Які наративи просували російські ресурси про перемовини в Стамбулі: моніторинг ІМІ

Які наративи просували російські ресурси про перемовини в Стамбулі: моніторинг ІМІ

16 Травня 2025
0
2458

Які наративи просували російські ресурси про перемовини в Стамбулі: моніторинг ІМІ

Олена Голуб, ІМІ
0
2458
Експерти ІМІ проаналізували, які наративи просував Кремль через підконтрольні йому державні медіа в межах обговорення теми перемовин.
Які наративи просували російські ресурси про перемовини в Стамбулі: моніторинг ІМІ
Які наративи просували російські ресурси про перемовини в Стамбулі: моніторинг ІМІ

Оригінал публікації - за посиланням на сайті ІМІ.

Ключовою темою цього тижня в російських пропагандистських ресурсах стала можливість безпосередніх переговорів між Росією та Україною в Стамбулі, що була анонсована на 15 травня.

Російська сторона до останнього дня тримала інтригу про склад своєї переговорної групи й чи прилетить сам російський диктатор Путін на перемовини в Стамбулі. Президент України, навпаки, відразу заявив, що готовий розмовляти лише безпосередньо з Путіним і чекатиме його в столиці Туреччини.

Експерти ІМІ проаналізували, які наративи просував Кремль через підконтрольні йому державні медіа* в межах обговорення теми перемовин.

Інформаційна кампанія російських медіа навколо ймовірних переговорів у Стамбулі – це скоординована спроба представити Путіна як стратегічного та раціонального гравця, який нібито знову перехопив ініціативу. Через акцент на "відновленні" перемовин 2022 року, а не на новому форматі пропаганда створює ілюзію безальтернативності старих ультиматумів Кремля. Такий підхід дозволяє Росії просувати свою позицію як "послідовну", а спроби України змінити умови або структуру перемовин – як "капризи слабкої сторони". Разом з тим агресія РФ маскується під дипломатію.

Водночас кремлівська риторика спрямована на делегітимізацію України як самостійного суб’єкта міжнародних відносин. Через образи "недоговороздатного" Зеленського, підкреслення "підконтрольності Заходу" та посилання на "окрик Трампа" російська пропаганда намагається підірвати довіру до українського керівництва. Це класичний приклад інформаційної війни, де дипломатична ініціатива використовується як інструмент тиску, приниження суб'єктності й нав'язування світу кремлівської інтерпретації реальності.

Ігри та перегравання Путіна

Російські медіа в один голос заявляли про "геніальний" геополітичний крок Путіна, а саме про пропозицію прямих перемовин у Стамбулі між Україною та Росією.

Російські медіа просували наратив, згідно з яким Путін, підштовхнувши Зеленського до прямих переговорів у Туреччині, "переграв країни Заходу", бо примусив їх знехтувати своїми словами про початок перемовин лише після припинення бойових дій.

 
Скриншот ІМІ із сайту КP.ru

Для підсилення цієї концепції пропагандисти скористалися словами колишнього співробітника британського посольства в Москві Іана Прауда, який написав, що наразі Путін зробив "найправильніший крок", коли проігнорував вимоги про припинення вогню і запропонував прямі перемовини.

Кремлівське видання Gazeta.ru теж наголошувало на тому, що пропозиція Путіна про переговори в Стамбулі "перебила порядок денний Заходу" щодо 30-денного перемир'я. У своєму матеріалі видання спирається на висновок російського політичного оглядача Андрія Пінчука. "За словами експерта, Зеленський розраховував на реалізацію узгодженого з європейцями плану, згідно з яким Москва мала опинитися в безвиході: або відмовитися від 30-денного перемир'я й отримати нові санкції, або погодитися на паузу, під час якої Україні передали б нову зброю. Однак російський лідер перебив цей порядок денний, запропонувавши переговори в Стамбулі", – пише видання.

Далі експерт, використавши улюблену аналогію Трампа про війну Росії проти України як гру в карти сказав, що "жестом розпачу Зеленського після зриву узгодженого з глобалістами плану є заява про те, що він особисто очолюватиме українську делегацію. Росія цей козир – участь Володимира Путіна в переговорах – зберігає, має можливості для дипломатичного маневру більше, а Україна цю карту вже відіграла".

Така риторика про "перебитий порядок денний Заходу" та "жест розпачу Зеленського" має на меті сформувати в аудиторії враження, що Україна діє реактивно й емоційно, а Росія – стратегічно й раціонально. 

Також російські ресурси активно цитували іноземні медіа, риторика яких, на жаль, могла посилити кремлівський наратив про неперевершений геополітичний крок російського диктатора.

Наприклад, у своїх новинах вони цитували Scenari Economici, яке написало, що Володимир Путін "своєю пропозицією чітко перекинув м'яч на бік Заходу", та The Economist зі статтею "Володимир Путін розколов Захід пропозицією перемовин". У такий спосіб пропаганда намагається маскуватися під об’єктивний світовий дискурс.

Цікаво, що російським медіа дуже сподобалась аналогія Трампа, який порівнював війну з грою в карти, і вони її активно використовують. Тепер пропагандисти різні політичні кроки порівнюють з пасами м'яча у футболі або відіграванням козирями в картах. Насправді порівняння війни з "грою в карти" або "пасами м’яча" слугує ефективним когнітивним інструментом, тому що воно знецінює реальність збройної агресії та створює враження, що геополітика – це лише питання хитрості та маневру, а не порушення міжнародного права. Це дозволяє виправдовувати злочини Кремля як "стратегію", а не агресію.

"Непослідовність" та "недоговороздатність" Зеленського

Ще один наратив, який просували прокремлівські медіа, полягав у тому, що Путін політично переграв Зеленського змусивши його на прямі перемовини, від яких той раніше відмовився. Так, видання "РИА Новости" нагадало власній аудиторії, що на початку повномасштабної війни Зеленський підписав наказ, який накладає заборону на прямі переговори з Путіним, а в травні 2025 року погодився на прямі перемовини з Путіним, чим продемонстрував свою непослідовність.

Скриншот із сайту РИА Новости

Такі заяви про те, що Зеленський нібито "здав позиції" та "погодився на те, що раніше заперечував", формують наратив про його слабкість, втрату контролю та стратегічну некомпетентність. 

Так само ресурс "РИА Новости" наводить слова заступника глави МЗС Росії Сергія Рябкова, який заявив, що Росія готова вести переговори щодо України серйозно та відповідально, але нинішніх політиків у Києві відрізняє "недоговороздатність".

Своєю чергою видання KP.ru для підсилення цього наративу скористалося статтею італійського видання Il Fatto Quotidiano, журналісти якого написали, що Зеленський визнав, що йому доведеться мати справу з Путіним. "Це крок уперед, адже три роки він присягався, що цього ніколи не станеться", – пише видання.

Новину сайт KP.ru розпочав текстом у стилі найкращих пропагандистських традицій: "Нелегітимний український лідер Володимир Зеленський заявив, що готовий контактувати з президентом Росії Володимиром Путіним, незважаючи на те що кілька років тому стверджував протилежне".

Очевидно, що російська пропаганда активно конструює образ "недоговороздатної" української влади, щоб делегітимізувати Україну як сторону перемовин і виправдати власну дипломатичну бездіяльність.

Заяви посадовців РФ (як-от Рябкова) про нібито серйозні наміри щодо переговорів супроводжуються звинуваченнями в непридатності української влади до діалогу. Це створює інформаційний міф про те, що саме Київ гальмує мирний процес. Це дуже зручна позиція для Кремля, щоб уникати відповідальності за зрив переговорів і за ескалацію.

"Під дудку Заходу"

Російські пропагандисти продовжують просувати свій старий наратив про підконтрольність Києва Заходу і в контексті нових можливих переговорів Києва та Москви.

Так, російські медіа наголошують на тому, що 2022 року українська сторона перервала перемовини саме з подачі західних партнерів і готова їх відновити так само через тиск Заходу (а саме американського президента Дональда Трампа). У цій риториці простежується старий російський наратив про несамостійність та підконтрольність України Заходу.

У своєму матеріалі "Зеленський змінив риторику перед переговорами в Туреччині: на цю деталь звернули увагу на Заході" сайт KP.ru зауважує, що "незважаючи на те, що спочатку Зеленський майже відкинув пропозицію Росії, потім швидко змінив свою позицію завдяки "окрику" президента США Дональда Трампа з Вашингтона".

Схожий наратив простежується і в новині на сайті MK.ru "Трамп закликав Україну негайно погодитися на переговори з РФ".

А видання NEWS.ru прямо написало, що Трамп примусив Україну до перемовин.

Скриншот із сайту NEWS.ru

Така риторика має на меті дискредитувати Україну як самостійного геополітичного гравця й водночас розпалити недовіру аудиторії щодо цілей і методів Заходу.

Не нові перемовини, а відновлення старих

Пропагандисти чітко наголошують, що можливі перемовини в Стамбулі – це саме відновлення перемовин, які розпочались у 2022 році, а не нові перемовини. Мовляв, саме тому Путін запропонував їх провести саме в Стамбулі.

Про це йдеться в новині на сайті MK.ru: "Минулого тижня президент Росії Володимир Путін виступив перед представниками російських і закордонних засобів масової інформації та запропонував українській стороні відновити прямі переговори без попередніх умов у Стамбулі 15 травня. Російський лідер зазначив, що допускає досягнення реального припинення бойових дій, якого дотримуватиметься колишня радянська республіка". До речі, у своєму матеріалі видання назвало лідерів Європи "смеющимися клоунами", а Україні нагадало про те, що вона колись була "советской республикой".

Своєю чергою російське пропогандистське видання КP.ru пише, що саме Москва, незважаючи ні на що, пропонує київській владі відновити прямі переговори в Стамбулі, які стартували у 2022 році. 

Те, що пропагандисти чітко наголошують на відновленні перемовин, а не говорять про їхній старт, наштовхує на думку про те, що і вимоги Росії навряд чи сильно зміняться. Російська пропаганда навмисно акцентує на "відновленні" переговорів 2022 року, тому що готова обговорювати лише ультимативні кроки, що ведуть до капітуляції України. Що навряд чи можна вважати мирними перемовинами. 

Пропаганда РФ створює ілюзію послідовності та "миротворчої" ініціативи з боку РФ, водночас заморожуючи переговорний процес у межах старих, неприйнятних для України вимог.

Моніторинг проводився 12, 13 та 14 травня. Аналізувалися новини в п'яти російських державних інтернет-виданнях: KP.ru, MK.ru, Gazeta.ru, РИА Новости, NEWS.ru.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Олена Голуб, ІМІ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
2458
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду