
Російські дронові атаки в Херсонській області є злочинами проти людяності, — висновки Комісії ООН
Російські дронові атаки в Херсонській області є злочинами проти людяності, — висновки Комісії ООН


У середу, 28 травня 2025 року, відбулася онлайн-пресконференція Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування щодо України. Члени Комісії представили нову доповідь про систематичні атаки російських військ дронами на цивільне населення в Херсонській області.
Згідно з доповіддю, з липня 2024 року російські війська регулярно атакували цивільних на території понад 100 кілометрів уздовж правого берега Дніпра на Херсонщині. За офіційними даними, внаслідок обстрілів безпілотниками Херсона та ще 16 населених пунктів загинуло майже 150 мирних мешканців, сотні отримали поранення.
У пресконференції взяли участь комісари Ерік Мьосе (голова), Пабло де Грейфф та Врінда Ґровер. Вони презентували ключові висновки розслідування, зокрема щодо широкомасштабного і системного характеру атак з боку російських військових.
«Атаки безпілотників були широкомасштабними, системними і проводилися в рамках скоординованої державної політики. Це було сплановано, спрямовано та організовано», — зазначив Ерік Мьосе. За його словами, Комісія дійшла висновку, що ці атаки були навмисними і націленими на цивільних осіб, що може кваліфікуватися як злочини проти людяності.
Пабло де Грейфф навів приклади наслідків таких атак. Так, у вересні 2022 року в селі Понятівка подружжя зазнало удару дрона з вибухівкою. Жінка, яка вижила, розповіла, як її 54-річний чоловік помер у неї на руках, бо швидка не змогла прибути вчасно. Жінка намагалася зупинити кровотечу за допомогою футболки, але цього було недостатньо.
Медичні автомобілі, які мають особливий захист відповідно до міжнародного гуманітарного права, також ставали мішенню. Через це деякі постраждалі не отримували допомогу і помирали.
У листопаді 2024 року в селі Станіслав дрон поцілив у 44-річного чоловіка, який їхав на мопеді. Під час надання йому допомоги безпілотник скинув ще дві вибухівки на машину швидкої.
«Використання дронів для атак на цивільне населення і об’єкти є порушенням основоположного принципу міжнародного гуманітарного права. Зібрані докази не залишають сумнівів у тому, що росіяни вчиняли ці злочини навмисно», — наголосив де Грейфф.
- Читайте також: Викрадення та катування. Комісія ООН представила новий звіт про російські воєнні злочини в Україні
Комісарка Врінда Ґровер звернула увагу на ще один аспект: використання погроз та інформаційного терору. За її словами, російські військові та їхні прибічники поширювали повідомлення із погрозами з метою посіяти страх серед цивільного населення. Одне з таких повідомлень у телеграмі, адресоване мешканцям Херсонської області, містило заклик «забиратися з міста до того, як опаде листя» і фразу: «Ви — ті, кому судилося померти».
«Масовий страх, терор і подальша обстановка примусу змусили тисячі людей залишити свої домівки. Це може вважатися злочином проти людяності у формі насильницького переміщення населення», — підкреслила Ґровер.
Також було задокументовано удари безпілотників по цивільній інфраструктурі, транспортних засобах і рятувальних службах. У результаті багато населених пунктів стали непридатними для життя.
Довідкова карта відповідної місцевості Херсонської області
Щодо заяв Росії про атаки Збройних сил України на цивільні об’єкти Комісія повідомила, що ці твердження неможливо було перевірити через відсутність постраждалих, свідків і співпраці з російською владою.
Комісія вивчила понад 300 загальнодоступних відео атак, а також 600 дописів, розміщених у телеграм-каналах, та встановила особи жертв цих атак, де це було можливо. Було опитано 91 особу з районів, що зазнали ударів, включно з потерпілими, свідками, представниками місцевої влади та медичним персоналом.
Комісари повідомили, що надалі планують розслідувати також нещодавні атаки на українські міста. При цьому вони зазначили, що масштаб досліджень обмежується доступом до територій та ресурсами.
Ознайомитися з повним текстом доповіді можна за посиланням.
Довідка. Незалежна міжнародна комісія з розслідування щодо України була створена Радою з прав людини ООН для фіксації імовірних порушень прав людини, міжнародного гуманітарного права та пов’язаних із ними злочинів у контексті російської агресії. Комісари працюють незалежно від урядів, організацій та самої ООН.
