Україна здобула потужну ініціативу в темі російського параду, підтримуючи її ударами по РФ та заявами про перемир’я. Зведення з інформаційної війни, 3-9 травня 2025 року

Україна здобула потужну ініціативу в темі російського параду, підтримуючи її ударами по РФ та заявами про перемир’я. Зведення з інформаційної війни, 3-9 травня 2025 року

12 Травня 2025
0
243

Україна здобула потужну ініціативу в темі російського параду, підтримуючи її ударами по РФ та заявами про перемир’я. Зведення з інформаційної війни, 3-9 травня 2025 року

0
243
ГО CAT-UA дослідила новини та емоції щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 3-9 травня 2025 року.
Україна здобула потужну ініціативу в темі російського параду, підтримуючи її ударами по РФ та заявами про перемир’я. Зведення з інформаційної війни, 3-9 травня 2025 року
Україна здобула потужну ініціативу в темі російського параду, підтримуючи її ударами по РФ та заявами про перемир’я. Зведення з інформаційної війни, 3-9 травня 2025 року

Індекс настроїв соцмереж піднявся до мінус 9 (був мінус 20 пунктів). Хороші новини склали 29% усіх постів на теми війни, погані – 38%, неоднозначні – 33%.

Хороші новини – збиття ворожої техніки, відсіч на фронті та в повітрі, санкції та конфіскація російського майна країнами Заходу. 

Погані – загибель цивільних та руйнування при обстрілах, затримання зрадників, святкування росіянами Дня Перемоги, зірване перемир’я та критика влади. 

Неоднозначні повідомлення – атаки на Київ, переговорний процес з Д. Трампом за участі В. Зеленського, А. Єрмака, долучення Р. Т. Ердогана, законопроєкти І. Верещук.

Українці відстежують заяви політиків – Д. Трампа, В. Путіна, перепощують заяви В. Зеленського, радіють атакам на ворожі об’єкти (збито 2 літаки, є ініціатива на фронті), радіють солідарності України та світової спільноти до Дня примирення, обурюються через підтримку російського параду лідерами низки країн. Проросійський сегмент пишається своїми воїнами, що знищують українців та роздмухують святкову риторику побєдобєсія.

Обстріли становлять основний фон, але наприкінці тижня повідомлень меншає через увагу до святкувань. Обговорюють підготовку до 8 травня у світі, 9 травня у РФ, хоча є інші приводи, наприклад, День Піхоти (6 травня). Держдеп схвалив пакет підтримки F-16 для України, Італія збільшить оборонні витрати, Франція надасть зброю, Канада конфіскує російський літак АН-124 “Руслан”, що належить компанії “Волга-Днєпр”, Естонія закриває небо для літаків з РФ. Венс заявляє, що США не хочуть розпаду України. Разом із згадками про бойові дії збільшується кількість некрологів.

Удари по Росії та збитий з дрона літак додають гордості. Новина про збиття російського літака морським дроном шириться масово і радісно, люди підкреслюють, що це сталося вперше в історії. Вірусне поширення мали фото БЕК Magura V7 (Naval News) з описом деяких ТТХ, тези К. Буданова про це активно підхоплювались “якісними” медіа та чоловіками. Загалом атака додає помітної радості: пишуть про знищений у Новоросійську термінал, поширюють фото і відео з російських соцмереж.

3-го травня вперше за кілька місяців хороші новини випереджають погані, загалом в інфопросторі змінюються акценти. Помітнішими стають надія, радість та сміх; хороші новини вперше за довгий час у деякі дні суттєво випереджають погані. Українська спільнота помітно більше розповідає про військових, їхні досягнення, поширює інтерв'ю з захисниками: навіть за відсутності помітних фронтових досягнень тематика досить помітна.

Курськ: приємні чутки обнадіюють, але без офіційних підтверджень. Поширюються схвально новини про наступ ЗСУ на Курщині, атаку на Тьоткіно, знищену базу дронів, посилаються на укрнаїнських експертів і ексвійськових, на російські соцмережі.

Помітними є насмішки над святкуванням 9 травня в Росії. Українці раділи тому, як росіяни бояться за свій парад у Москві, сміялися, що там обмежують мобільний інтернет, міркували, чи варто атакувати парад, сміялися зі світових лідерів, які боялись їхати до Москви, раділи скасуванню параду у Севастополі. Особливо радісно обговорювали закриття російських аеропортів, скасування рейсів і проблеми, з якими зіткнулися росіяни. Насміхалися над стягненням усього ППО на парад.

Гордість викликає участь українських військових у параді в Лондоні. Новини про те, що українці беруть участь у параді в Лондоні, поширюються з великою гордістю. Підкреслюють, що король привітав українців, коли вони проходили повз нього, є й велика вдячність до Британії, яка підтримує Україну.

День піхоти створює позитивне інформаційне тло доби. До привітань доєднується чимало пересічних користувачів, здебільшого чоловіків і тих, хто сам є або був причетним до цього роду військ. Панівною емоцією в дописах виступає гордість за тих, хто тримає всю українську оборону (лейтмотив – “Україна стоїть, бо стоїть піхота”), подекуди панівною емоцією є вдячність.

Сильний сплеск радості викликав черговий обмін полоненими. Ще одна хвиля піднесення шириться через черговий великий обмін (205 на 205), вони супроводжуються емоційними вигуками та привітаннями (“наші – вдома!”), центральна влада та голови ОВА подають деталі про повернених захисників по регіонах та родах військ, згадують операції, в яких ті брали участь перед полоном.

Ратифікація угоди про надра й трибунал породжують нові надії. Новина про ратифікацію поширюється в пабліках дозовано, воєнний контекст згадується епізодично, зокрема, нардепи сподіваються на розблокування військової допомоги від США. Другий ключовий міжнародний позитив тижня – підготовка трибуналу для Путіна.

Перемир’я з Росією не викликає жодних позитивних емоцій. Обговорення можливого перемир’я з Росією проходить без надії чи будь-яких інших позитивних емоцій, заява Зеленського про вимогу Україною перемир’я не на три дні, а на 30, поширюється з гнівом на росіян. 

Попередження США і Капустин Яр тривожать. Попередження США про обстріли, як і російське закриття повітряного простору над Капустиним Яром, зміцнюють тривожну ситуацію очікування, започатковану меседжем В. Путіна про визначення першочергових київських цілей для атаки Орєшніком.

Перед 9 травня зростає увага українського сегменту до ситуації в РФ. Фігурує заклик МЗС бойкотувати парад у Москві з нагадуванням про воєнні злочини РФ та паралелями з Третім Райхом. Привертає увагу “хитання веж” всередині російської еліти: Р. Кадиров хоче нібито добровільно відмовитися від посади голови Чечні, в цьому контексті нагадують про попередні чутки щодо хвороби Кадирова та його конфлікти з іншими центрами сили, зокрема за контроль над Wildberries.

День пам’яті викликає сум і вдячність. Українські джерела рясніють постами від високопосадовців і органів влади, їхніми зверненнями (як-от від В. Зеленського, що записував себе сам з камерою на Хрещатику), неабияк активізуються й пересічні користувачі, зокрема жінки. В цих дописах – акцент на пам’яті про жахи війни, її учасників і втрати в ній.

Емоції українців

Гнів присутній в 30,3% від усіх постів на тему війни. Його викликають заяви Путіна, зокрема відмова від перемир’я, культ побєдобєсія, відвідувачі московського параду. Багато гніву на росіян після кожного обстрілу. Критика влади розрізнена. Гнів на Трампа загострюється у випадку неприємних заяв його команди.

Тривога – 17,0% – через удари балістикою, обстріли дронами та тріумф проросійського кандидата Дж. Сіміона в Румунії.

Радість – 15,6% – через цільові атаки на ворога у Криму, в РФ, колапс в аеропортах Москви та активність українських військ на фронті.

Сум – 13,9% – викликає вшанування дня пам’яті та примирення, згадки про загиблих військових, смерті внаслідок ворожих ударів по цивільних.

Гордість – 12,7% – за влучання морськими дронами у ворожі літаки, за людей цивільних професій, що стали військовими.

Надія – 4,2% – на смерть Путіна (Фейгін), санкції від Трампа, підтримку від Чехії, угоду про надра.

Вдячність – 2,6% – воїнам, зокрема піхотинцям, на честь їхнього дня, волонтерам, які тримають збори.

Сміх – 2,0% – через перевзування Соловйова щодо Трампа-зрадника, вимкнення інтернету в Москві через загрозу атаки на парад Побєди, через захворювання Вучича та Фіцо.

Втома – 1,6% – у згадках жертв серед дітей, через сум за загиблими та за мирним життям, через нічні обстріли.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Amanz / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
243
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду