Телебачення Пакистану хочуть повернути до норм шаріату
Потужна проталібська коаліція релігійних партій, утворена під час жовтневих виборів у Пакистані, розкритикувала лібералізовану телеіндустрію країни через непристойність і згубний західний вплив.
Коаліція “Об”єднаний форум дії”, яка виборола третину місць у парламенті на виборах 10 жовтня і отримала контроль над однією з чотирьох провінцій, виступила за верховенство законів шаріату. Речник коаліції Амір-аль-Азім заявив, що партії орієнтуються на найбільш консервативні ісламські країни:"Ми хочемо наслідувати іранську модель реструктуризації наших масс-медіа і кіноіндустрії, яка обстоюватиме наші інтереси”. Партії коаліції вважають, що кабельні канали спотворюють ісламський характер Пакистану, показуючи жінок без належного вбрання і у романтичних сценах.
Коаліцію відкрито підтримують нинішні провідники руху Талібан, який було повалено у Афганстані міжнародними силами і який прославився тим, що взагалі забороняв телебачення, як таке, не кажучи про заборону на музику і будь-яку публічну роль жінки в суспільстві. Проте лідери пакистанської релігійної коаліції ще чітко не сформулювали, якими ж вони бачать масс-медіа Пакистану і які їхні плани в цій сфері. Хоча й заявляють, що збираються загалом викорінити непристойності, вульгарності та прибрати вплив Заходу. "Ми принесемо в Пакистан ісламську революцію. Наша мета – імплементація ісламської системи по всій країні” – заявив після виборів віце-президент коаліції Квазі Хуссейн Ахмед.
Керівники пакистанського телебачення занепокоєні, що коаліція може отримати достатньо влади, аби реалізувати свої ідеї, ймовірною жертвою яких стане ТБ. Кабельники побоюються втратити співробітництво з західними компаніями. Керівник найбільшої кабельної мережі у місті Лахор Фазіль Асіф каже: "Якщо прибрати західні канали, кабельна індустрія помре за три місяці".
До приходу до влади у 1999 році генерала Первеза Мушаррафа на пакистанському телебаченні було жорстко заборонено показувати жінок з непокритими головами чи оголене жіноче тіло. Уряд Мушаррафа, заохочуючи західних медіаінвесторів вкладати гроші у кабельні мережі, зняв ці релігійні заборони. За якихось три роки в країні з”явилося шість потужних кабельних телекомпаній, не рахуючи десятків дрібних операторів, які нині обслуговують від 4 до 5 мільйонів глядачів. Сучасне пакистанське телебачення, що виросло із консервативного державного мовника, тепер має регулярні випуски новин, розважальні програми і спортивні канали. На ньому працюють майже 80 тисяч чоловік. Усяк, хто здатен платити щомісяця 3 долари за підключення до кабелю, має доступ до багатьох міжнародних телеканалів від Сі-Ен-Ен і Ейч-Бі-Оу до решти західних розважальних, музичних чи кіноканалів.
Попри ліберальні телевізійні правила, встановлені урядом Мушаррафа, деякі обмеження все ж таки розповсюджуються на зміст того, що транслються по кабельних каналах. Щоправда, оголені тіла чи лайка з екранів телевізорів опівночі у Пакистані не така вже й рідкість. Проте урядове визначення, що таке “непристойність” чи “неісламський зміст” та те, що пропонує релігійна коаліція - дуже різні речі, вважають керівники місцевого телебачення і місцеві політологи. "Запровадження релігійних обмежень може означати знищення телевізорів, як це робили фундаменалісти кілька років тому на початку впровадження кабельного телебачення”, - вважає Раіс Ахмад Хан, професор з політичних наук університету Кваїд-е-Азам в Ісламабаді. А Зубар Халід - керівник Асоціації кабельників Північно-західної провінції, де релігійна коаліція дістала потужну підтримку на виборах, застеріг, що будь-яка спроба імплементації ідеології Талібану буде катастрофою для економіки.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
за матеріалами “Асошейтед пресс”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ