
«Репортери без кордонів» запустили другий сезон «Монітору пропаганди». Він присвячений Китаю
«Репортери без кордонів» запустили другий сезон «Монітору пропаганди». Він присвячений Китаю


Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) запустила другий сезон свого мультимедійного розслідувального проєкту «Монітор пропаганди», який зосередиться на зусиллях Китаю щодо зміни світового медіапорядку. Про це йдеться на сайті організації.
Там повідомили, що проєкт RSF викриває внутрішні механізми пропаганди в усьому світі й допомагає громадськості краще розуміти інформаційний ландшафт і безпечно в ньому орієнтуватися.
Перший сезон «Монітору пропаганди» запустили у 2024 році. Він був присвячений Росії.
Китай посідає 178-ме місце у списку зі 180 країн і територій за кількістю журналістів за ґратами. З 2012 року, за правління Сі Цзіньпіном, КНР розширила свій вплив поза межі своїх кордонів, щоб навʼязати «ідеологічно правильну» термінологію, стримати критику й прикрити свої злочини проти людяності.
На мінісайті «Монітор пропаганди» публікуватимуть розслідування й ексклюзивні матеріали від міжнародних експертів, аналітичних центрів і медіа (у вигнанні та діаспорних). Проєкт розкриє стратегії китайського режиму з експорту власної моделі інформаційного контролю — системи, де журналістика підпорядковується державній пропаганді.
Проєкт висвітлить ключові тактики, зокрема значні інвестиції в модернізацію міжнародного мовлення Китаю, фінансові частки в іноземних медіа та «навчальні програми», які запрошують журналістів з країн, що розвиваються, подорожувати до Китаю і заохочують поширювати офіційні наративи Пекіна.
«Мета RSF — викрити тактики поширення пропаганди китайським режимом і застерегти людей, водночас забезпечуючи громадськості доступ до достовірної інформації з різних незалежних джерел. Розслідування, глибинні інтерв'ю та аналізи "Монітора пропаганди" мають на меті пролити світло на триваючу кампанію Пекіна з придушення незалежної журналістики та просування авторитарної моделі, яка становить загрозу для демократій у всьому світі», — сказав гендиректор організації Тібо Брюттен.
З нагоди запуску проєкту «Монітор пропаганди: китайська версія» «Репортери без кордонів» опублікували низку нових матеріалів, в яких висвітлюють:
- як карибські медіа з Гренади, Ямайки й Гуяни «плавають у морі» китайської пропаганди;
- розширення китайського державного рупора CGTN;
- спроби Китаю навʼязати свої наративи на Соломонових Островах у Тихому океані, користуючись економічними труднощами тамтешньої преси.
Нагадаємо, в межах операції Collateral Freedom «Репортери без кордонів» допомогли відновити доступ до 177 медіа та сайтів, присвячених свободі преси, у 39 країнах, де вони офіційно заблоковані. Щонайменше 57% сайтів, захищених RSF, заблоковані у двох країнах — Китаї (53) та Росії (49).
Фото: RSF











