
У Грузії журналістам заборонили проводити фото- та відеозйомку в судах
У Грузії журналістам заборонили проводити фото- та відеозйомку в судах


У Грузії заборонили фото- та відеознімання судових процесів. Про це повідомило «Эхо Кавказа».
За даними медіа, журналістам не дозволяють навіть заходити на подвір’я Тбіліського міського суду. Знімати на телефон у будівлі також заборонено.
Згідно з рішенням керівної партії «Грузинська мрія», дозвіл на знімання в судах у виняткових випадках надаватиме Вища рада юстиції. Навіть тоді зйомку, ймовірно, проводитимуть працівники суду.
Подібна заборона вже діяла з 2007 року за правління Єдиного національного руху. «Грузинська мрія» скасувала її у 2013 році.
Нещодавно контрольований партією влади «Грузинська мрія» парламент Грузії також прийняв поправки до закону про свободу висловлення думки, які істотно посилюють правила, що стосуються наклепів. З чинного формулювання наклепу виключається умова, що така заява має завдавати шкоди — тепер достатньо, що вона «ганьбить ім'я». Обов’язок доведення правоти покладено на відповідача, а строки розгляду справ скорочено до 10 днів.
Нагадаємо, 1 квітня контрольований партією «Грузинська мрія» парламент Грузії ухвалив у третьому читанні кілька законів та поправок до законів, які обмежують діяльність медіа та неурядових організацій.
Серед цих законів, зокрема, був «Акт про реєстрацію іноземних агентів», складений на основі американського закону про іноземних агентів FARA. Як стверджували опозиція та представники громадянського суспільства, цей закон спрямований проти незалежних громадських організацій та медіа.
Зміни в законі про мовлення передбачали повну заборону іноземного фінансування мовників, нові обмеження для журналістської діяльності, зокрема щодо захисту джерел, а також контроль та санкції за порушення.
Також передбачалося вилучення терміна «гендер» із 15 чинних законів Грузії.
31 травня набув чинності закон Грузії «про іноагентів». У Європейському Союзі вважають, що це є «серйозним кроком назад для демократії країни». Грузинську владу закликали звільнити всіх несправедливо затриманих журналістів, активістів, протестувальників та політичних лідерів.
Понад 20 медіаорганізацій закликали владу Грузії скасувати репресивні закони й припинити напади на медіа. Вони також закликали міжнародну спільноту та ЄС чинити тиск на грузинську владу та підтримувати незалежну журналістику в країні.
Фото: Salome Chaduneli / «Радіо Свобода»
