
Депутатів закликали скасувати прийняття закону про відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом
Депутатів закликали скасувати прийняття закону про відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом


Медіа та громадські організації закликали скасувати рішення Верховної Ради від 16 липня про ухвалення в другому читанні та в цілому проєкту закону №12320 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Про це йдеться у відповідній заяві, ініційованій Transparency International Ukraine, яку підписала низка громадських організацій та медіа, зокрема й «Детектор медіа».
Автори звернення зауважили, що закон передбачає встановлення адміністративної відповідальності за «ототожнення адвоката з клієнтом», а це загрожує свободі слова та об'єктивному висвітленню справ. Він також розширить у Кримінальному кодексі підстави відповідальності за втручання в роботу адвоката.
«Насамперед такі зміни фактично вводять цензуру для журналістів, громадських організацій та звичайних громадян при висвітленні ними судових справ. Нова стаття 185¹⁶ до Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає покарання за будь-яке публічне (зокрема, через медіа, соцмережі, інтернет) "ототожнення" адвоката з його клієнтом, навіть якщо на меті не було перешкодити його роботі.
Саме формулювання поняття "ототожнення" в закон прописано нечітко, а це означає, що навіть проста констатація факту захисту адвокатом конкретної особи може стати підставою для притягнення до відповідальності», — йдеться в заяві.
Підписанти також вважають, що законопроєкт встановлює розмиті та суб'єктивні критерії відповідальності, адже терміни «упереджене ставлення», «негативний тиск» або «особиста причетність» не мають чіткого правового визначення і створюють широке поле для довільного тлумачення і зловживань.
До того ж, згідно з визнаним європейським стандартом, що медійне висвітлення судових процесів та їх учасників є важливим для демократії і має здійснюватися з дотриманням обов'язків та відповідальності, балансуючи свободу вираження поглядів з іншими правами.
«Висвітлення судових процесів сприяє їх публічності і, таким чином, цілком відповідає вимогам статті 6 §1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про публічність таких слухань. Водночас заборона згадувати адвокатів, які є безпосередніми учасниками судового процесу, прямо суперечить принципу публічності. При цьому ЗМІ та громадські організації у своїй публічній комунікації також мають за завдання передавати інформацію про судові слухання, так само як громадяни мають право на отримання таких даних», — зазначили автори заяви.
Вони також звернули увагу на те, що закон змінює статтю 397 ККУ про втручання в роботу адвоката, однак з нового переліку того, що може вважатися таким втручанням, неможливо зрозуміти, які саме дії є протиправними і за що конкретно каратимуть.
Народних депутатів закликали нейтралізувати загрози закону про відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом.
«Якщо закон набере чинності, його норми віддалять Україну від міжнародних стандартів, де принцип неототожнення адвоката з клієнтом передусім спрямований на захист адвоката від державного тиску, а не від громадської думки чи інформування.
Громадськість і медіа закликають депутатів скасувати рішення Верховної Ради від 16 липня про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту закону №12320, який загрожує свободі слова та праву громадян на інформацію», — резюмували в заяві.
Спільну заяву підписали Transparency International Ukraine, Інститут масової інформації, «Українська правда», Громадська ініціатива «Голка», онлайн-медіа «Главком», ГО «Жінки в медіа», ГО «Український інститут медіа та комунікації», Суспільне мовлення, Texty.org.ua, Bihus.Info, «Детектор медіа», ГО «Громадське радіо», «Бабель», «Європейська правда», ZN.ua, Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC), Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан», ГО «Жіночий антикорупційний рух», Рух «Чесно», видання «Ґрати» та Центр прав людини Zmina.
Фото: «Голос України»
