Українські онлайн-медіа здебільшого критично висвітлювали ухвалення закону щодо НАБУ і САП, – дослідження ІМІ

Українські онлайн-медіа здебільшого критично висвітлювали ухвалення закону щодо НАБУ і САП, – дослідження ІМІ

24 Липня 2025
1
645
24 Липня 2025
16:27

Українські онлайн-медіа здебільшого критично висвітлювали ухвалення закону щодо НАБУ і САП, – дослідження ІМІ

1
645
Водночас медіа не ігнорували позицію влади, а намагались дотримуватися балансу думок.
Українські онлайн-медіа здебільшого критично висвітлювали ухвалення закону щодо НАБУ і САП, – дослідження ІМІ
Українські онлайн-медіа здебільшого критично висвітлювали ухвалення закону щодо НАБУ і САП, – дослідження ІМІ

Більшість українських онлайн-медіа відповідально і критично подала ухвалення Верховною Радою законопроєкту № 12414, що змінює повноваження НАБУ та САП. Водночас медіа не ігнорували позицію влади, а намагались дотримуватися балансу думок. Про це свідчать результати дослідження Інституту масової інформації (ІМІ).

ІМІ дослідив матеріали 20 провідних українських онлайн-медіа, які були опубліковані у період від 09:00 22 липня до 16:00 23 липня. Серед видань, що переважно критично оцінювали зміст і наслідки закону, – ZN.UA, Цензор.Нет, РБК-Україна, «Еспресо», Hromadske, «Бабель», Суспільне, Укрінформ, «Українська правда», Інтерфакс-Україна, «Рубрика», ТСН, «Фокус» і «Гордон».

У публікаціях фігурували застереження міжнародної спільноти й антикорупційних організацій та офіційні заяви Офісу президента, Служби безпеки України та депутатів. Усі медіа повідомили про акції протесту, хоча частина обмежилася лише коментарями посадовців.

В ІМІ кажуть, що таке подання свідчить про збереження прагнення до балансу думок у політизованій темі.

Натомість окремі сайти, серед яких Oboz.ua, «Телеграф», РБК-Україна та «Кореспондент.net» зосередилися на офіційній позиції, подаючи закон як «нормалізацію» або «відновлення конституційного порядку».

Висвітлення протестів також варіювалося: від репортажів Суспільного чи «Бабеля» до побіжних згадок на УНІАН чи РБК-Україна. Така розбіжність демонструє не лише різницю в оцінюванні ситуації, а й редакційну стратегію щодо політичних тем, зазначають в Інституті масової інформації.

Найдетальніше висвітлили акції Суспільне, «24 канал», Hromadske, «Фокус», ТСН, «Телеграф», «Рубрика», «Бабель», «Українська правда» та «Еспресо». Ці онлайн-медіа не лише повідомили про події в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та інших містах, а й передали вимоги учасників, гасла, реакції суспільства та контекст закону.

«Зрештою, ситуація окреслила розподіл інформаційних ролей у медіапросторі. Одні видання фіксували події, інші їх пояснювали, треті вдавали, що нічого не сталося. На тлі суспільного резонансу така відмінність у підходах свідчить не лише про редакційні вподобання, а й про глибші особливості українського інформаційного середовища в умовах війни», – йдеться в дослідженні ІМІ.

В ході дослідження проаналізовано публікації 20 популярних онлайн-медіа України на тему закону, що змінив повноваження НАБУ та САП: «Бабель», Hromadske, Суспільне, ZN.UA, «Українська правда», «Еспресо», Укрінформ, Liga.net, NV, Цензор.Нет, ТСН, «Кореспондент.net», РБК-Україна, «Фокус», УНІАН, «24 канал», Oboz.ua, «Телеграф», «Гордон», «Рубрика».

Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» з правками, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора. 

Проти ухваленого Радою законопроєкту 22 липня пройшли акції в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі, Сумах та інших містах. Коаліція РПР закликала президента ветувати закон.

Однак увечері того ж дня Володимир Зеленський таки підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору.

Представники українського громадянського суспільства оприлюднили заяву, в якій закликали Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП. Автори заяви розцінюють нинішні події як зрив курсу на європейську інтеграцію.

23 липня протести продовжилися. Українці вийшли на мітинги в Києві, Львові, Кривому Розі, Івано-Франківську, Тернополі, Харкові, Ужгороді, Одесі, Луцьку, Миколаєві, Чернігові, Кременчуці, Чернівцях, Дніпрі та Запоріжжі.

24 липня група народних депутатів подала на реєстрацію законопроєкт, який передбачає скасування усіх норм щодо НАБУ і САП у законі №12414.

Ілюстрація: ІМІ

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
645
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
1 дн. тому
Жыд-бандитський бліцкриг. Саме так діють банди коли намагається викрасти докази своїх злочинів. Це можна порівняти з діями Лукашенко коли він викрадав Протасевича. Виконавцями стали найвищі силовики. Саме вони раніше створили павутинку за кілька годин до мирних перемовин, щоб зірвати їх. Поведінку безхребетних можна порівняти з поведінкою німців які не помічали знищення слов'ян у концтаборах бо дивились в іншу сторону. Результат тої самої не дивно що на заході все більше формується Зетлер. Піде геть - врятується Україна! А цю жахливу посаду взагалі треба скасовувати вона принесла тільки біду.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду