«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»

«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»

23 Травня 2025
0
342
23 Травня 2025
20:16

«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»

0
342
Під час заходу учасники дискусії обговорили комунікацію українських героїв в інфопросторі.
«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»
«Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає»: відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони»

Сьогодні, 23 травня, в Укрінформі відбулася панельна дискусія «Герої ХХІ століття. Хто вони» до Дня Героїв України. Під час дискусії її учасники, зокрема, обговорили тему комунікації образу сучасного українського героя в інформаційному просторі. 

Учасниками панельної дискусії стали кінорежисер та актор Ахтем Сеітаблаєв, генерал-майор Збройних сил України Ігор Гордійчук, історик, гендиректор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук, письменник і військовослужбовець Анатолій Дністровий  та шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова.

Модерувала захід представниця ГУР МО України, авторка проєкту «Видатні розвідники» Ольга Мосьондз.

Говорячи про комунікацію образу героя у фільмах, кінорежисер та актор Ахтем Сеітаблаєв сказав, що розповідь має насамперед бути побудована з урахуванням питань безпеки.  

«З того фундаментального, що я для себе відокремлюю, розповідь має бути максимально з урахуванням питань безпеки першочергово для прообразів, на тлі історії яких ти розповідаєш свою художню історію. Це питання безпеки. І ще одне з головних питань — це питання чесності в цій розповіді. Тобто гармонізація творчого задуму з тим, що може відгукнутися цільовій аудиторії», — сказав Сеітаблаєв.

Кінорежисер також висловився про потребу вже зараз знімати фільми про сучасну російсько-українську війну.

«Стрічкою “Кіборги” ми довели складну, але таку, що має право на життя, тезу про те, що знімати кіно про сучасну війну можна. Напевно, й потрібно. І питання не в тому, чи зарано, а в тому, щоб не стало запізно… Ми маємо розказувати правду про тих, хто мотивує і надихає», — додав Сеітаблаєв.

Під час дискусії письменник і військовослужбовець Анатолій Дністровий розповів про розквіт воєнної літератури, який відбувається в Україні з 2014 року. За його словами, почала з’являтися так звана комбатантська література, коли художні тексти пишуть не професійні автори, а ще набули популярності воєнні репортажі.

Дністровий вважає, що наразі завдання текстової культури — показувати й опрацьовувати героїзм цілої нації та окремих героїв війни.

«Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни, говорити про їхній життєвий шлях. Має бути біографістика як супровід життя людей-героїв. Ми розуміємо, що герой — це звичайна людина. Він жив у пересічних умовах, у школі, можливо, був роздовбаєм, а виходить з нього мужній чоловік, який робить гідний вчинок і веде за собою інших. Такі приклади треба максимально показувати і тиражувати через різні інструменти — біографії, художні тексти, документалістику, ігрове кіно», — розповів письменник.

Анатолій Дністровий серед іншого згадав про жанр коміксів як «потужну культуру», яка зараз активно розвивається та дозволяє розповідати про героїв у лаконічній формі. 

Наталія Лигачова погодилися з Анатолієм Дністровим, що медіа не готували людей до війни до 2014 року. Після захоплення Росією Криму в кіно першою спробою показати героїв був серіал «Гвардія». В 2017 році вийшли «Кіборги», а потім знову була пауза, бо Держкіно ще продовжувало давати кошти на фільми воєнної тематики, а от на серіали вже майже ні. Майже втратили інтерес до теми і телеканали: мовляв, глядачі втомилися від війни. Вже після 24 лютого 2022 року знову повернулися до теми. Була навіть спроба створити військову комедію «Наші котики», теж із ухилом у героїку. Було кілька мінісеріалів, але станом на зараз єдиний багатосерійний фільм про українських військових — це «Прикордонники» (21 серія). І знову вже починають телевізійний контент переводити у бік комедій, мотивуючи це тією ж таки втомою глядача від війни. Хоча військово-пригодницькі переможні історії зараз можуть бути дуже затребувані, в тому числі, як популяризація ЗСУ.

Також шефредакторка «Детектора медіа» відзначила роботу українських воєнних кореспондентів, які у своїх матеріалах висвітлюють справжні людські історії. 

У цьому контексті пані Наталія згадала про Юлію Кирієнко, Наталю Нагорну, Руслана Ярмолюка, Олександра Моторного, Владислава Круглова, Руслана Кухарчука, Тетяну Демух і Тараса Ібрагімова.

«Журналістам треба розуміти, що такі історії мотивують. Так само треба розуміти нашій державі та її структурам, що пригодницькі стрічки, героїчно-пригодницькі стрічки на військову тематику — це речі, які будуть мотивувати людей іти у військо і заміняти тих, хто вже відвоював і має демобілізуватися. І це дуже важливий медійний складник», — розповіла Наталія Лигачова.

Читайте також:

Фото: Укрінформ

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
342
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду