
Комітет свободи слова взяв до відома звернення редакції Bihus.Info стосовно заяв нардепа Гончаренка
Комітет свободи слова взяв до відома звернення редакції Bihus.Info стосовно заяв нардепа Гончаренка


15 липня відбулося чергове засідання Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, на якому розглядали звернення головного редактора Bihus.Info Дениса Бігуса щодо можливого тиску та перешкоджання журналістській діяльності з боку народного депутата Олексія Гончаренка (фракція «Європейська солідарність»).
Комітет свободи слова взяв до відома звернення редакції Bihus.Info і пильно стежитиме за моніторингом НАЗК щодо цього питання. За відповідне рішення проголосували голова комітету Ярослав Юрчишин та його заступник Євген Брагар, який від сьогодні ще виконує обов'язки секретаря. Засідання транслював у ютубі Олексій Гончаренко, який також був присутній.
Адвокатка Марія Музичка, яка представляє інтереси Дениса Бігуса, сказала, що слова і дії публічних осіб, якими зокрема є народні депутати, завжди висвітлюються в медіа. І блог журналістки проєкту Світлани Стеценко, який вийшов 12 травня на ютуб-каналі Bihus.Info із назвою «Що не так з Гончаренком: гроші від мільярдера-втікача, перевзування і підготовка до виборів», — так само є звичайною журналістською роботою:
«Пан Гончаренко, як й інші народні депутати, є особливим об’єктом уваги ЗМІ. До них більш прискіпливий погляд журналістів, тому, очевидно, що вихід такого блогу про народного депутата є частиною діяльності журналістів. Не є дивним, що саме про нього був знятий такий блог. Проте є дивною поведінка народного депутата після публікації відео, тому що використовуючи механізми, які надані саме народному депутату, пан Гончаренко намагався помститися журналістам за вихід матеріалу саме про нього», — розповіла адвокатка.
Музичка сказала, що редакція зобов’язана робити матеріали про осіб, стосовно яких є суспільний інтерес. Адвокатка додала, що бачить в цій ситуації ознаки SLAPP (судові позови, мета яких — залякати або змусити мовчати журналістів, активістів, правозахисників чи інші сторони, які висловлюють суспільно важливу позицію. — Ред.).
Медіаюристка, адвокатка, керівниця юридичного напряму громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк сказала, що закон України «Про статус народного депутата» передбачає, що депутат може використовувати депутатські звернення виключно в межах функцій, делегованих йому виборцями.
«Ті запити, які надіслав пан Олексій, і те, що ті запити збіглися з виходом блогу про нього, свідчать про те, що він зловживає своїми депутатськими повноваженнями в межах того, що стосується його особистості і діяльності», — сказала Максименюк.
Медіаюристка також звернула увагу на те, що редакція займається розслідуваннями, зокрема діяльності народних депутатів, і її діяльність є законною, оскільки це передбачено демократичним суспільством.
Під час засідання комітету свободи слова Олексій Гончаренко знову порушив питання того, що керівник і головний редактор проєкту Денис Бігус є позаштатним співробітником СБУ, а це, за словами нардепа, суперечить його журналістській діяльності. Він зацитував ст. 2 Кодексу етики українського журналіста.
Натомість Оксана Максименюк сказала, що Денис Бігус не бере участі у визначенні редакційної політики проєкту.
«Громадська організація Bihus.Info не складається лише з одного Дениса Бігуса. Це велика кількість журналістів і операторів, які готують і публікують матеріали суспільно важливої тематики. Денис не здійснює редакційний контроль за матеріалами», — повідомила медіаюристка.
Марія Музичка також додала, що назва розслідувального проєкту не означає, що Денис Бігус втручається у редакційну політику — є автор матеріалу, який відповідає за свою публікацію, а також є редактор.
У своєму виступі Олексій Гончаренко зазначив: «Я не знайомий з Денисом Бігусом і ніколи не був з ним знайомий. Ба більше, коли була історія про незаконне стеження з боку СБУ, я публічно підтримав редакцію Bihus.Info. Однак пізніше, весною цього року, мені стало відомо що Бігус є позаштатним агентом СБУ. Це міняє ситуацію, оскільки це означає, що він не може бути журналістом. Коли мені це стало відомо, я побачив суспільний інтерес і загрозу нацбезпеці, бо Бігус отримує мільйонні гранти від закордонних організацій… Тому я вирішив дослідити цю інформацію. Думаю, це стало відомо Денису Бігусу. Так і з’явилося розслідування про мене».
Нардеп стверджує, що матеріал Bihus.Info ґрунтується на неправдивих твердженнях і метою журналістів начебто було запобігти розслідуванню Олексія Гончаренка про Дениса Бігуса. Він знову заявив, що начебто бачить «суспільний інтерес» у розслідуванні діяльності самого Дениса Бігуса і роботи редакції проєкту. І пообіцяв продовжити писати запити. За його словами, журналісти Bihus.Info порушили журналістські стандарти, не взявши у нього коментар для матеріалу про нього.
«У всій цій історії я бачу ще один суспільний інтерес — це корупція. На сайті Bihus.Info немає звітування про гранти від іноземних партнерів. Бігус збирає донати на власний ФОП. Я буду продовжувати писати звернення. Я досліджую суспільно важливу тему», — сказав Гончаренко.
Голова комітету свободи слова Ярослав Юрчишин під час засідання нагадав про важливість збалансованості в журналістських матеріалах і наголосив на необхідності звернень по коментарі. Він також порадив не ототожнювати керівника редакції й саму редакцію та закликав звертатися до Комісії з журналістської етики у випадку наявності питань стосовно того чи іншого журналістського матеріалу.
Євгеній Брагар сказав, що питання, які стосуються корупції та порушення конфліктів інтересів, не є предметом розгляду комітету свободи слова. А для того, щоб комітет зреагував на питання про тиск на медіа, має бути відповідне звернення до правоохоронних структур.
13 червня редакція Bihus.Info звернулася до Верховної Ради і Національного агентства з питань запобігання корупції щодо заяв Олексія Гончаренка. НАЗК розпочала моніторинг, після отримання результатів перевірки стане зрозуміло, чи звертатиметься редакція розслідувального проєкту до правоохоронних органів.
Нагадаємо, що 12 травня на ютуб-каналі Bihus.Info вийшов блог «Що не так з Гончаренком: гроші від мільярдера-втікача, перевзування і підготовка до виборів», у якому журналістка Світлана Стеценко розповідала, зокрема, про голосування Олексія Гончаренка проти продовження воєнного стану, «Гончаренко-центри» та їх фінансування, а також про президентські амбіції нардепа.
4 червня Олексій Гончаренко повідомив у своєму телеграм-каналі про звернення до редакції Bihus.Info, в якому він просить надати інформацію про бюджет, закладений організацією на 2025 рік, основних донорів, кількість працівників організації, середню зарплату у 2025 році та кількість сплачених податків за 2024 рік.
5 червня Денис Бігус виклав ролик на ютуб-каналі проєкту, у якому зокрема сказав, що запит нардепа Гончаренка щодо бюджету, податків та фінансування Bihus.Info можна трактувати як тиск на медіа. Він також сказав, що проєкт спільно з командою планує підготувати повноцінне журналістське розслідування, присвячене Олексію Гончаренку.
Фото: Світлана Остапа
