коли читав цей плакат, я згадував цей фільм «Джентльмени удачі», як цей герой казав, каже: «Смотри, какая хорошая девочка, а отец у неё барыга». Я просто думаю, як це дослівно перекладається це слово. Ну, знаєте, я що хочу сказати, я з Вами не погоджуюсь, що Вам зменшили виплати. Якщо Ви студентка, то стипендії Вам студентам вступає в дію постанова Уряду, якою ми… Одну секунду.
ВЕДУЧИЙ: Вас не чують. Ви кивайте нам, підняли Вам стипендію.
Гість в студії: Підняли.
ВЕДУЧИЙ: Підняли. Ура!
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Значить, не зменшилась. Тепер стосовно заробітної плати. Я Вам стверджую, що в бюджетній сфері, там де держава виплачує зарплату, зарплата росте. Якщо вона зменшилась… І мінімальна зарплата зростає. Якщо вона десь зменшилась на якомусь підприємстві приватному, то це інше питання, це тоді претензії не до Уряду, а до приватного підприємства. Ну, наприклад, ми називали ці цифри, я їх ще раз назву.
ВЕДУЧИЙ: Ні, ще раз не треба, скажіть просто…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Що Ахметов на своїх підприємствах металургійних і шахтарям платить в три рази менше, ніж шахтарям і металургам в Росії і в дев’ять раз менше, ніж платять за аналогічну роботу в Європі, от це таку аргументацію я розумію.
ВЕДУЧИЙ: Пане Сергію, Вам, добре, я до Вас підбіжу, щоб зекономити час. Просто я ще пам’ятаю, що в минулій програмі казали, що в Бойка в Соціалістичній, працівники ще більше заробляють, як то кажуть…
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Я хотів би сказати стосовно підвищення заробітної плати. Якщо останнє підвищення було номінальним для державних службовців, оскільки Уряд приймаючи постанову постановив, підвищити за рахунок економії фонду заробітної плати. Тобто, системне, суттєве підвищення за винятком планових, які були закладені ще з минулого року законодавчих механізмів не відбувається. Це просто підвищення в плановому порядку відповідно до законодавства. Люди сьогодні отримують більше…
ВЕДУЧИЙ: Тобто це не заслуга Уряду, це просто закон є?
Сергій Дубовик, заступник Міністра у зв’язках з ВР (2007-2008), екс-секретар ЦВК: Вони мають більший оклад, але їх позбавляють премії на державній службі. Давайте запитаємо сільську раду, районну державну адміністрацію, Міністерство, да, оклад збільшився, але зменшилась премія, зарплата лишилась такою самою. Уряд не відшукує додаткових коштів.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Отже, це вже професійні, професійні були аргументи, так, вони обмінялися, то все завдяки от цій молодій людині. Зараз, зараз. Я Ваші схеми графічні. Що переважить КМУ, Кабінет Міністрів України, правильно? Конституція, закони, а з другої сторони.
Гість в студії: Гроші.
ВЕДУЧИЙ: Могли б і євро намалювати, долар падає, елки-палки. Так, а що Ви хотіли цим сказати, тобто, Вам не подобається політика Уряду з точку зору Конституції чи з точки зору долара? Я не зрозумів.
Гість в студії: У мене, власне питання до Валерія Анатолійовича Бондика, так. Валерій Анатолійович, Ви сказали, що стипендії підвищились у минулому році. Стипендії підвищились на десять відсотків, інфляція становить 17 відсотків.
ВЕДУЧИЙ: Зараз, зараз.
Гість в студії: Тобто, стипендії, фактично, вони впали.
ВЕДУЧИЙ: Ні, ні, це говорить про Уряд Януковича, каже він.
Гість в студії: Так.
ВЕДУЧИЙ: Ще в минулому році.
Гість в студії: Фактично стипендії впали, фактично. І друге, Ви казали, що ціни на газ підвищуються. Ціни на газ підвищуються у всьому світі, це загальна тенденція світова. Що було зроблено Вашим Урядом для того, щоб знизити частку газу в собівартості продукції.
ВЕДУЧИЙ: Ми вдарилися в історію. Значить, передаєте мікрофон, так. Подивіться, пане Валерію, тобто, тут серйозний варіант, тобто, людина сказала, що їй, як студенту, збільшили, Ваш Уряд збільшив.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Да.
ВЕДУЧИЙ: Ви в тому числі на десять відсотків. І ще сім відсотків з’їла інфляція, яку розкрутив попередній Уряд. Тобто, сім відсотків Ви винні цій молодій людині. Ваші аргументи.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, є, є об’єктивні закони ринку і закони економіки. Якщо казати про ціну, да, собівартість газу, дійсно, собівартість, ми там, десь 20 відсотків у нас свого газу.
ВЕДУЧИЙ: Пане Валерію, людина про стипендію говорить, а Ви нам про газ. Ну, він не їсть газ.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ну, так вона ж, він правильно каже, тому що Уряд Януковича він поступово збільшував, це не було таким, знаєте, по теорії графіка от таким сплеском, великим сплеском, не тисячу гривень виплатить, да, по 50 гривень. Але ж ще ж…
ВЕДУЧИЙ: Ви про стипендію тепер говорите, да?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Ви знаєте, ще коли виплати робили заощаджень…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Заощадження як би виплачували по 50 гривень, то 200 років би виплачували.
ВЕДУЧИЙ: Ви про заощадження, а Ви про стипендію? Так ви все-таки, давайте узгодимо про що ви говорите, панове політики.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: По 50 гривень і без такої інфляції, то ж було 50 гривень, не те що зараз тисячу гривень. І до речі, і до речі. Це, знаєте, дуже такий гарний піар-хід Уряду Юлії Володимирівни Тимошенко. І за це, це за це її треба бути вдячній нашій молоді. Ну, і не тільки нашій молоді, нашим громадянам. Тому що, я відповідаю за свої слова, агентство по виплаті заощаджень було ще розроблено в Мін’юсті і ще при Уряді Азарова, воно вносилось, «Партія Регіонів» хотіла виплачувати всі зауваження.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Я Ваша аргументи прийняв. Дивіться, але змоделюємо…
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Але наступний Уряд взяв цю ідею.
ВЕДУЧИЙ: Панове, от я хотів спитатися.
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: І повністю, повністю…
ВЕДУЧИЙ: Подивіться, ви послухали щойно два аргументи, так. Один, представники одної команди, одного уряду, кажуть нам, що вони виплачували планово і це все було добре, а інший уряд виплачує зараз, так, тобто, Тимошенко, і це вже є піар-хід або популізм. І от як нам, простим людям розібратися коли один уряд виплачує, доплачує добре, а другий уряд доплачує – це погано. Як знати коли добре, а коли погано?
Гість в студії: Дорошенко Алексей, «Славянская партия». Я хочу сказать, что вообще нашему Уряду надо полностью поменять состав политиков. То есть, взять абсолютно, абсолютно новых политиков, которые были бы заинтересованы в…
ВЕДУЧИЙ: Це не можливо. Я Вас питаюся, як нам оцінювати, який Уряд робить популістські кроки, а який робить законні?
Гість в студії: Ну, як, вот спрашивать у людей, вот как Вы делаете, «Пятый канал». Вот брать какую-то статистику конкретную и уже давать схемы эти, вот…
ВЕДУЧИЙ: По статистиці?
Гість в студії: По статистиці, по статистиці.
ВЕДУЧИЙ: Хороший варіант. Як ви пропонуєте? Ви кажете, спочатку економіка, а потім політика, а в нас роз’єднати одне до другого не можна, бо тому що в нас людина в ночі перераховує баланс, свої, а потім іде в парламент, це в нас називається олігархічно-депутатська форма парламентаризму. Скажіть, будь ласка, так от, в цьому випадку Ви маєте, Ви вчите економіку, я так зрозумів, раз Ви таке пишете. Так скажіть, як нам відрізняти, коли уряд робить популістські виплати, а коли він робить законні, нам що, кожен раз закони читати?
Гість в студії: Так, саме так. Дякую дуже. Ігор Червінько, політолог. Сьогодні в Україні спостерігається досить сумна тенденція до економізації політики і політизації бізнесу. Але, на мою думку, найвірнішим критерієм оцінки кожного уряду є той критерій, наскільки він ставить примат економіки над політикою, наскільки економічні питання переважають ті питання, канонізація Мазепи, визнання голодомору і таке інше. Коли газові питання стоять, наприклад у діалозі з Російською Федерацією на першому місці. А вже там зняття анафема з гетьманів вже стоїть на другому ракурсі. По-скільки, як відомо, народ вимагає завжди двох речей, хліба та видовищ. А коли уряд не може…
ВЕДУЧИЙ: Ну, видовище це ми забезпечуємо, але без уряду, бачите.
Гість в студії: Так. Але коли уряд не може дати хліба він забезпечує народ видовищами, але ж їх не їдять.
ВЕДУЧИЙ: Зараз я тут до гуманітарного блоку звернуся і до Агентства моделювання ситуацій, от вони знають відповідь. Пане Володимире, гуманітарна відповідь економістам, так, бо тому що ми колись знали, що не шлунком єдиним. Пізніше ми з’ясували, от по ходу всієї розмови, так, ми з’ясували, що все-таки треба заміряти, нам говорили по гаманцю, як пан Сергій казав, гаманець, скільки можна на нього купити, з’їсти, сплатити.
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Це Маркс, Маркс казав.
ВЕДУЧИЙ: Ну, ми знаємо, це брат Енгельса. А тут було конкретне запитання. Отже примат економіки, а не різні речі і як тоді уряд визначати?
Володимир Гонський, політичний оглядач: Ви знаєте, найбільш геніально і просто, колись давно сказав батько економічної теорії Давид Рікардо. Молодий чоловіче, візьміть собі це на пам’ять і прибийте собі над ліжком. Він сказав: «Народ, який не має честі не матиме і хліба». Тобто, Ви розумієте як такі речі, як честь народу, тобто, сума національної гідності і патріотизму, і національної ідеї про яку ми говорили впливає в кінці кінців на кількість і якісь ковбаси. А тепер скажу економічною, все-таки категорією. Видатний економіст Кейс, який подолав американську колись кризу в 30-их роках дуже сказав також правильно, що кризу подолає підвищення попиту. І от та, ті виплати, тим нещасним бабуськам, які чекали це 17-18 років от цих грошей при паралельній діяльності Уряду по антиінфляційних заходах здатні, дійсно, різко повисити, підвищити попит, який поведе за собою розвиток економіки, виробництва і так далі. Ми вже маємо ці тенденції. Остання фраза. Людей, які аналізують економічні і політичні процеси цікавить три речі: передумови, тенденції і результат. Я бачу ці передумови, я бачу ці тенденції і я бачу вже перший результат.
ВЕДУЧИЙ: А от тут як раз про тенденції і результати я Вас. Змоделюйте ситуацію, подивіться, один уряд вже відпрацював двічі, другий уряд другий раз теж працює. І все одно рано чи пізно цьому уряду прийде його «фініта», так, і на «фініті» будуть результати. І от змоделюйте результат такий. Якщо, наприклад не спрацюють антиінфляційні механізми, але вже спрацювали так чи інакше виплати, які обіцяли всі, але зробив цей Уряд. І що тоді буде, це зарахується як суперудар по цьому Уряду, і його запишуть як найгірший Уряд, да, тому що він не зупинив інфляцію, а займався популізмом чи навпаки, змоделюйте мені ситуацію, що це буде поставлено як приклад уряду, який виконує обіцянки.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Найперше хотів би відповісти молодому чоловікові. Насправді, я чим погоджуюся…
ВЕДУЧИЙ: І на моє питання не забудьте дати відповідь.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ні, безумовно. З ним погоджуюся, бо в нас проблема політиків в тому, що вони вирішують свої ці проблеми через бізнесові інтереси. Тобто, у нас бізнес, бізнесмени прийшли в політику і алгоритм вирішення конкретного питання, він іде алгоритм вирішення в бізнесі. Тому куча таких незрозумілих помилок і от так, скажемо так, неприйнятно один до одного відносяться, бо в бізнесі ти ж маєш з’їсти свого конкурента, тільки тоді ти вже… Що стосується Вашого питання.
ВЕДУЧИЙ: Моє змоделюйте.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Ну, насправді, мені здається. Ну, я не хочу бути пророком, я взагалі дуже рідко займаюся прогнозами, але тенденції, про які я говорив, колега, складаються таким чином, що цей Уряд, він, з моєї точки зору буде, чим більше будуть йому, скажемо так, опонувати, чим більше будуть йому заважати, тим буде кращий результат, нажаль для його…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: На щастя.
Віталій Бала, Агентство моделювання ситуацій: Для опонентів, нажаль для опонентів Уряду, насправді. Можливо, це на щастя для людей.
ВЕДУЧИЙ: Пане Валерію, однією фразою, якщо можна, відреагуйте. Чим більше ви будете займатися піар-агентами Уряду Тимошенко, команди НУ-НС і БЮТ, тим краще буде. Тобто, Ви сприймаєте цей аргумент, що ви працюєте?
Валерій Бондик, народний депутат, «Партія Регіонів»: Я сприймаю з теорії політології, з Віталієм я погоджуюсь. Будь-якій коаліції, будь-якому уряду потрібна опозиція, бо одно без іншого не може співпрацювати.
ВЕДУЧИЙ: Отже, в теорії Ви погоджуєтеся. Пане Володимире, я Вам залишив право прокоментувати цифри. Ви підключаєте зараз почуття гумору, а я включаю цифри. Ми людей запитували, хто допомагає працювати Уряду, ми навіть знаємо, яке ключове слово. І, відповідно, ми давали варіанти відповіді Президент або Верховна Рада. 67 відсотків…
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ви провокативно, я відзначив, що Ви провокативно поставили питання.
ВЕДУЧИЙ: 67 відсотків тих, що дивилися і слухали нашу розмову вважають, що Президент і 33 відсотки – Верховна Рада. І що для Вас сказав народ такою відповіддю?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ви знаєте, я б хотів подивитися на відповідь на питання якби Ви написали, а хто заважає Уряду працювати. Ця б статистика була б і мені, і багатьом дуже цікава.
ВЕДУЧИЙ: Що Вам ці цифри сказали?
Володимир Філенко, народний депутат, БЮТ: Ну, ці цифри сказали, що попри складності, які є в коаліції, про які ми з вами знаємо, але вслух не завжди говоримо, все-таки єдність в коаліції є, вона підтверджена останніми заявами і Прем’єра, і Тимошенко. І я тішуся, що в коаліції в конструктиві народжується знову нормальний конструктивний діалог.
ВЕДУЧИЙ: Ось так нам пояснили ці цифри. До речі, панове, казки - це такі страшні історії, які обережно і ненав’язливо готують дітей до читання газет і перегляду теленовин в найближчому майбутньому. До зустрічі.
Стенограма підготовлена компанією Sourcer.