
Діячі культури й активісти громадянського суспільства вимагають відставки міністра Миколи Точицького
Діячі культури й активісти громадянського суспільства вимагають відставки міністра Миколи Точицького


Діячі культури й активісти громадянського суспільства вимагають відставки міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького через «управлінську безпорадність і неефективність», зокрема щодо збереження культурної спадщини України. Про це йдеться у відповідному відкритому листі прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, опублікованому на фейсбук-сторінці ГО «Коаліція дієвців культури».
«Бездіяльність міністра щодо евакуації державного музейного фонду, кадрові призначення некомпетентних управлінців у сфері культурної спадщини (а саме — Сергія Бєляєва, заступника міністра з культурної спадщини, та Володимира Шорнікова, директора департаменту захисту та збереження культурної спадщини), необґрунтованість управлінських рішень щодо звільнень очільників інституцій, неефективне планування бюджетного фінансування та використання донорської допомоги, непрозора комунікація діяльності МКСК призводять до втрати довіри та поваги до органу державного управління в сфері культури в суспільстві та можливих втрат кадрового потенціалу, об’єктів культурної спадщини та державного музейного фонду», — зазначили в листі.
Приводом для ініціативи стало нещодавнє звільнення Максима Остапенка з посади директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». На думку авторів звернення, це звільнення демонструє порушення з боку міністра та його підлеглих.
Так, у відповідь на допис Миколи Точицького, в якому він назвав звільнення Остапенка відповіддю на його нібито слабку позицію у виконанні закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», дієвці культури зауважили, що за реалізацію цього закону відповідає Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.
Крім того, підзаконні нормативно-правові акти перебувають на етапі розробки, а розгляд справи про користування майном Лаври в Київському господарському суді триває з весни 2023 року, тому лише після рішення суду судові виконавці можуть почати усувати перешкоди у використанні майна Лаври.
«Це аж ніяк не належить до повноважень керівника заповідника. Натомість, обов'язки директора Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” полягають у збереженні, захисті культурної спадщини і у розвитку музею. Таким чином міністр публічно спонукає підлеглого до порушення закону і дій поза межами посадових обов'язків», — ідеться в листі.
Автори також звернули увагу, що 12 лютого 2025 року Максим Остапенко окремим листом проінформував МКСК про необхідність терміново скасувати наказ від 4 липня 2013 року за підписом міністра Леоніда Новохатька про «План організації та розвитку територій Національного заповідника "Києво-Печерська лавра"», який дав можливість побудувати там більше 20 нових об’єктів, більше десятка з яких — з порушенням чинного законодавства, на території об’єкту ЮНЕСКО. Однак станом на травень 2025 року наказ не був скасований.
У листі також наголосили на тому, що процедура звільнення очільника заповідника без обґрунтувань і пояснень, у неробочий час поза межами установи обурила громадськість. «Таке ставлення демонструє зневагу державців до людської гідності як найбільшої цінності і неприйнятний стиль корпоративної культури в органах влади», — вважають автори звернення.
Крім того, у зверненні розповіли про те, що в березні 2024 року за «рекомендацією» тогочасного міністра на посаду заступниці генерального директора з платних послуг заповідника було призначено Світлану Котляревську, «яка більше року публічно висвітлювала свої ініціативи з надання заповідником платних послуг — функціонування кафе, продаж мерчу, освітні та розважальні активності».
«У підсумку саме робота кафе на території Лаври закидається Максиму Остапенку як порушення режиму збереження культурної спадщини. Натомість пані Котляревська призначена виконувачкою обов’язків генерального директора», — зауважили підписанти.
Серед причин необхідності відставки Точицького в листі також назвали неефективну політику фінансування збереження культурної спадщини, некомпетентність команди та неспроможність забезпечити проведення конкурсів.
«Нефахові комунікації, постійна зміна офіційних причин звільнення, характер звинувачень, їх непослідовність дає громадськості привід замислюватися про справжні приховані мотиви ініціаторів звільнення.
Ми вимагаємо відставки міністра культури та стратегічних комунікацій, звільнення чиновників, відповідальних за деструктивну діяльність у сфері збереження культурної спадщини, відновлення процедури конкурсів на посади керівників культурних інституцій», — резюмували автори звернення.
Повний текст відкритого листа доступний тут.
Наразі його підтримали 40 керівників музеїв, викладачів, театральних та кінодіячів, журналістів. Звернення відкрите до підписів за посиланням.
Нагадаємо, 22 травня стало відомо про звільнення генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка. За даними МКСК, його звільнили через «неналежне виконання умов контракту та виявлені порушення у діяльності заповідника» на підставі доповідної записки директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини МКСК Володимира Шорнікова.
Водночас міністр Микола Точицький заявив, що звільнення Остапенка є «відповіддю на його слабку позицію» у виконанні закону про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією, і результат року його роботи «не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство».
Сам Остапенко сказав, що йому не надали жодних пояснень та попереджень перед звільненням, а також офіційних зауважень щодо його роботи. Водночас, за його словами, протягом останніх тижнів ширились чутки про «залаштункову боротьбу за контроль над Лаврою».
За словами Остапенка, ввечері 21 травня йому зателефонував Шорніков та попросив про термінову зустріч. Представники Департаменту приїхали до Остапенка близько 20:30 та показали наказ про звільнення.
Також 22 травня працівники національного заповідника «Софія Київська» оприлюднили звернення до Президента України, в якому заявили про тиск з боку МКСК та закликали забезпечити збереження пам’яток музейного комплексу, а також продовжити контракт з гендиректоркою заповідника Нелею Куковальською, яку відсторонили від виконання обов'язків під час останньої перевірки, ініційованої міністерством.
28 травня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформполітики проведе окреме засідання з приводу нещодавнього звільнення Максима Остапенка та відсторонення від виконання обов'язків Нелі Куковальської.
Фото: Микола Точицький / Офіс президента
