У фейсбуці поширили відео з використанням ШІ-генерованого персонажа в межах онлайн-атаки на журналістку Олену Мудру

У фейсбуці поширили відео з використанням ШІ-генерованого персонажа в межах онлайн-атаки на журналістку Олену Мудру

16 Липня 2025
0
762
16 Липня 2025
08:40

У фейсбуці поширили відео з використанням ШІ-генерованого персонажа в межах онлайн-атаки на журналістку Олену Мудру

0
762
У групі «Трибуна закарпатця» поширили відео з коментарем ШІ-генерованого персонажа про нібито скасоване «екологічне ЛГБТ-віче», яке мало відбутися на карпатській полонині Руна. У цьому звинуватили журналістку Олену Мудру, а також екологинь Оксану Станкевич-Волосянчук і Наталію Вишневську.
У фейсбуці поширили відео з використанням ШІ-генерованого персонажа в межах онлайн-атаки на журналістку Олену Мудру
У фейсбуці поширили відео з використанням ШІ-генерованого персонажа в межах онлайн-атаки на журналістку Олену Мудру

У фейсбуці поширюють відео з використанням ШІ-генерованого персонажа у межах кампанії з дискредитації журналістки Олени Мудрої в мережі. Про це повідомила ГО «Жінки в медіа».

14 липня акаунт «Марік Федірко» у фейсбуці поширив у групі «Трибуна закарпатця» відео з титром «Шахрайство на полонині Руна» про нібито скасоване «екологічне ЛГБТ-віче», яке мало відбутися на карпатській полонині Руна. У цьому звинуватили журналістку Олену Мудру, а також екологинь Оксану Станкевич-Волосянчук і Наталію Вишневську. Автори відео закидали їм нібито шахрайство та привласнення 53 тисяч доларів.

У ролику демонструють кадри з невідомими людьми на тлі карпатських краєвидів, наметів і ЛГБТ-прапора, а також з чоловіком у червоній футболці, підписаним як «Марік Федірко, координатор екологічного ЛГБТ-віче та представник ГО "ЛГБТ-актив України"», який нібито коментує ситуацію з віче на тлі інсталяції з написом «Я люблю Ужгород».

15 липня це відео повторно з'явилося на особистій сторінці користувача «Марік Федірко», але пізніше воно стало недоступним.

За даними ГО «Жінки в медіа», так звана організація «ЛГБТ-актив України» не зареєстрована офіційно, а інформація про її роботу обмежується згадками на однойменній фейсбук-сторінці та в матеріалах, що дискредитують Олену Мудру. «Жінки в медіа» припустили, що сам «Марік Федірко» може бути вигаданим персонажем.

Звукова доріжка у відео, вмонтована як коментар Федірка, дублює обвинувачення на адресу журналістки та екологинь. Зображення виглядає згенерованим за допомогою ШІ. Обличчя схоже, але не ідентичне з людиною на фото з фейсбук-сторінки Маріка Федірка: пропорції, розміщення очей, форма щелепи, будова чола дещо відрізняються.

Імовірно згенерований ШІ-персонаж «Марік Федірко» / ГО «Жінки в медіа»

Крім того, на відео зафіксували нестабільну текстуру обличчя, міміку, що не відповідає фізіології, відсутність природного м’язового руху під час відкривання рота, підозріло рівномірне освітлення, яке не відповідає тлу, штучний вигляд одягу та пози. До того ж підпис і оформлення відео схожі на шаблони дипфейк-контенту, який використовує маніпулятивний напис «Я помилився довірившись» для підсилення наративу.

«У фрагменті відео, яке поширюється в соцмережах, помітно характерні ознаки штучної генерації: неприродна міміка, нечітка текстура обличчя, розсинхронізація губ та очей, а також освітлення, що не відповідає тлу. Аналіз метаданих також вказує на можливе використання інструментів типу FFmpeg для редагування або монтажу. Цей випадок — черговий приклад технологічно обумовленого гендерного насильства проти журналісток», — пояснила голова ГО «Жінки в медіа» Ліза Кузьменко.

Раніше кілька онлайн-ресурсів також опублікували матеріали, у яких Мудра та згадані екологічні активістки звинувачуються у шахрайстві, присвоєнні коштів та зірванні так званого ЛГБТ-віча.

«Це відео змонтоване з нарізки відеофайлів із фестивалю неформалів на Шипоті, наших останніх відео — мого Суспільному, Оксани для "ЕПЛ" і Наталки для Чеського телебачення та згенерованого ШІ відео з Маріком Федірко на фоні Ужгородської міської ради. На зараз воно має під 4,5 тис. переглядів», — написала Олена Мудра на своїй сторінці у фейсбуці. 

Згідно зі звітом ЮНЕСКО 2023 року «Your opinion doesn’t matter, anyway», усе частіше генеративний ШІ використовують для атак на журналісток за допомогою синтетичного контенту з метою приниження, дискредитації або залякування. У таких випадках застосовують дипфейки, підміну облич, згенеровані зображення з сексуалізованими чи маніпулятивними елементами.

Як зауважили у звіті, платформи майже ніколи не маркують такий контент, тож аудиторія не усвідомлює його штучного походження. Наслідком стає «ефект охолодження», коли жінки починають самоцензуруватися, уникають певних тем або залишають професію. 

Нагадаємо, вже понад місяць журналістка Олена Мудра зазнає дискредитації в інтернеті. 9 червня вона публічно заявила про атаку в мережі через її матеріал на тему збереження високогір’я українських Карпат від забудови вітровими електростанціями. У кампанії беруть участь анонімні сайти, які публікують вигадані матеріали про її доходи, сім’ю та начебто зв'язки з Росією, а також атакують експертів, дотичних до теми.

Журналістка також повідомила, що проти неї подано два судові позови з боку компанії, яка будує «Вітропарки», і вона отримує правову допомогу від Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП).

23 червня Олена Мудра стала об’єктом нової скоординованої онлайн-атаки з боку інформаційних ресурсів «Новини України — From-UA» та Bagnet, які звинуватили її в нібито роботі на Кремль і співпраці з російськими структурами, участі в «синдикаті псевдоекологів» та блокуванні розвитку зеленої енергетики на Закарпатті.

Журналістка подала заяву до поліції щодо перешкоджання її законній професійній діяльності та порушення недоторканності приватного життя.

Нещодавно міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) засудила тиск на журналістку Олену Мудру і закликала владу розслідувати справу та притягнути винних до відповідальності.

Фото: скриншот із дискредитаційного відео з «виступом» Маріка Федірка / ГО «Жінки в медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
762
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду