Хіба хочеш? Мусиш!

30 Серпня 2007
0
29057
30 Серпня 2007
17:58

Хіба хочеш? Мусиш!

0
29057
Інтернет за своєю бізнес-моделлю все більше нагадує телебачення з усіма його прикметами.
Хіба хочеш? Мусиш!

Здається, почалося («Нет платным новостям в Сети»). Все більше величезних видань готові надавати свої дуже якісні матеріали у Мережі безкоштовно. Тобто Інтернет за своєю бізнес-моделлю все більше нагадує телебачення з усіма його прикметами: вільним доступом до контенту, намаганням отримати прибуток за рахунок розміщення реклами на найбільш популярних сторінках та щедрим фінансуванням створення цьго контенту. Хоча… Останнє – ще не про Україну. Тут контент здебільшого не виробляють – його значно частіше крадуть у колег.

Можу сказати, що коли у квітні писав про саме таку перспективу розвитку Інтернет-ЗМІ («Must be free»), то ніяких особливих досліджень не робив – просто виклав своє бачення щодо логіки розвитку, яка кидалася в очі кожному, хто їх мав відкритими. Нагадаю – все це відбувається у сегменті Мережі, де (на відміну від українського ринку, що у пелюшках перебуває) є традиція створення власного якісного інформаційного продукту, та нема жодних проблем з проведенням маленьких транзакцій при сплаті за доступ до матеріалів. Тобто взагалі-то у керівництва видань, що оголосили про безкоштовне відтворення свого контенту у Мережі, не було проблем нагальних – як на наш погляд.

Чому ж вони пішли на цей досить ризикований крок? Мені особисто здається, що вони відчувають дещо подібне до того, що відчували власники прав на кінострічки у середині 50-х років. «Як же це так – ми зняли стрічку, маємо отримати прибуток з її прокату у кінотеатрах, а тут її транслює телебачення. І ми навіть не можемо підрахувати – скільки людей побачили цю стрічку, адже ми за прокат отримали від телевізійніків фіксовану суму грошей?!». Уявляєте тепер, про що розмірковує головний редактор якогось поважного тижневика із сторічною історією, коли панове директора умовляють його погодитись на безкоштовний доступ до матеріалів, що з такими труднощями здобували кваліфиковані журналісти?

Так чому все ж таки?! Мені особисто здається, що спонукала на перехід до безкоштовного відвтворення професійно зробленого контенту навала контенту непрофесійного. Скільки писали про те, що жодне видання не спродукує стільки і такого контенту, скількі може створити соціальна мережа, яка складається з небайдужих людей, обізнаних у тій чи іншій справі або явищі. Скоріше за все, на традиційні ЗМІ тисне блогосфера, яка вже має ознаки справжньго гіперЗМІ – там є своі лідери думки, там є рекламні потоки, там вже скоро з’являться саморегулюючі структури. Що там ще потрібно? Ліцензування та держрегулювання? Так його не буде – як і не буде витрат на адміністративний апарат і рекламу з промо.

Що у сухому залишку? Блогосфера – це герілья, одноосібні партизанські загони, які змушують регулярні армії(традиційні ЗМІ) йти по шляху, який журналам та газетам до цієї пори був невластивий. Та хіба хочеш? Мусиш!

Але що з того нам – тим, хто працює в українській частині Мережі? Мені здається – нам дали шанс скористатися нагодою та й оминути ті помилки, що наробили за останні два-три роки наші більш розвинені колеги з заходу та півночи. І одразу зробити ставку на безкоштовний доступ до контенту. Хто б там що не казав щодо вищої якості контенту професійних ЗМІ та про непевну якість контенту у ЗМІ аматорських. Та ви хіба колись чули про перемогу над насправді масовою геріл’єю? От і я не чув.

Олександр Крамаренко, «МедіаБізнес»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
29057
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду