
RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану
RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану


Через рік після вбивства опозиційного казахстанського журналіста Айдоса Садикова, який був біженцем в Україні, українське досудове розслідування призупинено через відсутність співпраці з боку влади Казахстану. Про це повідомляє міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF).
В організації кажуть, що підозрювані у вбивстві досі на волі, замовники не встановлені, а сім’я журналіста перебуває під тиском. «Репортери без кордонів» закликали Казахстан співпрацювати з Україною, щоб повністю розслідувати злочин.
«Цей злочин не повинен залишитися безкарним. Казахстан зобов'язаний з'ясувати всі факти і повною мірою співпрацювати з Україною в ході досудового розслідування, яке наразі триває, щоб виявити, заарештувати та притягнути до відповідальності виконавців і замовників цього вбивства.
Його дружина Наталія Садикова, також журналістка, має отримати відповіді, а погрози на її адресу повинні припинитися. RSF закликають українську владу гарантувати її безпеку», — сказала регіональна менеджерка RSF з питань України Полін Мофре.
Після смерті чоловіка Наталія Садикова, її адвокат і деякі казахстанські журналісти стали об'єктами дзвінків і повідомлень від невідомих людей, а також спроб фішингу. Хоча деякі з цих атак неможливо безпосередньо пов’язати з убивством Айдоса Садикова, інші містять пряме посилання, адже описують двох підозрюваних у вбивстві чоловіка Садикової як «красенів» і вихваляють президента країни Касима-Жомарта Токаєва.
Ці онлайн-залякування журналістки є організованими — RSF дослідили це та виділили два етапи. Спочатку хакери кілька разів спробували скомпрометувати облікові записи Наталії Садикової, підробляючи адреси служби підтримки Google за допомогою тайпсквотингу gogle(.)com — методу, спрямованого на використання доменного імені відомої компанії шляхом навмисного додавання друкарської помилки.
Для цього вони у 2024 році орендували платні фішингові сервіси Void Balaur — групи кібернайманців, яку підозрюють у зв’язках з російським урядом. Інформацію про використання цієї послуги підтверджують показники, якими з RSF поділилася спільнота з інформаційної безпеки Sekoia.io.
Одночасно журналістка зазнала телефонного цькування в телеграмі і вотсапі з казахстанських та російських номерів. Один із номерів, з якого надходили численні дзвінки та образи, мав логотип Міністерства внутрішніх справ Казахстану в зображенні профілю у вотсапі.
Повідомляється, що на другому етапі, у 2025 році, ті ж самі хакери використовували інший фішинговий сервіс. Цього разу — без очевидного зв’язку з групою Void Balaur, хоча спосіб дії залишається майже ідентичним.
Нагадаємо, 18 червня 2024 року в Києві невідомий стріляв у казахстанського опозиційного журналіста Айдоса Садикова. За даними Нацполіції, до авто, в якому журналіст перебував з дружиною, підійшов невідомий та вистрілив у чоловіка, після чого втік. Жінка не зазнала поранень.
Журналіст перебував у реанімації у важкому стані, йому стріляли в голову. У ніч проти 2 липня Айдос Садиков помер у лікарні. 5 липня з ним попрощались у Києві.
Київська прокуратура розпочала досудове розслідування. 21 червня поліція оголосила, що знайшла ймовірних виконавців замаху на Садикова. Ними виявилися двоє громадян Казахстану — 33-річний Мейрам Каратаєв і 36-річний Алтай Жаканбаєв. Територію України підозрювані покинули в день замаху, перетнувши кордон з Молдовою. Їх оголосили в міжнародний розшук.
22 червня 36-річний Алтай Жаканбаєв, якого підозрюють у замаху, сам здався правоохоронним органам Казахстану. Офіс генпрокурора заявив, що розпочинає екстрадиційну процедуру щодо підозрюваних у вбивстві Садикова. Проте голова Сенату Казахстану Маулен Ашимбаєв заявив, що Казахстан не видаватиме Україні підозрюваного.
Дружина журналіста Наталія Садикова впевнена, що до замаху на Айдоса причетний президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. Сам Токаєв заявив, що Казахстан готовий долучитися до розслідування замаху на Садикова.
У серпні «Українська правда» повідомила, що два підозрювані у виконанні замаху на Садикова, імена яких назвала Нацполіція України, ймовірно, працювали в Комітеті національної безпеки та Службі зовнішньої розвідки Казахстану.
У травні 2025 року у Казахстані відмовилися допитувати підозрюваних у вбивстві Айдоса Садикова. Генпрокуратура країни послалася на «недостатність доказової бази».
Раніше Айдос Садиков зазнав кримінального переслідування на своїй батьківщині. У 2010 році його засудили до двох років позбавлення волі за звинуваченням у нібито «хуліганстві», а звільнили у 2012-му. Садиков займався активною громадською діяльністю, влаштовував акції протесту, був головою обласної філії опозиційної соціал-демократичної партії «Азат».
З 2014 року Садиков і його дружина-журналістка жили в Україні в статусі біженців.
Айдос і Наталія Садикови разом вели власний ютуб-канал «Бәсе», на якому, зокрема, критикували владу Казахстану та олігархів. Айдос Садиков також відомий підтримкою протестів у Казахстані в січні 2022 року, коли для їх придушення вводили війська ОДКБ. У жовтні 2023 року його оголосили в розшук у Казахстані за так зване «розпалювання ворожнечі».
Останнє відео на його каналі — «Президент Казахстану став маріонеткою російських агентів впливу» — опубліковане 18 червня 2024 року.
Фото: RSF
