
Іван Любиш-Кірдей: «Вивчити кодекс журналіста — це база для всіх у професії»
Іван Любиш-Кірдей: «Вивчити кодекс журналіста — це база для всіх у професії»


Іван Любиш-Кірдей – фотограф, оператор і воєнний кореспондент Reuters – один з цьогорічних номінантів Премії імені Георгія Ґонґадзе. У серпні 2024 року він був важко поранений внаслідок російського удару по Краматорську. В інтерв’ю «Українській правді» розповів про необхідні навички для журналіста в зоні бойових дій та свої плани на майбутнє.
Першочерговою навичкою, якою має володіти репортер у зоні бойових дій, Любиш-Кірдей назвав знання кодексу журналіста.
«По-перше, вивчити кодекс журналіста – це база для всіх у професії. Не шкодити своєю діяльністю, не займатися плагіатом, доносити правдиву інформацію. Якщо помилився, мати сміливість визнати це й робити все можливе, щоб виправити помилку. Для військових журналістів базові правила ті самі», — сказав він.
Воєнний кореспондент також зазначив, що крім цього слід мати навички першої медичної допомоги.
«Це важливо зараз для всіх в Україні, а для журналістів у зоні бойових дій – критично необхідно. Хороша фізична підготовка, знання правил поводження під час обстрілів. Хоч робота – це дуже важливо, але головний орієнтир – це життя», — додав чоловік.
Любиш-Кірдей каже, що у 2014-му році багато журналістів не були добре підготовленими до роботи у зоні бойових дій, однак зараз ситуація вже набагато краща.
«Насправді я дуже пишаюся тими журналістами, які працюють у зоні бойових дій. Усі ми розуміємо ризики, коли їдемо туди. Куля або ракета не вибирає, журналіст ти чи ні – всі ризикують. Я знаю, про що кажу. Але журналістика сидить у серці, і ми їдемо, знаючи про ризики, й робимо свою роботу», — зауважив фотограф.
Іван Любиш-Кірдей після відновлення планує займатися тим, що й раніше і навіть хоче бути воєнним кореспондентом, якщо війна триватиме надалі.
«Якщо я назвався журналістом, то маю виконувати свою роботу. Доки в Україні війна, я не можу просто сидіти в лікарні. Маю чимось займатися – або знімати тут, або їхати на фронт. Удома відпочивати не планую.
Я пережив поранення, зараз проходжу реабілітацію в центрі Tytanovi, де познайомився з багатьма бійцями з ампутаціями, здружився з ними. Це неабиякий досвід, і з ним я буду продовжувати робити свою роботу», — зауважив він.
Після поранення чоловік продовжує фотографувати, зокрема займається репортажною та портретною зйомкою. А після проходження реабілітації хоче повернутися до роботи в інформаційному агентстві Reutres.
Нагадаємо, Іван Любиш-Кірдей став одним з номінантів цьогорічної Премії імені Георгія Ґонґадзе. Крім нього до списку фіналістів увійшли Ольга Руденко та Михайло Ткач. Лавреата Премії оголосять під час церемонії 21 травня.
Оператор агенції Reuters Іван Любиш-Кірдей отримав важке поранення від російського удару по Краматорську 24 серпня 2024 року. Як повідомлялось тоді, він перебував у лікарні Дніпра в критичному стані на штучній вентиляції легень.
23 вересня чоловік вийшов з коми, а на початку жовтня остаточно повернувся до свідомості.
Фото: Ольга Коротенко/УП
