
Українські медіаорганізації передали Тетяні Бережній пропозиції щодо пріоритетів інформаційної політики
Українські медіаорганізації передали Тетяні Бережній пропозиції щодо пріоритетів інформаційної політики


Представники провідних українських медійних організацій звернулися до т.в.о. міністерки культури та стратегічних комунікацій Тетяни Бережної з пропозиціями щодо пріоритетів державної інформаційної політики. Відповідне звернення, яке підписав «Детектор медіа», передали Тетяні Бережній 13 серпня під час її зустрічі з експертною радою при МКСК.
У зверненні наголосили на необхідності розмежування стратегічних комунікацій та інформаційної політики, збереження незалежності медіа та створення прозорого технічного фонду підтримки редакцій і медійних ГО.
«Ми глибоко переконані, що журналістика має бути незалежною, а держава має бути її союзником. Завдання влади — захищати, створювати умови, гарантувати сталість демократичного медіаполя. І тут ми бачимо потенціал справжнього дієвого партнерства з Міністерством культури та стратегічних комунікацій як із центральним органом, відповідальним за реалізацію інформаційної політики держави», — йдеться у зверненні.
Представники медіаорганізацій висловили думку, що інформаційна політика є стратегічною функцією держави, яка містить забезпечення доступу до інформації, прозорість влади, розвиток цифрових систем, медіаграмотності та критичного мислення людей, захист свободи слова, забезпечення безпеки журналістів, протидію російській пропаганді та геноцидній мові ворожнечі, реалізацію європейських директив (EMFA, Anti-SLAPP, AVMSD), і співпрацю з відповідними міжнародними інституціями.
Натомість стратегічні комунікації, як зауважили автори звернення, є інструментальною системою створення та впровадження державних меседжів, координацією єдиного голосу уряду для впливу на громадську думку всередині та зовні країни, кризовими відповідями, публічною дипломатією тощо.
Вони вважають, що стратегічні комунікації можуть бути винесені в окрему структуру під Кабміном, тоді як функцію інформаційної політики має бути збережено за МКСК.
Автори звернення також привітали озвучену Тетяною Бережною ідею створення Технічного фонду підтримки медіа, водночас зауваживши, що він матиме сенс за умови інституційної незалежності, прозорості й відсутності втручання в редакційну політику з боку держави.
- Читайте також: 29% опитаних українських медіа перебувають у стані виживання після трьох місяців без фінансування від США, — ІМІ
Представники медіаорганізацій готові допомогти розробити принципи архітектури такого фонду і долучатися на всіх етапах втілення проєкту.
«Важливою є синергія держави та медійної спільноти, коли уряд — не редактор, але партнер у захисті журналістів, протидії дезінформації та у просуванні українського голосу на зовнішніх майданчиках», — зазначили у зверненні.
Тетяні Бережній також запропонували організувати спільну зустріч за участі представників медійних ГО, незалежних редакцій, Медіаруху, медіаюристів, експертів для обговорення стану та перспективи державної інформаційної політики, розмежування ролей між страткомом та інформполітикою й різних напрямків взаємодії для підтримки українських медіа.
«Ми впевнені, що підтримка незалежних медіа — це довготривала інвестиція у стійкість нашої демократії, підзвітність влади перед суспільством і безпеку інформаційного простору України. А чітке розмежування ролей між страткомом (як тактикою державних комунікацій) та інформаційною політикою (як державною стратегією) дасть змогу і посилити свободу слова, і ефективніше протидіяти ворогові», — резюмували у зверненні.
Звернення підписали директорка ІМІ Оксана Романюк, голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, президент «Фундації Суспільність» Тарас Петрів, координаторка мережі «Вікно відновлення», медіа рішень «Рубрика», онлайн-видання «Східний варіант» Анастасія Руденко, голова оргкомітету Donbas Media Forum, голова ГО DII-Ukraine Любов Раковиця,виконавчий директор Media Development Foundation Євген Заславський та Голова правління МГО «Інтерньюз-Україна» Костянтин Квурт.
Нагадаємо, що 16 липня Верховна Рада підтримала відставку Дениса Шмигаля з посади Прем’єр-міністра України. Разом із ним у відставку подав увесь склад уряду. Після цього Володимир Зеленський представив оновлений склад Кабінету Міністрів України. Детальніше про кандидатів на посади в Кабміні читайте в новині.
17 липня Верховна Рада погодила призначення Юлії Свириденко на посаду Прем'єр-міністра України. Усі міністерства отримали нових очільників, окрім Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Громадська організація «Коаліція дієвців культури» звернулася до прем’єр-міністерки Юлії Свириденко із закликом невідкладно призначити тимчасового виконувача обов’язків очільника Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (МКСК).
28 липня премʼєр-міністерка України Юлія Свириденко повідомила, що колишня заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна призначена тимчасовою виконувачкою обов’язків міністра культури та стратегічних комунікацій.
Свириденко зазначила, що головне завдання — забезпечити належне фінансування української культури в умовах війни, провести аудит потреб, активізувати діалог із донорами, знайти додаткові ресурси. Згодом уряд також планує виокремити інформаційну політику та стратегічні комунікації в окремий напрямок із чітким мандатом і ресурсами.
Фото: МКСК
