Ганьба Європи та перша місія України

Ганьба Європи та перша місія України

22 Липня 2025
0
476
22 Липня 2025
11:40

Ганьба Європи та перша місія України

Дмитро Десятерик
для «Детектора медіа»
0
476
У ці дні світ згадує про різанину в Сребрениці та на прилеглих до неї територіях, що відбувалася рівно 30 років тому, – перший геноцид у Старому Світі після Другої світової війни. Водночас воїнам ЗСУ вдалося відвернути ще більш масове вбивство в сусідньому місті.
Ганьба Європи та перша місія України
Ганьба Європи та перша місія України

Різанина в Сребрениці була цілеспрямованою стратою цивільних — понад 8000 боснійських мусульман-чоловіків і хлопчиків у липні 1995 року під час боснійської війни. Вбивства коїли підрозділи боснійсько-сербської армії Республіки Сербської під командуванням Ратко Младича. Також брали участь сербські воєнізовані формування «Скорпіони».

Соціалістична Республіка Боснія і Герцеговина була населена мусульманами-боснійцями (44%), православними сербами (31%) і католиками-хорватами (17%). Боснійсько-сербські сили, підтримувані урядом Слободана Мілошевича прагнули створити етнічно однорідну сербську державу Республіка Сербська. У боротьбі за територіальний контроль несербське населення з районів, що перебували під контролем Сербії, піддавалося етнічним чисткам.

У 1993 році Організація Об’єднаних Націй (ООН) оголосила обложений анклав Сребрениця «безпечною зоною» під своїм захистом. Однак 6 липня 1995-го серби під командуванням Ратко Младича почали повномасштабний наступ. Близько 4000 боснійців втекли до Сребрениці — адже серби зачищали будинки на півдні анклаву.

Те, як тоді розгорталися події, викликають почуття дежавю. Нідерландські миротворці з їхнім легким озброєнням стояли більше для декорацій і не мали бажання захищати мусульман, що переховувалися в них на базі в Поточарі. Бомбардувальники НАТО (дуже малою кількістю) намагалися атакувати артилерійські позиції й танки сербських формувань, але скасували операцію після погроз убити нідерландських і французьких заручників і атакувати навколишні райони, де перебувало до 30000 цивільних біженців.

Згодом миротворці передали близько 5000 мусульман, які переховувалися на нідерландській базі, в обмін на звільнення 14 нідерландських військових. Причому ще й самі допомагали сербським військам збирати чоловіків і хлопчиків (деяким із них було всього 14 років). Сербські війська стратили усіх полонених і поховали в безіменних могилах; згодом тіла перепоховували, щоб приховати сліди злочинів. Масові розстріли тривали до 22 липня. Список зниклих безвісти або вбитих містить на сьогодні 8372 імені.

От усе, усе те ж саме. Імпотентна ООН; переговори з терористами; глибоке занепокоєння замість рішучих дій; «ніколи знову» як насмішка, тисячі невинних жертв, безіменні могили. І, звісно, Росія, що вистрибувала зі штанів, усіляко підтримуючи сербських «братушек». Навіть у липні 2015 року, коли уже Младич і Караджич перебували під вартою, коли всім усе вже було ясно, Росія все одно наклала вето на суто формальну резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджувала це масове вбивство як геноцид.

І все одно Заходу довелося втрутитися, довелося бити по Сербії в повну силу, ставити ультиматуми її озвірілому уряду, знайти й пересаджати всіх поганців. Не вдасться відкрутитися і цього разу.

А ще в Боснії все того ж проклятого літа 1995-го була відвернута ще одна різанина. Містечко Жепа, розташоване в лічених кілометрах на південь від Сребрениці, прийняло чимало біженців звідти й так само лишалося мусульманським анклавом, оточеним сербськими силами. Охороняли цивільних миротворці ООН, але цього разу — з України. Було їх лише 79.

Але вони не уникали свого обовʼязку, не бурчали, як нідерландці, що це не їхня війна, не дистанціювалися від місцевого населення, прикриваючись інструкціями й директивами — навпаки, завʼязували приязні стосунки з місцевими, як мусульманами, так і сербами. І стояли на своєму. Тож коли в місто увійшли головорізи Младича, воїнам ЗСУ вдалося евакуювати — врятувати — понад 9000 мирних жителів.

На думку режисера Мирослава Гая, який зняв про ті події документальний фільм і сам зараз служить у ЗСУ, місія в Боснії — це перша війна України часів Незалежності.

Ту війну ми виграли.

Виграємо і цю.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
476
Читайте також
14.06.2025 12:10
Дмитро Десятерик
для «Детектора медіа»
1 314
13.06.2025 12:00
Дмитро Десятерик
для «Детектора медіа»
1 244
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду