
Кримськотатарська газета Qırım відзначає 36-ту річницю заснування


Кримськотатарська газета Qırım сьогодні святкує 36-річчя. 7 липня 1989 року вийшов перший номер газети, яка тоді мала назву Dostluq («Дружба»). Видання стало важливим у відродженні кримськотатарської мови, культури та ідентичності після радянських репресій.
Про це повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр у фейсбуці.
Dostluq була першою газетою, що публікувалася кримськотатарською мовою після депортації 1944 року. У 1990-х роках вона змінила назву на Qırım («Крим»), що символізувало прагнення кримських татар повернутися на свою історичну батьківщину та відновити свої права.
У Кримськотатарському культурному центрі зазначили, що після окупації Криму у 2014 році незалежна кримськотатарська газета Qırım опинилася під тиском російської окупаційної влади.
Видання та його журналісти зазнають постійних переслідувань, обшуків та цензури:
- У 2021 році окупаційний суд оштрафував головного редактора газети Бекіра Мамутова за публікацію доповіді ООН, де згадувався заборонений у Росії Меджліс кримськотатарського народу.
- У травні 2024 року російські силовики обшукали дім Мамутова та редакцію газети — вилучили техніку. Причиною став матеріал про відмову кримських татар воювати проти України. Після цього редакцію оштрафували на 300 тисяч рублів.
- У червні того ж року Мамутов отримав ще один штраф — на 100 тисяч рублів — за публікацію інтерв’ю з кримським татарином про мобілізацію в тимчасово окупованому Криму.
- У серпні 2024 року окупанти наклали штраф на засновника газети Сейрана Ібрагімова — 250 тисяч рублів — за «зловживання свободою інформації».
- У грудні 2024-го Мамутов і Ібрагімов знову були оштрафовані — цього разу на 4 тисячі рублів — за публікацію кримськотатарською мовою статті про радянську дисидентку Людмилу Алексєєву.
«Попри тиск і репресії, газета Qırım продовжує свою діяльність, залишаючись джерелом правдивої інформації для кримськотатарського народу», — наголосили в редакції.
Нагадаємо, що в тимчасово окупованому Криму редактора кримськотатарської газети Qirim Бекіра Мамутова оштрафували на 4000 рублів за публікацію біографії правозахисниці.
Також окупаційний Київський «райсуд» Сімферополя не задовольнив апеляційну скаргу газети Qırım та затвердив юрособі штраф у 300 тисяч рублів за дискредитацію ЗС Росії: приводом для протоколу стала публікація на сайті газети.
Раніше цей самий «суд» визнав кримськотатарську газету Qırım винною в «дискредитації» збройних сил Росії.
Фото: Avdet.org
