
Дискусії, перформанс і культурна дипломатія: як пройшов інтенсив EcoLab 2.0
Дискусії, перформанс і культурна дипломатія: як пройшов інтенсив EcoLab 2.0


У Луцьку відбувся дводенний інтенсив із екокритики для професіоналів у галузі культури й мистецтва EcoLab 2.0. Його учасниками стали 14 критиків, кураторів та дослідників із 8 областей України – Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Хмельницької, Вінницької, Київської, Дніпропетровської та Харківської.
У рамках заходу відбулося 11 лекцій і воркшопів в офлайн та онлайн-форматі. Теми, які обговорювались під час інтенсиву, стосувалися підвищення екологічної обізнаності через культуру та активізм, екокритичні студії пам’яті, поезію як спосіб пізнання, кураторські підходи до роботи з проєктами на екотематику тощо.
Спікерами інтенсиву стали 11 митців і дослідників із Канади, Іспанії, Великої Британії, Польщі та України. Серед них: Капка Кассабова, Піт-ройдж Віньяльс, Юлія Федорчук, Адам Дікінсон, Тамара Гундорова, Павло Гудімов, Марта Кузій, Марʼяна Вербовська, Кароліна Ускакович, Юлія Юрчук, Валерія Палій, Микита Москалюк.
«Розвиток українського книжкового ринку – один із стратегічних напрямків діяльності нашої організації. І поряд із принципами партнерства та кроссекторального підходу, важливим є розвиток компетенцій фахівців сфери, – говорить засновниця Літературної платформи «Фронтера» Елла Яцута. – Сьогодні саме люди змінюють правила гри у всіх секторах – бізнес це, культура чи військо. Вони підтримують і розвивають галузь, переймають і поширюють досвід, створюють нові проєкти, послуги та продукти. Ми намагаємось розширити їх інструментарій, коло взаємодій, познайомити з європейськими практиками і тенденціями, які можуть бути ефективними в українському контексті».
Як зазначає програмний менеджер «Фронтери» Микита Москалюк, Ecolab 2.0 став подією, в якій вдало поєднались дискусії, перформанс, нетворкінг і культурна дипломатія.
«Цей проєкт, – додає куратор проєкту, – був своєрідною пропозицією для української гуманітаристики. Ми ініціювали обговорення того, чи екокритична оптика працює для нас. А ще познайомилися, провели два теплі дні в колі однодумців, надихнулися на мистецькі й наукові пошуки».
За словами однієї зі спікерок інтенсиву, болгарсько-шотландської письменниці, лауреатки British Academy Prize та публіцистки видань The Guardian, The Economist, The Sunday Times Капки Кассабової, приємно і водночас хвилююче було провести 2 години онлайн із чудовими науковцями, письменниками та художниками, які взяли участь в інтенсиві з екокритики EcoLab 2.0.
«Ми говорили про те, – додає мисткиня, – як писати про природу, кордони, подорож героя/дурня, про занурення в невідоме творців власного майбутнього. А також – коли закінчиться ця зловісна війна».
Заходи інтенсиву відбувалися в закритому форматі для відібраних учасників. Але одна з подій була публічною та зібрала в новому просторі «Або Або» повну залу охочих послухати перформативні поетичні читання «Вірші. Хліб. Вино». Захід був присвячений темам війни, пам’яті, втрати, а також переосмисленню нашого зв’язку з довкіллям. Участь у ньому взяли: авторка прозових та поетичних книжок, перекладачка, професорка Варшавського університету Юлія Федорчук (Польща), поет, викладач, фіналіст численних літературних премій Адам Дікінсон (Канада) і незалежний театр «Гармидер» спільно з Castle Studio (Україна). Подія відбувалася трьома мовами – українською, англійською та польською. Тут звучали тексти сучасних українських поетів – Остапа Сливинського, Катерини Міхаліциної, Юлії Мусаковської, Артура Дроня, а також Максима Кривцова та Вікторії Амеліної, які загинули внаслідок російської агресії.
EcoLab 2.0 реалізувала Літературна платформа «Фронтера» за підтримки програми Британської Ради «Підтримка культурної діяльності в Україні за участю Великої Британії», Інституту Адама Міцкевича, Центру довкіллєвої гуманітаристики Варшавського університету, Каталонського ПЕН та платформи «Алгоритм дій».
