
Парламент схвалив закон, який дозволить карати журналістів за ототожнення адвоката з клієнтом
Парламент схвалив закон, який дозволить карати журналістів за ототожнення адвоката з клієнтом


Народні депутати 16 липня в другому читанні проголосували законопроєкт № 12320, який дозволить карати штрафами, виправними роботами та ув’язненням тих, хто ототожнює адвокатів з їхніми клієнтами.
Про це повідомила народна депутатка Анастасія Радіна у фейсбуці.
За її словами, йдеться про ухвалення проєкту закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності.
Радіна зазначає, що це не має нічого спільного зі свободою слова і видається новим інструментом тиску на неугодних журналістів.
«Тепер медійників можна буде притягнути до адміністративної відповідальності просто за згадку того, що певний адвокат представляв чи представляє інтереси певної особи. Тобто якщо цей законопроєкт вступить у силу, то за фразу на кшталт “Віктор Сердюк – адвокат Віктора Януковича” журналіст буде покараний штрафом від 1700 грн до 3400 грн, а якщо це “порушення” відбудеться повторно впродовж року – то від 6800 грн до 10 200 грн. Ініціюватимуть штрафи самі адвокати», – написала депутатка.
Вона наголосила, що разом з колегами готує блокувальну постанову до законопроєкту.
Своєю чергою, голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин назвав ухвалений законопроєкт «злочинним» і таким, що реально обмежує свободу слова. За його словами, громадяни та посадовці можуть бути оштрафовані лише за те, що публічно згадали, кого представляє адвокат — навіть без наміру перешкодити його роботі.
«Якщо ви скажете, що хтось — адвокат умовного Бойка чи Дубінського, — отримаєте штраф. Від 3400 до 5100 грн для громадян, від 5100 до 6800 грн для посадовців», — пояснив депутат.
Юрчишин наголосив, що суспільство має право знати, хто кого представляє в судах, і називати речі своїми іменами без страху перед покаранням.
Політик також оприлюднив план подальших дій:
- Підтримка блокуючої постанови, яку готує нардепка Анастасія Радіна.
- Звернення до міжнародних партнерів із проханням дати оцінку цьому рішенню.
- У разі підписання закону — звернення до Президента з пропозицією накласти вето.
«Розголос — перший інструмент у копняковій демократії», — додав Юрчишин, закликавши до поширення інформації.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, документ доповнює Кодекс України про адміністративні правопорушення нормами, які передбачають адміністративну відповідальність за порушення однієї з гарантій адвокатської діяльності, а саме за публічне, зокрема через медіа, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, ототожнення особою адвоката і клієнта, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога.
Законопроєктом посадові особі органів адвокатського самоврядування, наділяються правом складати протоколи про адміністративні правопорушення в разі порушення гарантій адвокатської діяльності.
Фото: «Голос України»
