
RSF та понад 190 медіа закликали техногігантів інтегрувати в алгоритми Ініціативу журналістської довіри
RSF та понад 190 медіа закликали техногігантів інтегрувати в алгоритми Ініціативу журналістської довіри


Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) разом із понад 190 медіа по всьому світу звернулися до технологічних гігантів, що стоять за великими онлайн-платформами, із закликом інтегрувати у свої алгоритми та модерацію Ініціативу журналістської довіри (JTI). Відповідний спільний лист опублікували на сайті RSF.
Медіа звернули увагу, що проблеми з якими стикається журналістика — дезінформація, падіння суспільної довіри та зростання фінансового тиску на редакції — різноманітні, але всі вони сходяться в інтернеті.
Мережа надає безкоштовну інформацію, значна частина якої недостовірна. Алгоритми часто посилюють сенсаційний, оманливий або відверто неправдивий вміст. Водночас рекламодавці значною мірою перейшли до технологічних платформ, а медіа борються за виживання.
«Зростання фейкових новин у поєднанні зі зростанням політичної поляризації залишило довіру громадськості до медіа у вільному падінні», — йдеться в листі.
Організації закликали цифрові платформи взяти на себе відповідальність за роль у поширенні інформації та просувати надійні джерела новин. Зокрема, техногігантів просять:
- визнати журналістику важливим суспільним благом;
- інтегрувати JTI у свої алгоритми (пошукові системи, соціальні мережі, системи рекомендацій тощо);
- збільшити видимість медіа, сертифікованих JTI, для громадськості.
Надаючи пріоритет сертифікованим організаціям в результатах пошуку, стрічках новин і системах рекомендацій, платформи зможуть стримувати дезінформацію та дозволять достовірним даним охопити широку аудиторію, переконані підписанти спільного листа.
Платформам також пропонують розробити сраведливу модель винагороди для сертифікованих організацій, контент яких сприяє залученню аудиторії.
«Як охоронці онлайн-трафіку, ви можете добре інформувати громадськість, якщо захочете. Немає потреби докладати зусиль для розробки внутрішніх рішень — JTI — це перевірена відповідь, створена та схвалена довіреними медіапрофесіоналами.
Разом ми можемо створити онлайн-ландшафт, де якість і надійність визнається та винагороджується. Майбутнє інформованих, демократичних суспільств залежить від цього», — резюмували в листі.
Спільне звернення підписали 190 медіа світу. Зокрема, з України підпис залишили «Громадське радіо», I-VIN.info, «МикВісті», NV, «Перший Криворізький», «Радіо NV», «Маяк.медіа», «Медіа група Слов’янськ», «Бабель», «Читомо», Euromaidan News, Galka.if.ua, KURS, LB.ua, «Полтавська хвиля», «РІА-Мелітополь» («РІА-Південь»), «ШоТам» «Ворскла», «Вісті Придніпров’я», «Вісті Снігурівщини», «Волинські Новини», «Волинь онлайн», Городоцький районний телерадіопресцентр, «Зоря», «Обрії Ізюмщини» та телерадіокомпанія «Надія». Повний список підписантів можна переглянути тут.
Нагадаємо, Ініціатива журналістської довіри (JTI) — це міжнародний стандарт для видавців новин, який розробили 130 міжнародних експертів як стандарт ISO. Він включає загальновизнані й узгоджені критерії досконалості для ідентичності та прозорості медіа, а також для професійних стандартів і механізмів підзвітності. Офіційний довідковий документ норм опублікував Європейський комітет зі стандартизації в грудні 2019 року.
Станом березень 2025 року понад 2000 медіа у 119 країнах долучилися до процесу сертифікації JTI. За даними RSF, 600 видань уже опублікували свій звіт про прозорість, а 100 отримали сертифікат JTI після проходження незалежного зовнішнього аудиту.
У червні 2024 року «Детектор медіа» першим серед українських медіа отримав сертифікат JTI. Ми також писали про те, що сертифікацію отримали видання «Перший Криворізький», Liga.net та «Громадське радіо».
У вересні 2024 року «Детектор медіа» повідомляв, що до процесу сертифікації долучилися 98 українських медіа. З них 64 станом на вересень опублікували звіт про прозорість.
Медіа, які потребують фінансової підтримки для проведення зовнішнього аудиту з метою проходження сертифікації JTI, можуть подати заявку на отримання гранту від RSF через онлайн-форму.
Фото: RSF
