
У Фінляндії журналістів видання Helsingin Sanomat засудили за розголошення державної таємниці
У Фінляндії журналістів видання Helsingin Sanomat засудили за розголошення державної таємниці


У Фінляндії апеляційний суд Гельсінкі оголосив вирок двом журналістам видання Helsingin Sanomat за розголошення державної таємниці. Про це повідомляє фінський суспільний мовник Yle.
Туомо Пієтіляйнен отримав чотири місяці умовного ув’язнення, а Лаура Халмінен — штраф у розмірі 80 денних ставок. Обвинувачення проти їхнього керівника Калле Сільфверберга зняли.
Справу відкрили через публікацію матеріалу у 2017 року щодо Центру військової розвідки Сил оборони Фінляндії, а також через подальші неоприлюднені матеріали. За даними слідства, журналісти використали секретні документи Сил оборони. Їх звинуватили в розкритті розвідувальної інформації, засекреченої з міркувань зовнішньої безпеки країни.
Суд постановив, що працівники Helsingin Sanomat відповідальні за розголошення державної таємниці незалежно від редакційного рішення керівництва. На думку суду, у цьому випадку зовнішня безпека переважила свободу слова.
«Публікацію не можна виправдати прагненням донести до громадськості суспільно важливу інформацію. Основна увага була зосереджена на демонстрації державних таємниць, які могли завдати шкоди зовнішній безпеці Фінляндії, без належної участі в публічній дискусії», — йдеться в рішенні суду.
Це рішення ще можна оскаржити у Верховному суді.
Нагадаємо, у 2017 році фінська газета Helsingin Sanomat опублікувала секретні дані воєнної розвідки. У статті використали секретні матеріали Оборонних сил 2010 і 2004 років. Через це у Фінляндії порушили кримінальну справу.
Пізніше в будинку журналістки Лаури Халмінен, яка опублікувала секретні дані розвідки, провели обшук. Він тривав близько чотирьох годин. Тоді правоохоронці вилучили ноутбук, мобільний телефон, планшет і кілька флеш-накопичувачів.
У січні 2023 року Гельсінський окружний суд визнав винними в розкритті таємної інформації двох журналістів газети Helsingin Sanomat.
Головним відповідальним автором визначили журналіста Туомо Пієтіляйнена та зобов'язали його сплатити 50 денних штрафів, а співавторку статті Лауру Халмінен, яка відігравала другорядну роль у створенні матеріалу, не покарали через те, що та намагалася з’ясувати правомірність публікації всього, що ввійшло до статті.
Тоді журналісти не визнали своєї провини, а також наголосили, що не самі ухвалювали рішення про публікацію матеріалу.
Зараз Пієтіляйнен продовжує працювати в Helsingin Sanomat, а Халмінен і Сільфверберг — ні.
Фото: Яні Сайкко / Yle
