
На 86-му році життя помер поет і дисидент Ігор Калинець


Сьогодні, 28 червня, у Львові помер поет, письменник, дисидент, багаторічний політв’язень радянських таборів і лавреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Ігор Калинець. Про це повідомив мер Львова Андрій Садовий.
«На 86-му році життя відійшов у вічність Ігор Калинець — почесний громадянин міста Львова, поет, письменник, дисидент, багаторічний політв’язень радянських таборів. Разом із Іриною Калинець вони стали голосом української гідності у найтемніші часи. Світла пам’ять. Щирі співчуття рідним і близьким», — написав Садовий.
Допис про смерть Ігоря Калинця також опублікувала у фейсбуці його донька Дзвінка Калинець-Мамчур.
Ігор Калинець народився 9 липня 1939 року у місті Ходорів Львівської області. У 1956-1961 роках він навчався на філологічному факультеті Львівського національного університету імені І. Франка. Після його закінчення понад десять років працював у Львівському обласному державному архіві — з 1961 до 1972 року.
У 1972 році радянська влада засудила поета на шість років увʼязнення суворого режиму і три роки заслання за участь у дисидентському русі. Своє покарання Ігор Калинець відбував у пермських концтаборах разом з Іваном Світличним, Василем Стусом і Миколою Горбалем.
Після повернення до Львова у 1981 році Калинець працював у Львівській науковій бібліотеці імені В. Стефаника. З 1987 року — брав участь у виданні самвидавного журналу «Євшан-зілля», згодом став його редактором.
У 1992 році став лавреатом Шевченківської премії та премії імені Василя Стуса. У 2015 році був висунутий Інститутом Івана Франка НАН України як кандидат на Нобелівську премію з літератури.
Як пише «Читомо», у 2016-му Ігоря Калинця нагородили орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня, проте він відмовився від нього, на знак протесту проти, за його словами, «жорстокого зросійщення».
У 2022 році Ігор Калинець отримав відзнаку «Народний поет України».
Серед поетичних збірок письменника — «Вогонь Купала», «Відчинення вертепу», «Підсумовуючи мовчання», «Коронування опудала», «Слово триваюче» та «Терновий колір любові».
Нагадаємо, торік у лютому помер український дисидент і борець за незалежність Степан Хмара, який брав активну участь у створенні українського самвидаву і відбув у радянських таборах та засланні сім років.
Фото: «Радіо Свобода»
