
Коаліція РПР закликала президента ветувати ухвалений Радою законопроєкт про САП і НАБУ
Коаліція РПР закликала президента ветувати ухвалений Радою законопроєкт про САП і НАБУ


Коаліція «Реанімаційний пакет реформ» (РПР) закликала президента Володимира Зеленського накласти вето на законопроєкт №12414, який сьогодні, 22 липня, парламент ухвалив у другому читанні та в цілому.
Внесені в проєкт закону правки, йдеться в заяві, суттєво змінюють баланс повноважень у сфері антикорупційного правосуддя і обмежують діяльність НАБУ та САП.
Закон (який ще не набрав чинності), зокрема, передбачає:
- Передачу всіх процесуальних повноважень керівника САП Генеральному прокурору, включно з правом здійснювати процесуальне керівництво у справах НАБУ, підписувати повідомлення про підозру, вирішувати спори про підслідність, закривати провадження без згоди прокурора САП, а також отримувати доступ до всіх справ НАБУ або передавати їх іншим прокурорам.
- Надання Генеральному прокурору, призначеному без конкурсу, широких інструментів контролю над НАБУ і САП, що ставить під загрозу їхню інституційну незалежність.
- Закріплення монополії Генпрокурора на підписання підозр топпосадовцям, включно з керівництвом Офісу Президента, міністрам та їхнім заступникам, — це створює конфлікт інтересів.
- Проведення обшуку у житлі, навіть без ухвали слідчого судді, — у разі, якщо потрібно невідкладно вилучити або зберегти докази. Це створює значні ризики зловживань з боку правоохоронних органів, а також може призводити до порушення права на недоторканність житла, гарантованого Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
«Ці положення суперечать принципам, закладеним в антикорупційне законодавство після Революції Гідності, руйнують незалежність НАБУ і САП та підривають довіру до інституцій, створених за підтримки громадськості й міжнародних партнерів, — йдеться в заяві РПР. — Закликаємо Президента України ветувати проєкт Закону №12414, аби не допустити втрати незалежності антикорупційної системи та реформування органів правопорядку».
Заяву підписали тридцять громадських організацій, зокрема «Детектор медіа». Повний текст звернення та список підписантів — за посиланням.
Нагадаємо, що Верховна Рада 22 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану» з правками, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора.
Законопроєкт підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук.
Проти ухваленого Радою законопроєкту пройшли акції в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі та Сумах.
