«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП

«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП

25 Липня 2025
2
1240
25 Липня 2025
10:00

«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП

2
1240
За словами президента, в новому документі є норми щодо захисту від російського впливу та виключено підпорядкування генпрокурору цих держорганів.
«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП
«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП

Законопроєкт №13533, який ініціював президент України Володимир Зеленський, базується на принципах незалежності антикорупційних органів, враховує запит суспільства і не несе ризиків для євроінтеграції. Про це глава держави повідомив під час зустрічі з журналістами 24 липня.

Президент повідомив, що антикорупційні органи не будуть підпорядковуватися Генеральному прокурору. Крім того, в цьому законопроєкті є нові норми про захист від впливу Росії, викликані кейсами з деякими представниками НАБУ. Зокрема, всі співробітники антикорупційних та правоохоронних органів, які мають родичів з Росії або в Росії, будуть зобов'язані раз на два роки проходити детектор брехні.

Також Володимир Зеленський висловився щодо обшуків без ухвали суду: «Там є дуже важливий момент — бізнес дуже хотів, щоб були обшуки тільки через судову систему. Це норма про невідкладні обшуки. Як ідея — хороша. Але ця норма зупинила всю правоохоронну систему — не тільки НАБУ, САП, це стосувалося всіх органів. Це прибрали».

На питання журналістів, чому попередній антикорупційний закон не обговорили до підписання, Зеленський відповів, що напевно, треба було робити діалог.

«Завжди треба комунікувати. Я зосереджений на питаннях війни, тому що зараз в Україні найголовніша проблема — війна, — пояснив президент. — Найголовніше в цій війні — це єдність нашої держави. Повинні бути дійсно незалежні антикорупційні органи. Але при цьому вони мають відповідати запиту суспільства на справедливість. Мають діяти ефективно і контролювати, що відбувається в самій структурі. Якщо через деякі зміни, які були визначені законодавцями, є ризик втратити незалежність антикорупційних органів, то треба цих ризиків позбавитися».

Водночас Зеленський зазначив, що для євроінтеграції наразі жодних ризиків немає: «Я не спілкувався з Урсулою фон дер Ляєн в останні дні. Все, що про це писали, все, що вона мені нібито говорила, — це фейк. Ми не мали розмови».

«Сьогодні я говорив зі Стармером, прем'єр-міністром Британії. І він сказав, що якщо тобі потрібно, ми всі будемо підтримувати; точно ми розуміємо, що у вас є там питання — вони внутрішні. Точно не знизиться допомога. Всі все розуміють. Ми ж в одній інфраструктурі з Європою, ми хочемо бути частиною Європи. Ніхто не хоче нічим ризикувати. Я запевнив всіх наших партнерів, які зі мною спілкувалися про війну, про Туреччину. Сьогодні, наприклад, ми обговорюємо Рамштайн, ми обговорюємо багато питань. Що стосується НАБУ і САП, то я їм сказав, що я знайду вихід. Я запропоную своє бачення, базуючись на тому, що потрібно антикорупціонерам і чого хоче суспільство».

Зеленський додав, що люди мають право казати, що вони думають: «Для мене було дуже важливо, щоб ми адекватно почули, відреагували. Люди попросили змін — ми відреагували».

Відповідаючи на питання, що робити, якщо Верховна Рада не проголосує за новий законопроєкт, Володимир Зеленський сказав, що найважливіше зараз — це те, що законопроєкт є: «Я думаю, що за нього проголосують. Я хочу, щоб це відбулося».

Нагадаємо, що 22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» з правками, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора. 

В той же день  речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє повідомив, що Європейський Союз стурбований діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Також, за його словами, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вже обговорила це питання з президентом України Володимиром Зеленським і звернулася до уряду з проханням роз’яснити ухвалені зміни.

Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала рішення Ради стосовно ліквідації незалежності НАБУ «серйозним кроком назад» і додала, що незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є «ключовими» для шляху України в ЄС.

У міністерстві закордонних справ Німеччини назвали антикорупційні інститути України ключовим фактором реформ останніх років, і додали, що Україна й надалі буде оцінюватися за їхнім прогресом. А експрезидент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес назвав прийняття законопроєкту «повною катастрофою». Представники українського громадянського суспільства оприлюднили заяву, в якій закликали Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП. Автори заяви розцінюють нинішні події як зрив курсу на європейську інтеграцію.

Проти ухваленого Радою законопроєкту 22 липня пройшли акції протесту в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі, Сумах та інших містах. Коаліція РПР закликала президента ветувати закон.

Однак увечері того ж дня Володимир Зеленський таки підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору. 

Того ж дня під час вечірнього звернення президент Володимир Зеленський сказав, що подасть до Верховної Ради законопроєкт, який «забезпечить силу системі правопорядку», але водночас матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій». 

23 липня протести продовжилися. Українці вийшли на мітинги в Києві, Львові, Кривому Розі, Івано-Франківську, Тернополі, Харкові, Ужгороді, Одесі, Луцьку, Миколаєві, Чернігові, Кременчуці, Чернівцях, Дніпрі та Запоріжжі.

24 липня група народних депутатів подала на реєстрацію альтернативний законопроєкт, який передбачає скасування усіх норм щодо НАБУ і САП у законі №12414. 

Законопроєкт Зеленського з'явився на сайті Верховної Ради ввечері того ж дня під номером 13533. Згідно з новим проєктом закону, генпрокурор не зможе давати вказівки детективам НАБУ та прокурорам САП і здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації їх повноважень. Документ передбачає заборону на виїзд працівників НАБУ за кордон під час воєнного стану, окрім відряджень, а також працівники НАБУ, які мають доступ до держтаємниці, впродовж шести місяців будуть зобов’язані пройти поліграф.

24 липня Європейська комісія привітала дії керівництва України щодо виправлення ситуації навколо САП та НАБУ, та співпрацює з українською стороною, щоб переконатися, що її зауваження належним чином враховані, повідомила Європейська правда. 

25 липня Австрія висловила глибоке занепокоєння з приводу нового українського закону щодо НАБУ та САП, адже незалежні антикорупційні органи є ключовими опорами реформ в Україні, повідомив Укрінформ.

Фото: Офіс президента

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2
1240
Читайте також
25.07.2025 23:02
Елліна Юрченко, Крістіна Ковальова, Владислав Ордеха для «Вокс Україна»
940
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
20 год. тому
Як він не намагався тихо вкрасти справи свої друзів але його знов спіткала невдача тобто розголос. За що не візьметься всюди халепа. Ми вже проходили як за рішенням конституційного суду за лічені години було ліквідовано всі справи корупціонерів. Є надія що набу навчене цим і має достатньо копій. Або в подальшому будуть робити копії в надійних місцях. І США і Росія визнають це належними доказами. А якщо це потрапить у руки таких самих кошерних чортів і вони почнуть шантажувати і вимагати відкупитись то нас це не повинно хвилювати - нехай жеруть один одного.
Бачили
21 год. тому
Пояснити ніхто не хоче "що це було?" Які причини запихання в закон про безвісти пропавших правки по набу минаючи перше читання і дискусії? "Ніхто Київ брати не збирався"? Пояснити не хоче Зеленський і компашка кнопкодавів?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду