
Розслідування CNN: Росія відкрила в Маріуполі «школи блогерів» для молоді, щоб пропагувати життя в окупації
Розслідування CNN: Росія відкрила в Маріуполі «школи блогерів» для молоді, щоб пропагувати життя в окупації


Жителі тимчасово окупованого Маріуполя, зокрема школярі, проходять навчання за програмами нових медіа та у «школах блогерів», що пов’язані з Кремлем. Хоча кількість підписників у представників цих шкіл порівняно невелика, однак Росії потрібні «місцеві голоси», щоб пропагувати життя в окупації. Про це йдеться в розслідуванні CNN.
«Подивіться, що Росія робить у Маріуполі. Зачекайте, вони ж будують, а не зносять… це Маріуполь, наше російське місто!» — каже представник однієї з таких «шкіл блогерів» Павло Карбовський у нещодавньому відео в тіктоку.
Дедалі більше творців контенту, серед яких Карбовський, розповідають про «відновлення» міст і селищ на окупованих Росією українських територіях. Сам Карбовський в інтерв'ю CNN стверджував, що не є пропагандистом, а нібито хоче «показати правду» про життя в окупованих містах.
При цьому окупаційна влада активно заохочує блогерів публікувати дописи про «відновлення» захоплених територій, зокрема на офіційних зустрічах, пише CNN. У січні Карбовського та інших блогерів запросили на зустріч із ватажком російської окупаційної влади на території Донецької області Денисом Пушиліним. У своєму телеграмі Пушилін написав, що розраховує на те, що блогери розповідатимуть про «відродження» Донбасу.
CNN проаналізувало понад десяток профілів місцевих «лідерів думок», які просувають російський проєкт із «русифікації Маріуполя» в соцмережах. Деякі з них відкрито підтримують Росію, інші — нібито аполітичні. Попри невелику аудиторію — від 3 до 36 тисяч у тіктоку — їхній контент може набирати сотні тисяч переглядів.
При цьому у відео відсутній будь-який контекст, який би пояснював причину відбудови міста, кажуть розслідувачі.
У вересні 2024 року організація під назвою «Донбаський медіацентр» відкрила «школу блогерів» в окупованому Маріуполі. Там блогерам-початківцям пропонують безоплатні двотижневі курси, на яких їх навчають зйомки та монтажу, а також розповідають, як стати популярними та заробити гроші в інтернеті. Схожі курси раніше проводили в Донецьку і Луганську, а також у захопленому Мелітополі Запорізької області.
Карбовський був одним із викладачів на «курсах». Ні він, ні координатор школи не відповіли, хто фінансує програму, але розслідувачі CNN дійшли висновку, що вона «має мовчазну підтримку російського уряду».
Тоді ж випускники російської урядової програми «Майстерня нових медіа» відкрили в Маріуполі «медіацентр» для навчання підлітків фотографії, відеозйомки та «роботи в соцмережах». Програма частково фінансується грантом президента РФ у розмірі 12 тисяч доларів, а учасників закликають «показати Маріуполь з позитивного боку».
У березні Rutube (російський аналог YouTube) оголосив про створення «студій» на тимчасово окупованих територіях у чотирьох областях, зокрема в Маріуполі, де блогери можуть «отримати доступ до високотехнологічного обладнання та програм навчання». До цього проєкту дотичне так зване Військово-історичне товариство, створене указом Путіна 2012 року, для «протидії спробам спотворення» військової історії Росії.
Експерт із російських розвідслужб і державного нагляду в інтернеті Андрій Солдатов сказав CNN, що всі ці зусилля координуються «на найвищому рівні» — у Кремлі.
Більшість акаунтів у соцмережах, які проаналізувало CNN, почали публікувати дописи після початку повномасштабної війни і поширювати контент на тему того, як Росія нібито відновлює Маріуполь.
«Коли я почула, як люди кажуть, що Маріуполь — погане місто, що від нього нічого не лишилося, мені захотілося показати, що місто живе, відновлюється, і саме тому я почала показувати, що тут насправді відбувається», — сказала CNN 21-річна випускниця «Донбаського медіацентру» Єлизавета Черв’якова.
В одному з її найпопулярніших відео, яке набрало понад 177 тисяч переглядів, показано зруйновані та нові будівлі в місті із закадровим текстом про те, що «Маріуполь — приморська столиця півдня Росії».
Інша блогерка, відома як «Машуха з Маріуполя», публікує в тіктоку відео з нещодавно зведеними житловими будинками і текстом про те, що «ці квартири заповнені щасливими людьми», а окуповане місто — «прекрасний регіон для сімейного життя». В інших відео вона показує встановлений окупантами меморіал і демонструє будівництво Драматичного театру, де під час російського авіаудару загинули сотні мирних жителів. У підписі під однією з публікацій вона заявила, що Маріуполь «назавжди російський».
CNN стверджує, що саме дописи про «відбудову і русифікацію окупованих територій» набирали найбільше лайків і переглядів у проаналізованих акаунтах. Солдатов сказав журналістам, що це є стратегією Кремля, який шукає «місцеві голоси» для впливу на жителів окупованих територій.
Водночас у розслідуванні йдеться про те, що подібні дописи не відображають реальної ситуації та орієнтовані на людей, які не живуть у Маріуполі та не знають усієї правди.
У коментарі CNN мер Маріуполя Вадим Бойченко сказав, що творцям проросійського контенту не вдасться переписати історію.
«Ця пропаганда, ці вигадані кліпи, які вони зараз роблять у Маріуполі, не допоможуть. Росія скоїла злочин у Маріуполі, і мешканці Маріуполя це знають», — сказав Бойченко.
Нагадаємо, нещодавно в тимчасово окупованому Маріуполі пропагандисти представили студентам застосунок «Хорошие новости». Як повідомляли в Центрі національного спротиву, мета окупантів — ізолювати молодь від правди.
Фото: скриншот CNN
