
Україна та Італія започаткували Альянс культурної стійкості


10 липня в рамках Конференції з питань відновлення України (URC2025) у Римі, Італія, підписали Римський маніфест про створення Альянсу культурної стійкості — міжнародної ініціативи, яку координуватиме Україна. Альянс сприятиме об'єднанню міжнародних зусиль задля захисту й відновлення української культури як у період воєнних дій, так і в повоєнний час.
Про це розповіли у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій (МКСК).
Маніфест представили під час панельної дискусії «Культура як наріжний камінь розвитку людського капіталу» в межах URC2025. Його підписали міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький та міністр культури Італійської Республіки Алессандро Джулі.
Як повідомили у МКСК, Римський маніфест є відкритий для приєднання урядів, міжнародних організацій та громадянського суспільства.
Альянс базується на принципах солідарності, спільної відповідальності та культурного різноманіття й об’єднує учасників з метою підтримки спільних зусиль щодо включення культури в довгострокові програми відновлення та розвитку.
Під час зустрічі міністри обговорили питання зміцнення партнерства у сфері культури, підготовку фахівців у галузі реставрації й збереження об’єктів культурної спадщини. Також вони обговорили спільні зусилля з протидії незаконному обігу культурних цінностей та притягнення до відповідальності за злочини проти культури.
«Ми раді підтвердити нашу незмінну підтримку України. Кожен обстріляний театр, кожен розграбований музей, кожна зруйнована церква є кривавою раною в серці українського народу. Це також напад на європейську культуру та наруга над усім людством», — сказав міністр культури Італії Алессандро Джулі.
Микола Точицький подякував італійському колезі за фінансову допомогу, яку надає уряд Італії для посилення спроможностей культурних інституцій та відновлення постраждалих внаслідок збройної агресії РФ об’єктів культурної спадщини України, зокрема в Одесі та Одеській області.
Нагадаємо, ЮНЕСКО враховуватиме вплив війни на об’єкти всесвітньої спадщини. Відповідну поправку було ухвалено 8 липня під час 47-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Її ініціювала Україна.
Фото: МКСК
