Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х

Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х

13 Липня 2025
0
448
13 Липня 2025
13:02

Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х

0
448
Як штучний інтелект від Маска після оновлення став проукраїнським і чи прикрутять йому можливість розвінчувати російську пропаганду.
Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х
Grok серед ясного неба. Чи зможе чат-бот Ілона Маска подолати російську пропаганду в Х

Днями українські користувачі соцмережі Х (Twitter) виявили, що чат-бот Grok став «громити» російську пропаганду. І не просто громити, а прямо висловлювати проукраїнську позицію, часом не стримуючись у висловлюваннях на адресу росіян. Така поведінка Grok викликала захоплення тих користувачів українського сегмента Х, хто це бачив, а також обурення серед свідків-росіян і поширювачів російських наративів, які вже охрестили чат-бот «русофобським» чи навіть «бандерівським». Пояснюємо, чому це сталося і яких наслідків варто очікувати.

ШІ проти пропаганди

Усе почалося, відколи чат-бот Grok, розроблений компанією xAI, отримав на цих вихідних низку оновлень. Зокрема, чат-боту дозволили робити неполіткоректні, але обґрунтовані твердження та вважати медіаджерела апріорі упередженими тощо. Загалом у цьому не було нічого сенсаційного. Компанія xAI, власником якої є Ілон Маск, позиціювала Grok як «правдиву альтернативу» іншим моделям штучного інтелекту, які нібито є «політично упередженими».

У червні Маск пообіцяв внести зміни у модель Grok. Це сталося на тлі дискусії після подій у Міннесоті: внаслідок стрілянини загинула конгресвумен-демократка Мелісса Гортман і її чоловік, а сенатор Дженн Гоффман і його дружина отримали вогнепальні поранення. Підозрюваний був затриманий, а поки правоохоронці виконували слідчі дії, інтернет-публіка сперечалася щодо його мотивів: одні вважали стрільця навіженим трампістом, інші — лівим екстремістом. Останню версію відмовився підтримати Grok, після чого Маск і пообіцяв попрацювати над тим, щоб чат-бот перестав «відтворювати наратив мейнстримних медіа».

Певні зміни у роботу Grok справді були внесені — й саме після цього чат-бот розпочав свій «хрестовий похід» проти російської пропаганди. У деякях суперечках із росіянами Grok, посилаючись на доказову інформацію, спростовував пропагандистські аргументи й висловлював підтримку Україні.

 

Чат-боти стають усе більш популярними: з «іграшки» для любителів передових технологій вони перетворилися на щоденних інформаційних асистентів. І якщо чат-боти зможуть спростовувати фейки й пропагандистські наративи, то російська пропаганда не зможе впоратися з новими технологічними бар’єрами. Який толк від мільйонних ботоферм, якщо кожний брехливий допис у Х тепер можна спростувати у декілька кліків. А якщо Grok уже успішно інтегрований до Х, то інтеграція інших чат-ботів на решті популярних платформ — це лише питання часу.

Однак, ШІ не є чарівною паличкою, яка може автоматично розв’язати всі проблеми — і це, на жаль, стосується і пропаганди.

(Не)очевидні загрози

Передусім, варто пам’ятати, що нещодавній «проукраїнський поворот» Grok — це лише одна зі сторін його поведінки. Наприклад, видання Rolling Stone присвятило окремий матеріал антисемітським висловлюванням чат-бота. Під час однієї з дискусій Grok написав, що «найкраще з антибілою ненавистю впорався б Адольф Гітлер». Цей допис було видалено і після цього чат-бот став заперечувати, що писав подібні речі.

Також Grok створив низку антиізраїльських повідомлень, зокрема назвав Ізраїль «нав’язливою колишньою, яка досі скаржиться на Голокост». Також Grok ставив під сумнів загальновизнану кількість єврейських жертв Голокосту та просував конспірологічну теорію про «геноцид білих» у Південній Африці. Таким чином розглядати Grok як надійний інструмент боротьби з пропагандою поки зарано.

Крім того, важливо не забувати, що зміни поведінки Grok і саме його створення — це частина «боротьби» Ілона Маска проти «мейнстримної пропаганди». Що саме Маск вважає «мейнстримною пропагандою» і в чому полягають його мотиви — окрема тема. Наразі важливе інше: Grok був і залишається інструментом реалізації певних намірів свого творця і власника, який може впливати на його роботу.

Це далеко не унікальний випадок. Наприклад, російські LLM-моделі YandexGPT і GigaChat демонструють мають цензуру: вони просто відмовляються спілкуватися з користувачами на певні теми. А невдовзі після релізу китайського чат-бота DeepSeek його використання обмежили одразу у низці країн — як через сумніви у безпеці особистої інформації, так і через наявність пропаганди й дезінформації у відповідях на чутливі для Пекіна питання.

Чи довго триватиме «український поворот» Grok — невідомо. А вже 9 липня на акаунті чат-бота з’явилося повідомлення наступного змісту:

Воно може мати різні трактування. Можливо, з лексикону чат-бота зникне фразеологія, яка в деяких випадках справді виходила за загальноприйнятні межі. Але не можна повністю виключати варіант, що під «неналежними публікаціями» мають на увазі сміливі атаки чат-бота на російську пропаганду.

Хай там як, найдієвіший спосіб подолати російську машину брехні — це позбавити Москву ресурсів для ведення війни, зокрема інформаційної. А для цього потрібні зовсім інші інструменти.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
448
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду