
Президент підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору
Президент підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору


Президент України підписав закон про підпорядкування Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Генеральному прокурору. Про це йдеться в картці законопроєкту на сайті Верховної Ради. Однак після першої появи цієї інформації згодом вона зникла і знову з'явилася в картці законопроєкту №12414.
Закон, зокрема, передбачає:
- Передачу всіх процесуальних повноважень керівника САП Генеральному прокурору, включно з правом здійснювати процесуальне керівництво у справах НАБУ, підписувати повідомлення про підозру, вирішувати спори про підслідність, закривати провадження без згоди прокурора САП, а також отримувати доступ до всіх справ НАБУ або передавати їх іншим прокурорам.
- Надання Генеральному прокурору, призначеному без конкурсу, широких інструментів контролю над НАБУ і САП.
- Закріплення монополії Генпрокурора на підписання підозр топпосадовцям, включно з керівництвом Офісу Президента, міністрам та їхнім заступникам.
- Проведення обшуку у житлі, навіть без ухвали слідчого судді, — у разі, якщо потрібно невідкладно вилучити або зберегти докази.
Нагадаємо, що Верховна Рада 22 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» з правками, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора.
Проти ухваленого Радою законопроєкту пройшли акції в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі та Сумах.
Коаліція РПР закликала президента ветувати закон.
Президент та пресслужба Офісу президента на момент публікації новини не прокоментували ситуацію з прийняттям закону, протести проти його прийняття та заяву речника Європейської комісії Гійома Мерсьє, який зазначив, що Європейський Союз стурбований останніми діями України щодо антикорупційних органів, зокрема НАБУ та САП. «Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості», — заявив він.
