
ЄСПЛ офіційно визнав злочини Росії проти медіа


Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) взяла до уваги матеріали, які були зібрані українським медіарегулятором. У пункті 1332 рішення у справі «Україна та Нідерланди проти Російської Федерації» суд процитував виступ голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольги Герасим’юк на 55-му засіданні Європейської платформи регуляторних органів. Про це повідомили на сайті Нацради.
«Російська агресія проти України розпочалася у 2014 році як "гібридна війна", у якій важливу роль відігравала витончена пропаганда. Вже з весни 2014 року Україна втратила 175 частотних присвоєнь у районах, захоплених так званими "ДНР" і "ЛНР".
Після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Росія захопила ще 284 частоти, а 164 українські мовники були змушені припинити мовлення. Натомість на цих частотах почали транслюватися російські ЗМІ», — йшлося у виступі Ольги Герасим’юк, який процитували у рішенні ЄСПЛ.
Суд визнав, що з 2014 року Росія здійснює масові та систематичні порушення прав людини на українських територіях, що потрапила під її тимчасовий контроль. Зокрема, йдеться про катування і викрадення журналістів, позасудові страти, примусове замовчування і переслідування медіа, захоплення українських медіаресурсів і частот та знищення інформаційної інфраструктури.
Офіційно визнано, що дії Росії в інфопросторі є системною зачисткою української медіасфери, що є порушенням міжнародного права. Таким чином відповідальність Росії є юридично встановленим фактом.
«Це означає, що Україні не доведеться доводити ці порушення "з нуля" на майбутніх міжнародних трибуналах —докази вже зібрані, вивчені та закріплені в рішенні ЄСПЛ», — пояснила Нацрада.
Нагадаємо, 9 липня ЄСПЛ визнав Росію винною у великій міждержавній справі, яка об’єднує чотири скарги України та Нідерландів проти Росії стосовно численних порушень прав людини під час війни до й після 24 лютого 2022 року та щодо збиття рейсу MH17.
Суд визнав Росію винною в численних порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року, і їхній масовий та системний характер.
Ідеться про свавільні вбивства цивільних і військовополонених, позбавлення волі, нелюдське поводження, застосування тортур, ігнорування Росією наслідків її ударів для цивільного населення, системну практику придушення української ідентичності, вивезення українських дітей та дорослих цивільних громадян углиб окупованих територій або на територію Росії тощо.
Крім цього, суд встановив, що рейс MH17 над Донбасом збили з російського ЗРК «Бук» і Росія несе відповідальність за те, що це стало можливим.
Фото: Frederick Florin / AFP
