Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації, а Трамп формує надію і недовіру. Зведення з інформаційної війни 5-11 липня 2025 р.

Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації, а Трамп формує надію і недовіру. Зведення з інформаційної війни 5-11 липня 2025 р.

14 Липня 2025
0
277

Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації, а Трамп формує надію і недовіру. Зведення з інформаційної війни 5-11 липня 2025 р.

0
277
ГО CAT-UA дослідила новини та емоції щодо війни, які панували в українських соцмережах протягом минулого тижня 5-11 липня 2025 р.
Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації, а Трамп формує надію і недовіру. Зведення з інформаційної війни 5-11 липня 2025 р.
Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації, а Трамп формує надію і недовіру. Зведення з інформаційної війни 5-11 липня 2025 р.

Індекс настроїв соцмереж трохи піднявся та склав мінус 18 (був мінус 20 пункт). А саме: хороші новини – 27%, погані – 45%, неоднозначні – 28%.  

Хороші новини – відсіч окупанту (з помітного – перша цілком роботизована операція, удар МіГом по позиціях ворога, знищення російського прапору на кордоні Чернігівщини), удари по російському тилу (заводи), природні катаклізми в РФ, смерті топ-посадовців РФ, виробництво Україною зброї, обмін полоненими.  

Погані – обстріли (атаки на ТЦК, зміна тактики атак), припинення поставок зброї, загравання Д. Трампа з В. Путіним.  

Неоднозначні – можливе тимчасове припинення вогню, іноземні найманці на боці РФ, посилення російського угруповання у Вірменії, заклики до посилення санкцій, американські обіцянки таких, робота ППО, викриття причетного до атаки на Охматдит. 

Російська ж спільнота через популярних блогерів намагається впровадити думку про розбрат у владі України, але за межами інсайдерських чуток це майже не розходиться. 

Досягнення українців у застосуванні дронів втішають протягом всього тижня. Помітні удари по ворожому тилу (Борисоглібськ, Чебоксари тощо), чітко спрямовані на об’єкти інфраструктури для терору проти України (аеродром, винищувачі, цех з виробництва антен для подавлення дронами РЕБ, склад з КАБами). Інформація, яку (з фото- та відеодоказами) масово поширюють новинарі, супроводжується підтвердженнями від Генштабу. Багато оптимізму через нові удари по стратегічних ворожих об’єктах, а саме – Краснозаводському хімзаводу (Підмосков’я) та Ільському НПЗ (Краснодарський край): є деталі про влучання, руйнування складів, значущість атакованих підприємств для російського ВПК (виготовлення боєприпасів). Поширюються радісні новини про удари по Новоросійську, пізніше додаються повідомлення про атаку на аеропорт у Воронезькій області, пишуть про «Ковьор» і колапс у російських аеропортах через загрозу українських атак. Шириться статистика щодо збитків для авіагалузі РФ – близько 250 млн доларів. 

Святкування дня військово-морських сил додає гордості і вдячності. Доволі помітним стало святкування Дня Військово-Морських Сил ЗСУ. Особливо на Півдні чимало простих привітань від людей, а також від новинних сторінок, є повідомлення про святкування в різних регіонах. Деякі люди пов’язують удари по Новоросійську зі святом і пишуть про «святкові подарунки». 

Заяви Д. Трампа вперше за тривалий час викликають радість і надію, хоча й дуже обережні. В соцмережах, де довго тримався постійний гнів на Д.Трампа, зростає радість через його нові заяви, поки що не повертається захоплення ним, але поширення заяв про розчарування Путіним і нові санкції США проти Росії дуже значне – і від новинарів, і від людей. Деякі люди мають дуже хороший настрій і емоційно пишуть про те, що вони завжди вірили у Трампа. А у деяких – реакція на заяви Д.Трампа змішана – в світлі невпевненості, що він взагалі дасть ППО, хоч він і говорить про своє невдоволення Путіним, а західні медіа (The Times) міркують про «кінець бромансу» між ними. Ф. Мерц тим часом привернув увагу тезою, що дипломатичні можливості для завершення війни «вичерпані». Іронічно закликають висунути Д. Трампа на Нобелівську премію миру, якщо він таки відновить передачу зброї Україні. Загалом, у підсумку тижня, присутність схвального меседжа про світову підтримку у вибірці значно перевершує негативну оцінку дій партнерів. 

Обстрілів багато, тривають атаки на ТЦК та цивільні об’єкти – але влада й військові дають надію на подолання дронової загрози. Ворожі удари по ТЦК знизили явну критику мобілізації в українських соцмережах. Проукраїнські сторінки та індивідуальні користувачі обговорюють ці удари порівняно мало і стисло, більше зосереджуються на втратах серед цивільного населення в атакованих містах. Хоча помітні й заклики не йти на співпрацю з ворогом, уникати стилістичного маркування ТЦК як «людоловів». Фіксується гнів на українців, що радіють ударам по ТЦК: їм пророкують примусову участь у майбутніх війнах на боці РФ, якщо Україна програє. Тема ударів по ТЦК викликає жвавий інтерес проросійського сегменту, якщо порівнювати з загальною кількістю матеріалів про обстріли України. Російські пабліки розповідають про створення боту, куди можна завантажувати координати ТЦК для наступних атак, висловлюють показову солідарність з українцями, що ненавидять ТЦК. 

Д. Трамп на початку тижня обурює українців «незнанням», як закінчити війну, Китай – підтримкою РФ. Вірусно з гнівом ширився меседж про те, що президент США «не знає», в який спосіб закінчувати війну: стислість, з якою Д. Трамп відповів на запитання медіа, привернула достатньо уваги й фідбеку. Українці також стривожені китайською загрозою, страхом, що Китай виступить на боці Росії, ці заяви продовжують обговорювати українські експерти. 

Фіксується увага до нових геополітичних витівок Кремля. Помітною стає інформація ГУР про залучення ЗС РФ військових з Лаосу для розмінування на Курщині й лікування поранених бійців, проте новинні пабліки це подають як наміри повноцінно втягнути ще одну країну у війну (поряд із КНДР). Також – гнів через події на Кавказі: Росія накопичує додатковий контингент на базі у вірменському Ґюмрі для створення тиску на Азербайджан. 

Емоції українців 

Гнів присутній в 32% постів на тему війни на початку тижня більше гніву на Трампа, але після вівторка цей гнів падає, а починає зростати гнів на росіян, бо почалися великі удари по Луцьку, Києву, Чернівцях, Львову. Постійно тримається гнів на зрадників серед українців. В критиці влади гнів розрізнений, але періодично зростає якась тема, яка потім зникає. 

Тривога – 20% –  постійно тривожно чекають на нові російські атаки, тривоги додають повідомлення про безпілотник, що залетів з Білорусі до Литви, повідомлення про значне нарощування виробництва шахедів в Росії. Багато повідомлень про повітряні тривоги. 

Сум – 14%. 

Радість – 13.6% – постійні удари по тилах, особливо радісно, коли вони десь близько біля Москви, або коли закривають аеропорти. Радість через світову підтримку, повідомлення про нову допомогу від США та про допомогу від Європи. Радість через успіхи ЗСУ та постійні повідомлення про зростання втрат росіян. 

Гордість – 8.9%. 

Надія – 5.1% – після атак є поширення постів-молитов, тримається надія на перемогу, на світову підтримку, на те, що російська економіка не витримає війни. 

Вдячність – 2.7%. 

Втома – 2.3% – зростає в дні великих атак по українських містах, особливо під ранок, коли люди починають збиратися на роботу. Є втомлені вірші, емоційна втома і втомлені роздратовані заяви, що всі кругом ниють про втому, і це втомлює. Також втома завжди трохи зростає ввечері разом з чеканням на нову російську атаку. 

Сміх – 1.5% – зростає в день, коли росіяни ледь не збили білоруський цивільний літак. 

Для довідки 

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.  

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент. 

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати. 

Фото: Glenn Carstens-Peters / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
277
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду