МКСК назвало вимогу про відставку Точицького «частиною кампанії проти міністерства»

МКСК назвало вимогу про відставку Точицького «частиною кампанії проти міністерства»

28 Травня 2025
0
783
28 Травня 2025
08:59

МКСК назвало вимогу про відставку Точицького «частиною кампанії проти міністерства»

0
783
У міністерстві кажуть, що наведені в документі «Коаліції дієвців культури» твердження є маніпулятивними, а оцінки емоційними.
МКСК назвало вимогу про відставку Точицького «частиною кампанії проти міністерства»
МКСК назвало вимогу про відставку Точицького «частиною кампанії проти міністерства»

У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій назвали частиною інформаційної кампанії проти відомства лист громадської організації «Коаліція дієвців культури», який містить звинувачення на адресу відомства та його посадових осіб. Про це йдеться в заяві МКСК.

«Міністерство культури та стратегічних комунікацій вбачає у інформаційній кампанії, що триває вже декілька місяців, замовлення з боку кіл, невдоволених забороною на забудову історичних місць Києва та України. Лист громадської організації "Коаліція дієвців культури", який був розповсюджений у соцмережах і ЗМІ, є частиною цієї кампанії», — йдеться в заяві відомства.

У міністерстві додають, що наведені в документі твердження є маніпулятивними, а оцінки емоційними, і вони є «спробою захисту інтересів вузького кола осіб, часто не пов’язаних з питаннями культури».

«Звинувачення у безпорадності та неефективності щодо збереження культурної спадщини України та згадки про осіб Міністерства, які відповідають за цей напрямок, засвідчує справжніх замовників цієї кампанії. На початку каденції було змінено структуру Міністерства та попереднє керівництво Департаменту, відповідального за захист та збереження культурної спадщини. Особи, які очолили профільний напрямок, мають вищу освіту в сфері архітектури, викладають курси для студентів-реставраторів, мають досвід роботи у сфері міжнародного права. Завдяки їхній професійності та неупередженості, були переглянуті низка рішень попереднього керівництва щодо погодження реконструкцій та будівництва в історичних ареалах по всій країні», — вказують у міністерстві.

Окрім того, в МКСК кажуть, що звільнення гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відбулось за порушення умов контракту в частині збереження культурної спадщини, але було «використано як привід для продовження медіавійни».

Водночас у відомстві зазначають, що ГО «Коаліція дієвців культури» не вперше є ініціатором медіаатаки на Міністерство культури та стратегічних комунікацій і «впродовж кількох місяців проводила інформаційну кампанію для здійснення евакуації культурних цінностей силами своїх місцевих представників, які, в свою чергу здійснювали тиск на колективи музеїв, аби ті погоджувалися із вимогою повної евакуації та надавали доступ до сховищ».

У відомстві вважають, що перевірка звітної документації цієї організації з боку МКСК може також бути однією з причин активізації інформаційних випадів на адресу міністерства.

«МКСК переконано, що лише спільні зусилля та конструктивний підхід можуть реально зберегти і захистити українську культурну спадщину, яка є частиною загальноєвропейської культурної спадщини», — підсумовується в заяві.

Нагадаємо, що напередодні діячі культури й активісти громадянського суспільства вимагали відставки міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького через «управлінську безпорадність і неефективність», зокрема щодо збереження культурної спадщини України. 

Заяву підписали більше двохсот людей, серед них: представники ГО «Коаліція дієвців культури», президія Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, засновник книгарні «Сенс», низка представників видавництв, мистецтвознавці, громадські діячі, актори, режисери, правозахисники, керівники музеїв, викладачі, а також представники медіа.

Звернення відкрите до підписів за посиланням

 22 травня стало відомо про звільнення генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка. За даними МКСК, його звільнили через «неналежне виконання умов контракту та виявлені порушення у діяльності заповідника» на підставі доповідної записки директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини МКСК Володимира Шорнікова.

Водночас міністр Микола Точицький заявив, що звільнення Остапенка є «відповіддю на його слабку позицію» у виконанні закону про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією, і результат року його роботи «не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство».

Сам Остапенко сказав, що йому не надали жодних пояснень та попереджень перед звільненням, а також офіційних зауважень щодо його роботи. Водночас, за його словами, протягом останніх тижнів ширились чутки про «залаштункову боротьбу за контроль над Лаврою».

За словами Остапенка, ввечері 21 травня йому зателефонував Шорніков та попросив про термінову зустріч. Представники департаменту приїхали до Остапенка близько 20:30 та показали наказ про звільнення.

Також 22 травня працівники національного заповідника «Софія Київська» оприлюднили звернення до Президента України, в якому заявили про тиск з боку МКСК та закликали забезпечити збереження пам’яток музейного комплексу, а також продовжити контракт з гендиректоркою заповідника Нелею Куковальською, яку відсторонили від виконання обов'язків під час останньої перевірки, ініційованої міністерством.

28 травня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформполітики збирався провести окреме засідання з приводу нещодавнього звільнення Максима Остапенка та відсторонення від виконання обов'язків Нелі Куковальської. 

27 травня керівник секретаріату комітету Віталій Бабенко повідомив, що засідання перенесли на 4 червня. 

Фото: Микола Точицький / Офіс президента

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
783
Читайте також
21.05.2025 09:00
Анастасія Платонова
для «Детектора медіа»
1 229
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду