
21 травня - лекція Олени Жукової «Сучасний музей проти радянського спадку: як переосмислити музейну справу в Україні»
21 травня - лекція Олени Жукової «Сучасний музей проти радянського спадку: як переосмислити музейну справу в Україні»


- Коли: 21 травня о 18:30
- Де: Онлайн у zoom (посилання надішлемо на електрону адресу вказану при реєстрації, а також в телеграм каналі KRCC)
- Обовʼязкова реєстрація за посиланням.
Лекція знайомить із базовими поняттями музеєзнавства, структурою та функціями сучасного музею. Ми розглянемо, як музеї виконують роль посередника між спадщиною та суспільством, яка їхня місія, і як вони можуть впливати на соціальні процеси. Особливу увагу буде приділено порівнянню українських музеїв із радянською музейною моделлю — системою, що й досі глибоко вкорінена в українських музеях. Через аналіз ідей радянських теоретиків музеєзнавства та прикладів української музейної практики, ми побачимо що радянська модель й досі залишаються домінантною. Слухачі зрозуміють, чому популяризація такої моделі не веде до справжньої модернізації.
Лекція закликає до критичного переосмислення музейної структури, її цінностей та методів, аби повернути музею його ключову роль — бути живим, відкритим і рефлексивним посередником між людьми та культурною спадщиною. Мета лекції — з’ясувати, що саме "не так" з українськими музеями, зануритися у принципи організації музейної справи, дослідити потенціал музеїв і змалювати можливу альтернативу. Окреслити сучасний музейний ландшафт і показати, якими можуть бути музеї, якщо їх розвиток ґрунтується на музейному методі, а не на нескінченному відтворенні радянської моделі.
Про лекторку:
Олена Жукова – музеологиня, пам’яткознавиця, кандидатка наук в галузі музеєзнавства і пам’яткознавства, доцентка, авторка державних стандартів вищої освіти для спеціальності, експертка європейського рівня в галузі спадщини та сталого розвитку (Heritage&sustainability), Guest Researcher в Kulturvård / Conservation, Uppsala Universitet (Швеція). Одна з небагатьох українських науковців, хто займається емпіричними дослідженнями впливів культурної та природної спадщини в Україні та за її межами із понад 20-річним досвідом.
Її робота зосереджена на емпіричному дослідженні інноваційного потенціалу спадщини як здатності впливати на пожвавлення локальної економіки, розвиток культурно-креативних індустрій, добробут населення та залучення фінансування.
Лекція є частиною проєкту «Переосмислення музею», ініційованого культурним менеджером Святославом Михайловим. Проєкт має на меті критично переосмислити експозиції Криворізького історико-краєзнавчого музею, подолати імперські наративи та запропонувати нові, інклюзивні розповіді про локальну історію. Більше про проєкт за посиланням.
Проєкт «Переосмислення музею» підтримує Європейський Союз в рамках програми Дім Європи. Куратор проєкту – Святослав Михайлов. Інституційний партнер проєкту «Переосмислення музею» – Криворізький Центр Сучасної Культури / KRCC.
