
«Репортери без кордонів» опублікували новий звіт щодо захисту європейських суспільних медіа
«Репортери без кордонів» опублікували новий звіт щодо захисту європейських суспільних медіа


Менш ніж за місяць до набуття чинності статті 5 Європейського акту про свободу медіа (EMFA), який накладе на країни ЄС зобов'язання сприяти захисту їхніх суспільних медіа, міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) опублікувала звіт, що попереджає про загрози для суспільного мовлення в ЄС.
«Не можна заперечувати: європейські суспільні медіа переживають низку криз на багатьох фронтах. Економічно їхнє фінансування — чи то через ліцензійні збори, податки, чи асигнування з державних бюджетів — регулярно ставиться під сумнів. Технологічно вплив цифрових платформ вплинув на їхній зв'язок з інформацією. Політично їх легко перетворити на рупори уряду, як це спостерігається в Італії, або на інструменти пропаганди для владних структур, як в Угорщині. Існує криза суспільної довіри до цих медіа, що відображається у все більш напружених дебатах щодо їхньої незалежності та механізмів фінансування», — зазначили RSF.
У своєму звіті організація оцінила стан суспільних медіа на основі дослідження, проведеного у 27 країнах-членах ЄС, Великій Британії та Швейцарії, зробила огляд наступу на суспільні медіа по всьому континенту, а також надала рекомендації.
У звіті також висвітлюються передові практики, такі як підвищення ліцензійного збору за телебачення в Чехії, та засуджуються інші, які можуть мати катастрофічні наслідки, як-от зникнення суспільного радіо Ліхтенштейну у квітні минулого року.
RSF вважають, що Європі потрібне «різке пробудження, щоб створити суспільні медіа завтрашнього дня».
Згідно з дослідженням, у більш ніж половині країн-членів ЄС респонденти вважають, що на суспільні медіа чиниться тиск. 55,17% опитаних повідомили, що цей тиск має політичний характер, як-от політичне втручання в управління або призначення їхнього керівництва, а також раптові зміни в загальному керівництві.
31% респондентів знали про випадок, коли журналіст, який працював у суспільному медіа, звільнився після втручання, а 14% знали про випадок, коли журналіста було відсторонено від роботи після втручання.
Водночас у 58,6% опитаних країн редакційна незалежність суспільного мовлення вважається високою або дуже високою. 11 суспільних медіа у восьми країнах отримали сертифікацію Ініціативи журналістської довіри (JTI).
Крім того, RSF з'ясували, що суспільні медіа часто критикують за надмірну вартість послуг, як у країнах, які запровадили заходи жорсткої економії (Іспанія, Португалія, Італія), так і в країнах з кращим економічним станом (Швейцарія, Німеччина).
Влада часто націлюється саме на ліцензійний збір на мовлення, який використовується десятьма з 27 країн ЄС, коли йдеться про зниження податків.
Коли ліцензійний збір замінюється фінансуванням з державного бюджету, бюджет суспільних медіа скорочується приблизно на 9 відсотків, тоді як він зростає, коли ліцензійний збір реформується (+14 відсотків) або замінюється цільовим податком (+9 відсотків), згідно з даними EBU.
RSF рекомендують:
- забезпечити надійні гарантії незалежності в процесі призначення керівництва суспільних медіа, що має включати участь громадянського суспільства;
- розробити спільні практики моніторингу «внутрішнього плюралізму» суспільних медіа серед європейських регуляторів медіа;
- створити незалежний орган для оцінки фінансових потреб суспільних медіа та встановлення багаторічного плану фінансування;
- дослідити системи фінансування суспільних медіа через податок на цифрові платформи;
- впровадити політики відкриття редакцій для громадськості, включаючи запровадження «Дня медіа» 3 травня, у Всесвітній день свободи преси;
- створити загальноєвропейське міжнародне мовлення шляхом співпраці з європейськими суб’єктами в цьому секторі, включаючи «Радіо Вільна Європа»/«Радіо Свобода», оскільки це допоможе вижити загроженому видання.
Ознайомитися з повним звітом можна за посиланням.
Нагадаємо, 8 травня набули чинності статті 14–17 Європейського акту про свободу медіа, які посилюють захист незалежних медіа в цифровому середовищі та розширюють повноваження новоствореної Європейської ради з медіапослуг.
Фото: RSF
