
МЗС України закликало бойкотувати фінансовану Росією премію Менделєєва
МЗС України закликало бойкотувати фінансовану Росією премію Менделєєва


Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну наукову спільноту, держави-члени ЮНЕСКО та всі залучені сторони бойкотувати премію імені Д. І. Менделєєва з фундаментальних наук, яку фінансує російський уряд. Про це йдеться в заяві речника МЗС Георгія Тихого.
«Вважаємо, що ця премія має бути скасована, а журі конкурсу має скласти свої повноваження. Закликаємо нового генерального директора ЮНЕСКО не призначати новий склад її журі», — йдеться в повідомленні відомства.
У МЗС нагадали, що Росія щоденно завдає ракетних та дронових ударів по українських містах, знищує об’єкти освіти, науки та культури, вбиває мирних людей, зокрема дітей, науковців, викладачів і митців.
За даними міністерства, за час повномасштабної війни проти України Росія вже зруйнувала або пошкодила щонайменше 4 456 освітніх закладів та 1 443 науково-дослідні інститути.
Тихий також заявив, що Росія системно порушує Статути ООН та ЮНЕСКО і всі фундаментальні принципи, які лежать в основі мандату ЮНЕСКО — сприяти миру через розвиток освіти, науки та культури.
МЗС України вже неодноразово зверталося до секретаріату ЮНЕСКО з вимогою не підтримувати та не просувати у своїх діях чи комунікаціях наративи, пропозиції, ініціативи та кандидатури російських експертів.
«Росія не має нічого спільного з науковими відкриттями та преміями — це країна варварства, агресії та зневаги до людського життя. Вона заслуговує на премію Дарвіна, а не Менделєєва», — зауважив речник зовнішньополітичного відомства.
У МЗС повідомили, що разом з Національною комісією України у справах ЮНЕСКО продовжать активно працювати над протидією використанню міжнародних майданчиків для відбілювання злочинів Росії.
«Переконані, що справжня наука повинна служити миру, розвитку та гуманізму, а не використовуватися як інструмент пропаганди держави-агресора», — додали в міністерстві.
Нагадаємо, премія імені Менделєєва була заснована у 2019 році як щорічна, але на сьогодні присуджувалася двічі, у 2021 та 2023 роках. В обох випадках один з лавреатів був російським науковцем.
Премія складається з грошової винагороди в розмірі 250 000 доларів США для кожного з двох переможців. Лавреатам також вручають золоту медаль і диплом.
Цьогоріч премія імені Менделєєва втретє оголосила черговий конкурс серед науковців. Національний музей історії України закликав ЮНЕСКО скасувати цю премію і наголосив, що під прикриттям гасла «наука поза політикою» відбувається відбілювання російських воєнних злочинів.
Фото: МЗС України











