
Держпродспоживслужба виявила 15 випадків розміщення дискримінаційної реклами за ознакою статі з початку 2025 року
Держпродспоживслужба виявила 15 випадків розміщення дискримінаційної реклами за ознакою статі з початку 2025 року


Держпродспоживслужба виявила 15 випадків розміщення дискримінаційної реклами за ознакою статі з початку 2025 року. Про це повідомили на сайті Держпродспоживслужби з посиланням на заступника голови відомства Андрія Крейтора.
За його словами, це може свідчити про позитивну динаміку у формуванні більш відповідального рекламного середовища. У 2024 році відомство наклало 63 штрафні санкції на загальну суму 181 тис. грн за розміщення дискримінаційної реклами за ознакою статі.
Як пише Держпродспоживслужба, використання жіночого образу як «прикраси» в рекламі автосервісів, автомийок, ресторанів тощо є прикладом дискримінації. Це принижує людську гідність, закріплює гендерні стереотипи та суперечить вимогам законодавства.
Закон України «Про рекламу» забороняє дискримінацію за ознакою статі. Контроль за дотриманням цієї норми здійснює Держпродспоживслужба відповідно до статті 26 цього Закону.
У Держпродспоживслужбі зазначили, що бізнес як замовник рекламного контенту має усвідомлювати відповідальність за його зміст. «Реклама повинна відображати повагу, підтримувати рівність і сприяти формуванню здорового соціального середовища», — резюмували у відомстві.
У березні Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №12253 про внесення змін до Закону України «Про рекламу» та інших законів України. Комітет з питань гуманітарної та інформполітики стверджує, що ухвалення цього проєкту має створити необхідні сучасні європейські умови для забезпечення правової визначеності, а також належного захисту інтересів споживачів.
- Читайте також: Новий законопроєкт про рекламу: спонсорство алкоголю, правила щодо дипфейків і штучного інтелекту
Нагадаємо, нещодавно компанія «Kantar Україна» дослідила тенденції зображення жінок у 70 протестованих телевізійних та диджитал-рекламах у 2024 році. Аналіз показав, що, хоча жінки часто є головними героїнями, їхні ролі залишаються традиційними, а право голосу не завжди належить їм.
Згідно з результатами, 88% досліджених українських реклам показують жіночих персонажок, і в 78% випадків жінка виконує головну роль у сюжеті. Однак лише 17% реклам показують жінок як спеціалісток, і переважно це традиційні професії (лікарка, вчителька, акторка).
Ілюстрація: Держпродспоживслужба
