
Верховна Рада встановила 28 липня Днем пам’яті закатованих або загиблих у полоні
Верховна Рада встановила 28 липня Днем пам’яті закатованих або загиблих у полоні


Верховна Рада встановила в Україні 28 липня щорічним Днем вшанування пам’яті захисників і захисниць України, учасників добровольчих формувань, а також цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули в полоні. Парламент ухвалив відповідну постанову № 10188 22 липня.
Згідно з пояснювальною запискою, дата 28 липня приурочена до вчинення терористичного акту в ніч на 29 липня 2022 року російськими окупаційними військами в селищі Молодіжному Оленівської селищної ради проти українських військовополонених — захисників «Азовсталі» в Маріуполі.
Унаслідок вибуху на території колишньої виправної колонії на тимчасово окупованій території Донеччини була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. Тоді загинуло понад 53 українські захисники. За даними Офісу Генерального прокурора України, поранень зазнали щонайменше 130 людей.
Як ідеться в документі, вшанування Дня пам’яті захисників та захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні, є важливою частиною роботи суспільства над збереженням історичної пам'яті та висвітлення трагічних подій минулого.
«Цей день надасть можливість вшановувати подвиги всіх, хто брав участь у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та потрапив у полон і став жертвою жорстокого насильства, зокрема під час окупації та агресії Російської Федерації. (...)
День пам'яті дозволить сім'ям загиблих виразити свою скорботу, а громадянам вдячність за жертву Захисників та Захисниць, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб. Це може бути частиною процесу відновлення та підтримки для сімей загиблих.
Також цей день буде нагадувати суспільству про важливість миру і безпеки та що свобода — це найвища цінність, і, на жаль, вона вимагає жертв, а також сприятиме розвитку патріотичних почуттів серед громадян і надихатиме їх до підтримки військових та підтримки заходів національної безпеки», — додали в пояснювальній записці.
21 липня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики арламенту встановити 28 липня День пам'яті захисників та захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні.
Нагадаємо, у грудні 2024 року Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT for Ukraine та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.
Як встановили правозахисники, два вибухи в бараку, які спричинили пожежу в ніч з 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії №120, були навмисною атакою Росії. Це підтверджують фізичні сліди, свідчення очевидців та експертні висновки.
Служба безпеки України та Офіс генпрокурора повідомили про підозри колишнім керівникам «колонії» в Оленівці, причетним до загибелі українських військовополонених. Раніше СБУ також повідомила про підозру екскерівнику Оленівської колонії, причетному до катування понад 100 українських воїнів.
Окрім того, журналісти The Kyiv Independent ідентифікували причетних до катувань військовополонених в Оленівці.
Читайте також:
- Олександра Мазур, «Спільнота родин Оленівки»: «Перша наша ціль — повернути тих, хто вижив»
- Олександра Мазур, «Спільнота Оленівки»: «Ми не даємо зникнути не тільки темі страти в Оленівці, а загалом темі того, що відбувається в російському полоні»
Фото: Unsplash
